17000 TL telefon önerisi

Bütçe
17000
S21 FE işinizi görür. Eski Exynos'lar gibi değil ve de paranızın hakkını veriyor.

Exynos işlemci paramın hakkından fazlasını bile verse istemiyorum hocam ve bunu belirttim, bir önceki telefon konumda da belirtmiştim ancak S21 FE severleri inatla ısrar ediyor. Almayı düşünsem zaten özellikle almak istemediğimi belirtmezdim.

POCO F5 gibi seçenekler mevcut lakin hem arayüz hem de şahsen antipatik bir marka olarak bulduğum için önermiyorum. Exynos işlemciler eskisi gibi değiller. Özellikle S20 FE'de kullanılan işlemciden sonra Samsung akıllandı diyebiliriz. Bütçenizi zorlamadan çok daha düşük fiyata S21 FE almak bence en mantıklısı. İlla Snapdragon isterseniz S22 bakabilirsiniz.

Hocam bende Xiaomi grubundan MIUI yüzünden uzak durmak istiyorum açıkçası, bana kalsa S21 FE'den ziyade düz S21 tasarım olarak çok güzel ancak S21 ailesinin Exynos işlemcisi benim gözlemin hala uzun vadede stabilite sorunu yaratabilir havasında ve verimlilik anlamında çok fazla şarj tükettiği söyleniyor ki dediğim gibi güzel olabilir ancak ben şahsen soğuk bakıyorum.

A73 kullanıyorum öneririm. Kamerasi olsun işlemcisi olsun gayet yeterli şu ana kadar hiç problem yaşamadım.

Hocam 17000TL'ye kadar bütçemi esnetiyorken ve metal kasalı bir cihaz istiyor iken a serisi gibi bir orta segmente bakmak sizce de mantıksız olmaz mı?

Bunu ısınıyor diye epey yorumlarında yerin dibine sokuyorlar. Cidden öyle mi ya? :d

Hocam 8 gen1 işlemcisi Samsung üretimi ve ısınıyormuş, aslında Realme GT 2 Pro gibi bazı modellerde soğutması için çözümler yapılmış ancak Samsung kendi cihazında bu konuyu umursamamış gibi.

POCO F5 tam 16999 TL HB'de.
Mi 12t 17139 TL.

Hocam MIUI hakkında ne diyorsunuz? Çevremde kullanan her 5 kişiden 4'ü memnuniyetsiz kalıyor. F5 modelinde nasıldır?

Aslında Exynos 2100 sıkıntılı bir çip değil. O yüzden S21 FE en mantıklı seçenek gibi duruyor, eğer illa Snapdragon istiyorsanız Realme GT 2'ye göz atabilirsiniz.

Realme GT 2 Pro modelinde niyetim vardı fakat kaçırdım, ancak MediaMarkt'ta teşhir ürünü mevcuttu ve GT 2 ile Pro modeli arasında elinize aldığınız andan itibaren belirgin bir malzeme farkı var gibi. Bilmediğim için soruyorum ancak güncelleme yönünden nasıldır? 8 GB RAM'li modeli diğer cihazlara oranla ciddi anlamda ucuza geliyor aslında.

Hocam MIUI hakkında ne diyorsunuz? Çevremde kullanan her 5 kişiden 4'ü memnuniyetsiz kalıyor. F5 modelinde nasıldır?
Milattan önceki MIUI sürümü kullandığım için yenileri nasıl bilmiyorum. Benim telefon da perte çıkar yakında, ben de telefon konularına bakınıyorum bu aralar. Xiaomi telefon tercih edebilirim tekrardan, Poco F5 hem performans hem de tasarım olarak iyi duruyor.

Tek dikkatimi çeken, 4K 60 FPS video kaydı alamıyor sanırsam, önemli bir özellik mi benim için bilmiyorum çünkü depolama sıkıntısından dolayı 1080p 30 FPS çekiyorum genelde videoları. Ama 6 senelik telefonumda bile bu özellik varken son model bi telefon aldığımda bunun da olmasını isterdim.

Son düzenleme:
Realme GT 2 Pro modelinde niyetim vardı fakat kaçırdım, ancak MediaMarkt'ta teşhir ürünü mevcuttu ve GT 2 ile Pro modeli arasında elinize aldığınız andan itibaren belirgin bir malzeme farkı var gibi. Bilmediğim için soruyorum ancak güncelleme yönünden nasıldır? 8 GB RAM'li modeli diğer cihazlara oranla ciddi anlamda ucuza geliyor aslında.
Güncelleme konusunda bir bilgim yok maalesef. Tek diyebileceğim şey ben de realme 8 kullanıyorum ve orta segment basit bir cihaz olmasına rağmen 1 yıldır yoğun kullanımda bir sıkıntı yaşamadım, 12nm Helio G95 kullanmasına rağmen bataryası çok iyi, 12 saat ekran süresi alıyorum ve SD işlemcili GT 2 büyük ihtimalle çok daha iyi olacaktır. Bunların yanında en büyük sıkıntısı sosyal medya performansı. Performans derken videoların kasması ya da uygulamadan atması gibi şeyler değil, paylaştığım fotoğrafın kalitesi düşüyor fakat GT 2'de bu sorun var mı bilmiyorum, kullanan birine sormak daha doğru olur.

