177 kişinin anlayamadığı soru!

• Konuyu başlatan WD40
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 54
  • Görüntüleme 2B
Bu sorunun doğru cevabını verebilen insanlarla iletişimi kesin bence :D. Hangi üniversitede okuyorsunuz?

Üniversite ismi vermeyeceğim. Malum, ne olacağını bilemeyiz. Başımız ağrımasın.
Bu arada dersin ismi Kurumsal Kaynak Planlama (ERP).

Neyini anlamadınız ki gayet basit bir ve açıklayıcı bir şekilde sormuş işte. En az 2 gerçek ürünü olan bir satın alma faturası sistemi var. Sana bunun süreç analiz senaryosunu bilgi sistemleri açısından gerçekleştirmeni istiyor.

Evet, sen de günlük hayatında 17 kelimeyle bir cümle kuruyorsun sanırım. Bu bir sınav ise açıklayıcı olmalı. 170 kişi çözemiyorsa bir soruyu hata, öğrencide değil, soranda kişide aranmalı.
Şu ana kadar 3-4 farklı taslak çıkartıldı ancak cevap değil hiçbiri.

Cümlede hata olduğu kesin ama bunun çok önemli olduğunu zannetmiyorum. Burada mağazalardan aldığımız faturaların 2 ürünlüsünün bütün oluşturulma sürecini anlatmanı istemiş. Yani ben olsam yapacağım şey 2 ürün içeren bir faturayı verebilecek bir yazılımı nasıl oluşturduğumu anlatmak olurdu. Ve verebileceğim bütün bilgiyi vermek. Çünkü tek soru ise ne kadar bilgi verebilirsen o kadar iyidir. Bölümle alakam olsa daha iyi anlayabilirdim.

Hocam SQL, tablo gibi şeyler istiyor. Sözel değil, daha çok sayısal bir cevap arıyor. Tablo, tablo ilişkilendirmeler vs. Dersimiz tamamen sözelken sınavda SQL sorması...

Cümlede hata olduğu kesin ama bunun çok önemli olduğunu zannetmiyorum. Burada mağazalardan aldığımız faturaların 2 ürünlüsünün bütün oluşturulma sürecini anlatmanı istemiş. Yani ben olsam yapacağım şey 2 ürün içeren bir faturayı verebilecek bir yazılımı nasıl oluşturduğumu anlatmak olurdu. Ve verebileceğim bütün bilgiyi vermek. Çünkü tek soru ise ne kadar bilgi verebilirsen o kadar iyidir. Bölümle alakam olsa daha iyi anlayabilirdim.
Hocam iyi hoş diyorsunuz da neden bu kadar karmaşık sormuş? Araya birkaç virgül atabilirdi veya ufaktan bir formül yahut örnek verebilirdi. Bu öğretmeye değil adam elemeye yönelik bir sorudur. Eğitim sistemimiz de öyle gerçi, fazla yadırgamıyorum.

2 ürünün satın alındığı ve faturalandırdığı bir sistemde sürecin nasıl işlediğini anlat diyor işte. Çok büyük salladım ama sanırım bu:)

Algoritma yaz ürünler stokta var mı kontrol et. ürün1, ürün2 daha sonra stokta varsa satın al.Fatura al fatura tutarları ödediklerinle uyuşuyor mu kontrol et falan :)

Hocam iyi hoş diyorsunuz da neden bu kadar karmaşık sormuş? Araya birkaç virgül atabilirdi veya ufaktan bir formül yahut örnek verebilirdi. Bu öğretmeye değil adam elemeye yönelik bir sorudur. Eğitim sistemimiz de öyle gerçi, fazla yadırgamıyorum.

Ne yapalım hocam... Soru ortada. Hala hocayı savunanlar olduğu için zaten hocalar da kendilerini değiştirmiyor.

2 ürünün satın alındığı ve faturalandırdığı bir sistemde sürecin nasıl işlediğini anlat diyor işte. Çok büyük salladım ama sanırım bu:)

Algoritma yaz ürünler stokta var mı kontrol et. Ürün1, ürün2 daha sonra stokta varsa satın al. Fatura al fatura tutarları ödediklerinle uyuşuyor mu kontrol et falan :)

Öyle de bir şey değil. Komple sistem analizi, SQL veri tabanında ürünler. C++'da akış diyagramı yazmıyoruz hocam. :D

Ne yapalım hocam... Soru ortada. Hala hocayı savunanlar olduğu için zaten hocalar da kendilerini değiştirmiyor.

Öyle de bir şey değil. Komple sistem analizi, SQL veri tabanında ürünler. C++'da akış diyagramı yazmıyoruz hocam. :D
Ben müzisyen adamım aklım bu kadar erdi kusura bakma :). Verinin tabanı falan beni aşar.

Geri
Yukarı