17 yaşından sonra boy uzar mı?

picaroon0

Decapat
Yer
Papua Yeni Gine
Arkadaşlar 2004 Ağustos doğumluyum boyum corona Türkiye'ye yeni geldiği sıralar ( Mart 2020 ) 157 idi şu an 170 ama şu an bir daha hiç uzamaz diye korkuyorum aile yapısı olarak baba tarafım Karadeniz'li babamın boyu 1.78 ama dedem amcam vs. genellikle 1.85 annem 1.57 sizce boyum daha uzar mı? Herhangi bir sigara alkol vs. kullanmıyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ve sizce ergenliğe geç yaşta mı girmişim 15-16 yaşlarımda ergenliğe girdim sizce geç mi? Boyumu uzatma konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum, görünen o ki biz kahin değiliz ve şu an buradan genine bakamıyoruz, yani sana iyi beslenmen ve basket gibi sporlar yapman dışında pek bir şey söyleyemeyeceğim.

Arkadaşlar 2004 Ağustos doğumluyum boyum corona Türkiye'ye yeni geldiği sıralar ( Mart 2020 ) 157 idi şu an 170 ama şu an bir daha hiç uzamaz diye korkuyorum aile yapısı olarak baba tarafım Karadeniz'li babamın boyu 1.78 ama dedem amcam vs. genellikle 1.85 annem 1.57 sizce boyum daha uzar mı? Herhangi bir sigara alkol vs. kullanmıyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ve sizce ergenliğe geç yaşta mı girmişim 15-16 yaşlarımda ergenliğe girdim sizce geç mi? Boyumu uzatma konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Sizin boyunuz 170'se yine iyiymiş. Benim askerlikten kurula girdiğimde 163 ölçtüler aşırı sinirlendim tabii belli etmedim hiçbir yere ancak neyse, sorunuzun cevabına gelecek olursak boy 21 yaşına kadar uzamaktadır. Tabii 19 yaşından sonra aşırı bir uzama beklememek lazım ancak 170 de bana göre kâfi yani. Boy uzatma konusunda ise klasiktir, basketbol falan oynayın işte.

Birde buradan tavsiye olsun 7-8. sınıftan itibaren şişmanlamaya başlar, fastfood'a saldırırsanız -benim gibi- boy uzamasında ciddi anlamda negatif yönde etki ediyor, bu yüzden aşırı pişmanım açıkçası.

20 hatta 21 yaşlarına kadar boy uzaması devam edebilir. Ancak genellikle 18-19 yaşından sonra boy uzaması kemiklerin uzamasıyla değil, kemikler arasındaki epifiz kıkırdaklarının kemikleşmesiyle gerçekleştiği için son derece yavaştır.

özetle 19 yaşından sonra boyunuz tahminen 2-3 cm ya uzar ya uzamaz (genellikle!)

Yeni konular

Geri
Yukarı