Bu olabilir. 2024'ün ağustos'una kadar süresi var. O zamana kadar para toplayıp kayıt edersiniz.

Bir telefona bu kadar yüksek para ödedikten sonra garantisiz olmasının riskini almak çok da mantıklı gelmiyor bana açıkçası, ek olarak kayıt masrafı ile zaten normal fiyatına geliyor gibi. Yine de teşekkürler, bütçem el veriyor olsa kalbimin istediği zaten S23 almak. Kaldı ki piyasada 16000 civarından başlayarak sıfır ve yurt dışı cihazlar, 19000'den başlayarak ise birkaç aylık Türkiye cihazları bulunuyor.

Tek dikkatimi çeken, 4K 60 FPS video kaydı alamıyor sanırsam, önemli bir özellik mi benim için bilmiyorum çünkü depolama sıkıntısından dolayı 1080p 30 FPS çekiyorum genelde videoları. Ama 6 senelik telefonumda bile bu özellik varken son model bir telefon aldığımda bunun da olmasını isterdim.

Şu an GM9 Pro kullanıyorum, 2018'de çıkan yerli cihazda bile 1080p 60FPS, 4K 30FPS ve USB 3.2 gen 1 gibi özellikler varken güncel cihazlarda da bu özellikleri bulmayı isterdim. Video çekim kalitesi genellikle video oynatma gücü ile doğru orantılı gidiyor ve cihazın desteği üzerinde bir video izlemek istediğinizde sorun yaratıyor. F5'in stok sorunu yaşaması sebebi ile 17000 TL'yi bile aşmış durunda, öğrendiğime göre yeniden stok getirilerek 16000 bandına indirilecekmiş. 17000'e çıkınca S22 alırım diyorum, ancak orada da batarya problemi var. Telefon için ayırdığım bütçe ne yazık ki alım gücü açısından bir anlam ifade etmese de sanırım ben çok fazla şey istiyorum ve beni zorluyor, bu yüzden de ince eleyip sık dokuyarak fiyat performans konusunda en uzun vadeli tercihi yapmak istiyorum.

Bir süre önce 14000TL'ye kadar telefon önerisi için konu açmıştım, bütçemi 17000 TL'ye yükselttim ve üzerine 1 TL daha çıkamam. Dolar artışının Android cihazlara henüz yansımamış olması sebebi ile bu sabaha kadar telefon sipariş vereceğim. Uzun yıllar kullanacağım için 5G desteği olması ve en azından 2-3 büyük Android güncellemesi alması önceliğim. Telefonda oyun oynama amacım yok, aradığım özellikler stereo hoparlör, OIS, metal kasa ve AMOLED Ekran'a sahip olması. Ek olarak S21 FE gibi Exynos işlemcili telefon önerecekler için benim tercihim Snapdragon ve Dimensity'den yana. Bu doğrultuda önerilerinizi bekliyorum.

POCO F4.

Exynos ön yarginiz yanlış öncelikle. Exynos 2100 dengi SD 888'den daha iyi performans sergiliyor mesela.

Hocam dünyanın en iyi işlemcisi olabilir ancak ben baştan ısrar edilmemesi adına peşinen Exynos cihaz istemediğimi belirttim, bu S21 FE ve işlemcisi olayı Sosyal'de artık laptop isteyene masaüstü, iOS isteyene Android önerme muhabbetine döndü. Yanlış anlamayın lafım şahsi değil genel olarak.
Batarya testlerine bakınca S22 bile S21 FE'den daha başarılı gözüküyor aslında. POCO F5 ile S22 arasında kararsız kaldım, S22'nin batarya dezavantajı olsa da tasarım ve kamerada daha önde gibi. Birazdan gidip mağazada inceleyeceğim ve muhtemelen S22'de karar kıldım. Teşekkürler.

F5 modeli daha mantıklı değil mi kıyaslandığında? POCO'lar ile ilgili de çok fazla anakart şikayeti gördüm, bu konuda ne düşünürsünüz?

Hocam dünyanın en iyi işlemcisi olabilir ancak ben baştan ısrar edilmemesi adına peşinen Exynos cihaz istemediğimi belirttim, bu S21 FE ve işlemcisi olayı Sosyal'de artık laptop isteyene masaüstü, iOS isteyene Android önerme muhabbetine döndü. Yanlış anlamayın lafım şahsi değil genel olarak.
Batarya testlerine bakınca S22 bile S21 FE'den daha başarılı gözüküyor aslında. POCO F5 ile S22 arasında kararsız kaldım, S22'nin batarya dezavantajı olsa da tasarım ve kamerada daha önde gibi. Birazdan gidip mağazada inceleyeceğim ve muhtemelen S22'de karar kıldım. Teşekkürler.

F5 modeli daha mantıklı değil mi kıyaslandığında? POCO'lar ile ilgili de çok fazla anakart şikayeti gördüm, bu konuda ne düşünürsünüz?

Anakart şikayesi X serisinde. F serisine bakın F5 öneririm.

Geri
Yukarı