17 yaşında para kazanmak

zbtaskirmaz

Kilopat
Merhaba. Karantina günlerinde oyun oynarken dank etti ve "Şu boş günlerde niye para kazanmıyorum ki?" diye sordum kendi kendime. Hemen yapabileceklerimi gözden geçirip uzun uzun araştırmalar yaptım, lakin on yedi yaşımda olduğumdan freelancer olarak iş yapamayacağımı anladım. Günümün çoğu vaktini oyunlarda harcadığım için yayın-video yapabilirim diye düşünüyordum ancak hem ev hâli hem de internetim sebebiyle imkansız olduğunu anladım. Birde edebiyat incelemeleri olan bir Tumblr hesabım var, oradan para kazanmak olayını araştırdım ancak Instagram'da olduğu gibi orada da aktiflik çok önemliymiş, ben ve takipçilerim pek aktif değiliz.
  • İngilizce-Türkçe çeviri yapabilirim.
  • Araştırma yapıp metin yazabilirim.
  • Proofreading-redaksiyon yapabilirim.
  • Edebi metinler yazabilirim.
  • Kitap editörlüğü yapabilirim.
  • Basit düzeyde photoshop yapabilirim.
En düzgün yapabileceklerim bunlardır. Bana 4 yıllık iş tecrübesi ya da sertifika sormayan, freelancer olmak için yaş sormayan, kısmen güvenli olmayan siteler yerine daha eli ayağı düzgün bir site ya da işveren arıyorum. Sadeceon ve Bionluk gibi Fiverr tarzı sitelerde yaştan kaybederken, One Hour Translation gibi işini ciddi yapan sitelerde sertifikam olmadığı için kaybediyorum. Ben yukarıda saydığım şeyleri kullanarak nasıl para kazanabilirim? Öyle hemen zengin olayım gibi bir amacım yok, maksadım yavaş yavaş biriktirmek.

Anime çevirebilirsiniz. Japonca bilmenize gerek yok. Her Animenin Inglizce seslendirme ve altyazı şeklinde batıya geliyor. Siteler bunları Türkçe'ye çeviriyor. Ne kadar gelir sağlar bilmem ancak yapabileceğiniz bir iş.

Anime çevirebilirsiniz. Japonca bilmenize gerek yok. Her Animenin Inglizce seslendirme ve altyazı şeklinde batıya geliyor. Siteler bunları Türkçe'ye çeviriyor. Ne kadar gelir sağlar bilmem ancak yapabileceğiniz bir iş.

Teşekkür ederim, anime çevirme işine bakacağım.

O kadar basit olsa para kazanmak herkes zengin olurdu. Yapabildiklerini zaten artık hemem hemen herkes yapabiliyor, para kazanabileceğini zannetmiyorum. Bu yeteneklerle para kazanmak istiyorsan diploma şart.

Güzel kazanmak için diploma şart dediğiniz gibi, lakin ben zaten zengin olmayı amaçlamıyorum. Amacım üç beş lira kazanmak sadece.

Bu kadar uğraş karşılığında kazanacağınız para sizi memnun etmez. Normal bir zamanda olsaydık garsonluk önerebilirdim ancak malumunuz içinde bulunduğumuz durum pek el vermiyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı