1750 TL AM4 Anakart Önerisi

Yapılır ama X serileri overclock için daha elverişli.
Gigabyte anakartlara hiç bakmadım. Asus ve Msi sadece
Alabiliyorsan x570 chipsetli olsun.
1400 TL ye Asus Tuf Gaming B550-plus olunca almaya niyetlendiydim şimdi kafam karıştı.
Arkadaşlar bana bir akıl verin indirim fırsatı varken kaçırmayalım yada başka kartlara yöneleyim

Son düzenleme:
Kardeşim sadece boost hızını sabitlemek overclock olmuyor ki :) Tuf b550 işini fazlasıyla görür. Vrm'leri iyi soğutması iyi. Malzemesi kaliteli. 1400 TL'ye parasını sonuna kadar hakediyor şu pahalılık içerisinde. Eğer daha extrem OC yapacaksan asus Rog b550-A B550-F MSı b 550 tomahawk/ gaming edge wifi/ gaming carbon/ Gİgabyte aorus pro modellerine bak ama dediğim gibi 2000 TL'den başlıyorlar ve bu fiyatlar verilmemeli bence. Bu fiyatlara çıkılacaksa x570'lere bakılmalı. Arkadaşın attığı x570 msı anakart yurtdışı ürünü ona dikkat edin extra kargo var ve garanti koşulları farklı olabilir.
Fiyatı en uygun VRM'leri en kaliteli alınabilecek x570 yine Asus tuf x570 var yani bu.
3000 TL'lik kartlardan daha serin çalışıyor ve başarılı. Dediğim gibi çok extrem OC yapmayacaksan Tuf b550 işini fazlasıyla görür. Yapacaksan bile iyi bir soğutmayla yine iş görür.

Kardeşim sadece boost hızını sabitlemek overclock olmuyor ki :) Tuf b550 işini fazlasıyla görür. Vrm'leri iyi soğutması iyi. Malzemesi kaliteli. 1400 TL'ye parasını sonuna kadar hakediyor şu pahalılık içerisinde. Eğer daha extrem OC yapacaksan asus Rog b550-A B550-F MSı b 550 tomahawk/ gaming edge wifi/ gaming carbon/ Gİgabyte aorus pro modellerine bak ama dediğim gibi 2000 TL'den başlıyorlar ve bu fiyatlar verilmemeli bence. Bu fiyatlara çıkılacaksa x570'lere bakılmalı. Arkadaşın attığı x570 msı anakart yurtdışı ürünü ona dikkat edin extra kargo var ve garanti koşulları farklı olabilir.
Fiyatı en uygun VRM'leri en kaliteli alınabilecek x570 yine Asus tuf x570 var yani bu.
3000 TL'lik kartlardan daha serin çalışıyor ve başarılı. Dediğim gibi çok extrem OC yapmayacaksan Tuf b550 işini fazlasıyla görür. Yapacaksan bile iyi bir soğutmayla yine iş görür.
Çok teşekkür ederim. Beklediğim yorum buydu fazla masraf yapmak istemiyorum. :) Gönül rahatlığıyla alayım bunu
Çok teşekkür ederim. Beklediğim yorum buydu fazla masraf yapmak istemiyorum. :) Gönül rahatlığıyla alayım bunu
Sadece meraktan soruyorum Extreme OC nasıl bir değer olur? Boost frekansının üstüne çıkmak Extreme mi oluyor?

Overclok işlemini gereksiz ve sağlıksız buluyorum. Mesela 5600x/5800x ya da 10600k/11700k hızları zaten yeteri kadar yüksek ve fabrika çıkışı stabil çalışıyor. Bir şeyleri yanlış yapma ihtimaliniz olabilir ya da doğru yapsanız bile stabilite sorunları olabilir. Sıcaklık problemi deseniz ayrı bir olay. Kısacası sadece oyun oynuyorsanız günlük işlerde kullanıyorsanız tüm çekirdekleri OC yapmak yanlış hatta oyun performansında azalma bile olabilir. Örneğin 5800x base clock hızı 3.8 max boost clock 4.7 ghz. Yani Tek çekirdek performansı 4.7 ye kadar çıkabiliyor. Tüm çekirdekleri kullanan bir programda ise muhtemelen 4.4-4.3 Ghz civarında çalışır. Siz gidip de tüm çekirdekleri 4.7 ya da daha yükseğe çekmeye çalışırsanız sıkıntı çıkabilir. Çok kaliteli bir soğutucunuz varsa ve OC'tan anlıyorsanız 4.7'nin üzerine çıkılabilir ama gereksiz olur ömrünü kısaltır. Bu hızların yeterli olmayacağı bir şey yok özellikle oyun konusunda. Per ccx OC işlerinden anlıyorsanız tek çekirdek performansını arttırabilirsiniz oyunlar için ama baya bir tecrübe kazanmanız gerekir. Extrem OC rekor denemeleri yapan arkadaşların yaptığı ama bana göre işlemciye zarar verebilecek her türlü işlem extrem OC'a girer. Bios menüsünde OC seçeneğine girdiğiniz zaman yanlış bir şey yapmanız durumunda ürünün garantiden çıktığını bildiğinizi kabul ederek giriyorsunuz. Yani ben yapmıyorum stock haliyle kullanmak en iyisi bu seviye işlemcilerde. Hadi düşük bir işlemciniz olsa ve ekran kartınıza yetmiyor olsa o zaman anlayabilirim OC işlemini ama bu işlemcilerin yetmeyeceği ekran kartı neredeyse yok zaten.

Bu anakart hem X570 serisi hem VRM yapısı sağlam + kaliteli hem de sorunsuz overclock yapabilirsin.
O anakartı alacağınıza aynı fiyata bunu alın çok daha iyi.
Bu arada bu gün indirim günü alacaksanız İncehesapta. Kesin takip edin saat 22:00 olmadan önce.

O anakartı alacağınıza aynı fiyata bunu alın çok daha iyi.
Bu arada bu gün indirim günü alacaksanız İncehesapta. Kesin takip edin saat 22:00 olmadan önce.
Gaming gecesini bekliyorum istediğim birşey indirime girmezse daha fazla beklemeyip alacağım artık. Bilgisayara ihtiyacım var bekliyorum öyle. Peki Tuf gaming in B550-plus wifi nasıl?

Güzel 1600TL ve altında rakibi yok eğer çok büyük indirim olmazsa önceden tavsiye ettiğim ürünlerde. Tuf b550 amazonda 1370 TL idi indirimli devam ediyorsa kaçırmayoın harika indirim. Tuf b550 wifi modeli de wifi ve bluetooth istiyorsanız 1550 TLye alınabilir güzel fiyat.
Ama unutmayın kasanızın ATX boyutta anakart desteklemesi lazım. Desteklemiyorsa mATX anakart bakmalısınız sonu M ile biten. Mesela TUF B550M

Güzel 1600TL ve altında rakibi yok eğer çok büyük indirim olmazsa önceden tavsiye ettiğim ürünlerde. Tuf b550 amazonda 1370 TL idi indirimli devam ediyorsa kaçırmayoın harika indirim. Tuf b550 wifi modeli de wifi ve bluetooth istiyorsanız 1550 TLye alınabilir güzel fiyat.
Ama unutmayın kasanızın ATX boyutta anakart desteklemesi lazım. Desteklemiyorsa mATX anakart bakmalısınız sonu M ile biten. Mesela TUF B550M
1900 TL yede Rog strix - f var b550 oda çok güzel görünüyor

Geri
Yukarı