1700 TL monitör önerisi

eko9x

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar. Aklımda birkaç monitör var. Bu monitörleri kullananlardan yorum ve tavsiye bekliyorum. Ürünler atılan siteler üzerinden alınması düşünülmektedir. Bir sorun halinde iade konusunda sıkıntı yaşamak çekindiğim konulardan biri. Ürünlerin bazıları indirime girmiş halde bazıları tahminime göre cuma günü girecek. Karşılaştırırken fiyat unsurunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim. Monitörde önceliğim netlik. Kullanım amaçlarım ise daha çok yazılım, dizi-film, ve üçüncü olarak FPS oyunları.

1. VIEWSONIC 23,8" XG2405 Full HD 1ms 144Hz IPS Panel Gsync/FreeSync Gaming Monitor fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
2. MSI 23.6" OPTIX MAG241CV Monitör, Curved, FHD, VA, 144HZ, 1MS, HDMI+DP: Amazon.com.tr
3. https://www.hepsiburada.com/msi-opt...full-hd-curved-oyuncu-monitor-pm-HB00000OCR44
4. Samsung, LC24RG50FQMXUF, 24 144hz 4ms (Display+Hdmi), Full Hd Freesync Curved Gami̇ng Moni̇tör, 23.4 inches Freesync, Kavisli Oyuncu Monitörü: Amazon.com.tr
5. AOC 24G2U (indirimde 1700 civarına düşerse)

Netlik çok farklı olmayacaktır.

Şİmdi en önemli fark olan panelleri ayrıştıralım.

Kullanım amaçlarım ise daha çok yazılım,
Görüş açısı olarak IPS, siyahlar daha iyi göründüğünden de VA avantajlı.

Bunda VA'nın da, IPS'in de kendine göre avantajları mevcut. VA'lar siyahları çok iyi gösterirken IPS'ler de renkleri daha canlı gösterir.

Tabii bu bir etken, sıradan bir IPS'in renk olarak çok yetenekli bir VA'dan daha iyi olması zor.

Ama aynısını siyahlar için söyleyemem. En iyi IPS'lerin kontrast oranları 1300:1 civarında iken en tırt VA dahi 2000-2500:1'in üstüne çıkabiliyor.

ve üçüncü olarak FPS oyunları.
Burada IPS'ler genelde daha hızlı olduğundan bir tık daha iyi olacaktır. Ama dağlar kadar fark etmez.

TN paneli kale dahi almıyorum, çamur gibi bir görüntü kalitesi istemezsiniz yaptığınız işlerde.

Attıklarınızdan 24g2u hem renk gamutlarının felaket yüksek olması, hem de IPS paneli ile renk şöleni vaat eden bir model. Bütçe yeterse onu öneririm.

XG2405 sıradan bir IPS.

MSI'ların ikisi de çok benzer, yüksek renk gamutlu ve gerçek 8 bit VA'lar kendileri. AOC yerine önermesem de Viewsonic yerine belki alınabilir.

Samsung da sıradan sayılabilecek bir VA(SVA). SVA=VA ama Samsung yapıyor. Daha iyi görüş açısı sunduğunu iddia etse de görüş açısı kötü SVA'lar var. Çok takılmamak lazım.

Ha ayrıca, AOC ve Viewsonic'in pivot ve yükseklik ayarı gibi avantajları da var, bu da aklınızda bulunsun.

Özetle direkt bir model öneremem, ama Samsung'u ve belki biraz da Viewsonic'i arka plana atabilirim. Kendiniz artı-eksileri tartıp kolayca seçim yapabilirsiniz. Yukarıda bir sürü değişken yazdım ve herkesin onlara verdiği öncelik farklı. İyi alış verişler.

Şimdi en önemli fark olan panelleri ayrıştıralım.

Bunda VA'nın da, IPS'in de kendine göre avantajları mevcut. VA'lar siyahları çok iyi gösterirken IPS'ler de renkleri daha canlı gösterir.

Tabii bu bir etken, sıradan bir IPS'in renk olarak çok yetenekli bir VA'dan daha iyi olması zor.

Ama aynısını siyahlar için söyleyemem. En iyi IPS'lerin kontrast oranları 1300:1 civarında iken en tırt VA dahi 2000-2500:1'in üstüne çıkabiliyor.

Burada IPS'ler genelde daha hızlı olduğundan bir tık daha iyi olacaktır. Ama dağlar kadar fark etmez.

TN paneli kale dahi almıyorum, çamur gibi bir görüntü kalitesi istemezsiniz yaptığınız işlerde.

Attıklarınızdan 24G2U hem renk gamutlarının felaket yüksek olması, hem de IPS paneli ile renk şöleni vaat eden bir model. Bütçe yeterse onu öneririm.

XG2405 sıradan bir IPS.

MSI'ların ikisi de çok benzer, yüksek renk gamutlu ve gerçek 8 Bit VA'lar kendileri. AOC yerine önermesem de ViewSonic yerine belki alınabilir.

Samsung'da sıradan sayılabilecek bir VA(sva). Sva=VA ama Samsung yapıyor. Daha iyi görüş açısı sunduğunu iddia etse de görüş açısı kötü Sva'lar var. Çok takılmamak lazım.

Ha ayrıca, AOC ve ViewSonic'in pivot ve yükseklik ayarı gibi avantajları da var, bu da aklınızda bulunsun.

Özetle direkt bir model öneremem, ama Samsung'u ve belki biraz da ViewSonic'i arka plana atabilirim. Kendiniz artı-eksileri tartıp kolayca seçim yapabilirsiniz. Yukarıda bir sürü değişken yazdım ve herkesin onlara verdiği öncelik farklı. İyi alış verişler.

Ben okumaya üşendim sen bir de yazmışsın😀

Şİmdi en önemli fark olan panelleri ayrıştıralım.

Attıklarınızdan 24g2u hem renk gamutlarının felaket yüksek olması, hem de IPS paneli ile renk şöleni vaat eden bir model. Bütçe yeterse onu öneririm.

XG2405 sıradan bir IPS.

MSI'ların ikisi de çok benzer, yüksek renk gamutlu ve gerçek 8 bit VA'lar kendileri. AOC yerine önermesem de Viewsonic yerine belki alınabilir.

Samsung da sıradan sayılabilecek bir VA(SVA). SVA=VA ama Samsung yapıyor. Daha iyi görüş açısı sunduğunu iddia etse de görüş açısı kötü SVA'lar var. Çok takılmamak lazım.

Ha ayrıca, AOC ve Viewsonic'in pivot ve yükseklik ayarı gibi avantajları da var, bu da aklınızda bulunsun.

Özetle direkt bir model öneremem, ama Samsung'u ve belki biraz da Viewsonic'i arka plana atabilirim. Kendiniz artı-eksileri tartıp kolayca seçim yapabilirsiniz. Yukarıda bir sürü değişken yazdım ve herkesin onlara verdiği öncelik farklı. İyi alış verişler.
Emeğiniz ve yazınız için çok teşekkürler. Samsung ve Viewsonicdeki görüşlerinizden sonra hepsiburada'nın iade politikasından ötürü oradan da geri durmamla elimde AOC 24G2U(indirime girerse) veya MSI OPTIX MAG241CV kaldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı