1750 TL monitör tavsiyesi

@lexcons Her iki monitörü de kullandım. BenQ Zowie XL2411P özellikle FPS oyunları için başarılı, zaten bunun için üretilen de bir monitör.

Geceleri ışığı kapattığında, monitörün kenarları sayesinde kendini ekranın içinde hissediyorsun. Diğer özelliklerini zaten okumuşssundur.

Merhaba. Ben de yakın zamanda monitör alacağım. BENQ ZOWİE XL2411P ve AOC 24G2U arasındayım. Sizce BENQ almak daha mantıklı olur mu? Ben pek film izlemem. Arada izlerim belki. Oyun oynamak için alacağım. Derslere de katılırım ama bunlar önemsiz detaylar. Sizin yazdığınız metini dikkatle okudum. BENQ almak daha mantıklı geldi çünkü hem 1ms hissedebilirim hem de giriş seviyesi bir IPS yerine TN almak daha mantıklı geldi. Sizce hangisini alayım?
Sen bana sorduğun soruya kendin cevap vermişsin zaten :)

Tekrar not düşeyim.

VA ve IPS panel renk kalitesi açısından TN'den "POTANSİYEL OLARAK" daha iyidir evet.

Fakat 1500 - 2000TL bandında hatta 3000TL'ye kadar bulacağınız tüm VA ve IPS paneller zaten 8bit renge sahip. 10bit renk, sRGB, adobeRGB ya da DCI-P3 olmadan IPS ya da VA çok mantıksız.

1800TL'ye aldığın IPS ya da VA monitörün TN'den farkı sadece çaprazlara gittiğinde ekranın kararmaması olacaktır istisnai bir iki model dışında.

AOC24G2U dışında bu bantta yok ki pek düzgün. O da hani sRGB %120 destekliyor diye. Geri yanı TN panel ile aynı renk olarak.

Yani cebinizden bi 3500 4000TL hatta, gerçekten IPS panelin ve VA panelin farkını görmek istiyorsanız minimum 5.000'den 12.000TL'ye kadar ayırdığınız bir bütçe yoksa, IPS ya da VA almanın pek manası yok.

Bu noktada IPS ya da VA'ya gittiğinde hem VA ve IPS'in o söylenen "renk kalitesi" farkını göremezsin, hem de TN'deki hız ve performans'tan feragat etmiş olursun.

Bana saçma geliyor ama siz bilirsiniz tabi.

Bir de lütfen James Donkey öneren arkadaşlara da bi yaptırım falan mı olsa, köşede durum 20 dakika tek ayak üstünde durma cezası falan mı verilse forum tarafından.
Yani günün sonunda bu bütçeye

AOC 24G2U ( 6+FRC) ve sRGB%120 özelliği ile renk olarak TN'den iki gram daha iyi diye önerilebilir ama tepki süresi MPRT. Yüksek hz'de ghosting yaşayabilirsin.

ya da Acer KG241QS ile XL2411P arasında seçim yapmak lazım. Bunun dışında ne bileyim.

Ya gerçekten ilgiliyseniz bi Eizo Coloredge, bi BenQ PD ve SW serisi, bi ne bileyim Asus ProART monitör deneyin, sonra gelin burada önerilen 1800TL'lik IPS ve VA monitöre bakın. Zaten anlayacaksınız ne dediğimi.
Hocam öncelikle selamlar. Size bir soru sormak istiyorum. Sorumu sadece bu tip bi paneli kullanmış deneyimlemiş ve farkı bilen birine sorabilirim sanırım. Benim laptopum 2gb gtx1050 ekran kartlı 60hz 6bit bir ekran. (Bu ekran kartıyla bazı oyunlar hariç 144fps+ çıkamadığımı belirteyim.) Bu ekrana uzun süreler baktığımda artık inanılmaz bi göz yorgunluğu yapıyor ve hissedilir derecede ghostingim var. Hem de ekran 15.5 inç artık bana yetmiyor. Ben bilişim sistemleri mühendisliği okuyorum ve yakında mezun olacağım. Git gide artan uzun süreler ekran başında kod yazmam gereken zamanlar oluyor. Şimdilik laptopumla bağlantı için ileride de bir kasa topladığımda işime yarayacak bi ekran arıyorum. Ve bu bütçelerde 24G2U şu anda araştırmalarıma göre ips panelde 1. tercih. Ancak kafamda bi soru var ben dizi-film izliyorum ve haftada 2 3 kez rekabetçi oyun girerim çok üstünde durmuyorum. TN panelin stabilitesi ve performansından ödün verip renk için 24G2U mu almak mantıklı bilemedim. Dediğim gibi uzun süreler ekrana bakmam gerekecek zamanlardayım, netliği iyi olan ve fiyat/performans kaliteli bir şeye ihtiyacım var. İşyerinde çalışmaya başladığımda orada zaten kaliteli bir ekranla çalışacağım için arada kaldım. 1700 civarı monitörlerde bu iki monitörü karşılaştırmışsınız siz de yorumunuzda. Sözün özü kod-dizi-film ağırlıklı haftada 3 4 rekabetçi oyunlar oynayan bana hangisini tavsiye edersiniz? Veya farklı bir tavsiyeniz olur mu?

Son düzenleme:
Yanlış anlamasan birkaç yorumda bulunmak isterim.

- Dediğim gibi uzun süreler ekrana bakmam gerekecek zamanlardayım, netliği iyi olan ve fiyat/performans kaliteli bir şeye ihtiyacım var.

* Yukarıdaki mesajını 24G2U düşünerek yazdığını sanıyorum. Şu fikirden lütfen çıkın, renk kalitesi iyi olan monitör göz ağrıtmaz diye bir şey yok.

- İşyerinde çalışmaya başladığımda orada zaten kaliteli bir ekranla çalışacağım için arada kaldım.

* Eğer çalışacağın şirket şu an belli değilse ve bu yorumu yapıyorsan, üzüldüm.
Ben 7-8 senelik yazılım mühendisiyim, şu an önümde saçma sapan bir 21.5" dell monitör var.
Hani patronlar al canım kuzum at gibi monitör... yakışır sana falan diye düşünmüyorlar eğer büyük teknoloji şirketlerinde iyi pozisyonda çalışmıyorsanız sıkıntı var.

İyi sosyaller.

Hocam öncelikle selamlar. Size bir soru sormak istiyorum. Sorumu sadece bu tip bi paneli kullanmış deneyimlemiş ve farkı bilen birine sorabilirim sanırım. Benim laptopum 2gb gtx1050 ekran kartlı 60hz 6bit bir ekran. (Bu ekran kartıyla bazı oyunlar hariç 144fps+ çıkamadığımı belirteyim.) Bu ekrana uzun süreler baktığımda artık inanılmaz bi göz yorgunluğu yapıyor ve hissedilir derecede ghostingim var. Hem de ekran 15.5 inç artık bana yetmiyor. Ben bilişim sistemleri mühendisliği okuyorum ve yakında mezun olacağım. Git gide artan uzun süreler ekran başında kod yazmam gereken zamanlar oluyor. Şimdilik laptopumla bağlantı için ileride de bir kasa topladığımda işime yarayacak bi ekran arıyorum. Ve bu bütçelerde 24G2U şu anda araştırmalarıma göre ips panelde 1. tercih. Ancak kafamda bi soru var ben dizi-film izliyorum ve haftada 2 3 kez rekabetçi oyun girerim çok üstünde durmuyorum. TN panelin stabilitesi ve performansından ödün verip renk için 24G2U mu almak mantıklı bilemedim. Dediğim gibi uzun süreler ekrana bakmam gerekecek zamanlardayım, netliği iyi olan ve fiyat/performans kaliteli bir şeye ihtiyacım var. İşyerinde çalışmaya başladığımda orada zaten kaliteli bir ekranla çalışacağım için arada kaldım. 1700 civarı monitörlerde bu iki monitörü karşılaştırmışsınız siz de yorumunuzda. Sözün özü kod-dizi-film ağırlıklı haftada 3 4 rekabetçi oyunlar oynayan bana hangisini tavsiye edersiniz? Veya farklı bir tavsiyeniz olur mu?

Daha önce yukarıda da dediğim gibi, bu bütçelerde hem rekabetçi oyunlarda ghosting yaşamayayım hem de renk konusunda şahane takılayım opsiyonumuz pek yok. Ne kadar ekmek o kadar köfte oluyor. Yani bir taraftan feragat etmen gerekiyor.

Bu noktada karşılaştırma yaptığımı zaman;

IPS ve VA panellerin bu 1.500 - 2000 bandında renk performansları aslen yine aynı fiyatta satılan TN panellerden çok farklı değil. 500TL'lik bir TN alırsan arada büyük fark olur ama XL2411P gibi bir modelde çok büyük fark olmaz.

Yani göz sağlığı için optimizasyonları olan bir monitör daha efektif olur sizin için. Bu noktada XL2411P alabilirsin keza hem Zowie olduğu için FPS oyunlarında sana fayda katacak renk ve görüntü özellikleri mevcut hem de Zowie BenQ'nun alt markası olduğu için BenQ'dan gelen eye-care ve flicker-free özellikleri var.

Yanlış anlamasan birkaç yorumda bulunmak isterim.

- Dediğim gibi uzun süreler ekrana bakmam gerekecek zamanlardayım, netliği iyi olan ve fiyat/performans kaliteli bir şeye ihtiyacım var.

* Yukarıdaki mesajını 24G2U düşünerek yazdığını sanıyorum. Şu fikirden lütfen çıkın, renk kalitesi iyi olan monitör göz ağrıtmaz diye bir şey yok.

- İşyerinde çalışmaya başladığımda orada zaten kaliteli bir ekranla çalışacağım için arada kaldım.

* Eğer çalışacağın şirket şu an belli değilse ve bu yorumu yapıyorsan, üzüldüm.
Ben 7-8 senelik yazılım mühendisiyim, şu an önümde saçma sapan bir 21.5" dell monitör var.
Hani patronlar al canım kuzum at gibi monitör... yakışır sana falan diye düşünmüyorlar eğer büyük teknoloji şirketlerinde iyi pozisyonda çalışmıyorsanız sıkıntı var.

İyi sosyaller.
Merhabalar, renk kalitesi olayını ips ekranda tutulan bir model olduğundan dolayı belirtmek istedim şu ana kadar çeşitli monitörleri tecrübe etme fırsatım olmadı bu yüzden göz ağrıtır ağrıtmaz bunları araştırıyorum. Son yorumunuza gelirsek tabiki de herhangi bir kontağım olmadan bu havadan yorumu yapacak kadar boş boğazlı bir insan değilim. Hatta parmakla gösterilen bir üniversitede okumadığımın da farkındayım. Tabiki de patronlar al sana at gibi monitör demezler. Dediğim gibi bir kontak olmadan bu tip cümleler kurmak zaten hayal ürünü olur. Size de iyi sosyaller.

Geri
Yukarı