[+18] Metafizik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Arkadaşlar sizce her şeyin bir açıklaması var mıdır? Bilimin açıklayamadığı olaylar gerçek midir? Bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi alayım.

Misalen:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Elisa Lam olayı.

Bir başka olay olan Anneliese Michel olayı (Kayda geçen ilk şeytan çıkarma ayini)
Anneliese Michel - Wikipedia

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilimin açıklayamayacağı şeyler kesinlikle vardır ancak bunlar; Bilimin ilgi alanına giren şeyler değildir zaten. Doğa üstü olaylar ile de doğrudan ilgilenmez ancak dolaylı olarak; Doğa üstü zannedilen olayların aslında doğa üstü olmadığını ortaya çıkarabilir zaman zaman.

Metafizik ise bilim ile pek bağlantılı bir şey değildir zira; Metafizik daha çok düşünce yoluyla - mantık yoluyla anlam aramaya yönelir. Metafizik diye de bu yüzden demişler zaten.

Arkadaşlar sizce her şeyin bir açıklaması var mıdır? Bilimin açıklayamadığı olaylar gerçek midir? Bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Her şeyin bir açıklaması vardır ama insanoğlunun aklı buna yetmez. Bilimin açıklayamadığı olayların gerçek olduğunu söyleyen kişinin arkasında kesin ispatları - delilleri yoktur.
Metafizik zaten bilim yoluyla fizik yoluyla anlam verilemeyen olayları mantık yoluyla akıl yoluyla çürütmeye yönelik bir sanattır, felsefe dalıdır.

Bilimin zamanla gelişmesi neticesinde eskiden metafizik ile anlamlandırılmaya çalışılan bazı olayların günümüzde bilim ile gün ışığına çıktığı da oluyor elbette. Kısacası insanoğlunun aklı her şeyi anlamaya yetmez. Zamanla daha çok şeyi anlamaya yeter, ama hiçbir zaman her şeyi anlayabileceğini sanmıyorum ben.

İnsanoğlunun ve insanoğlunun geliştirdiği bilimin; Akıl sır erdiremediği bir şeyler her zaman olacaktır diye düşünüyorum.

Bilimin açıklayamayacağı şeyler kesinlikle vardır ancak bunlar; Bilimin ilgi alanına giren şeyler değildir zaten. Doğa üstü olaylar ile de doğrudan ilgilenmez ancak dolaylı olarak; Doğa üstü zannedilen olayların aslında doğa üstü olmadığını ortaya çıkarabilir zaman zaman.

Metafizik ise bilim ile pek bağlantılı bir şey değildir zira; Metafizik daha çok düşünce yoluyla - mantık yoluyla anlam aramaya yönelir. Metafizik diye de bu yüzden demişler zaten.

Her şeyin bir açıklaması vardır ama insanoğlunun aklı buna yetmez. Bilimin açıklayamadığı olayların gerçek olduğunu söyleyen kişinin arkasında kesin ispatları - delilleri yoktur.
Metafizik zaten bilim yoluyla fizik yoluyla anlam verilemeyen olayları mantık yoluyla akıl yoluyla çürütmeye yönelik bir sanattır, felsefe dalıdır.

Bilimin zamanla gelişmesi neticesinde eskiden metafizik ile anlamlandırılmaya çalışılan bazı olayların günümüzde bilim ile gün ışığına çıktığı da oluyor elbette. Kısacası insanoğlunun aklı her şeyi anlamaya yetmez. Zamanla daha çok şeyi anlamaya yeter, ama hiçbir zaman her şeyi anlayabileceğini sanmıyorum ben.

İnsanoğlunun ve insanoğlunun geliştirdiği bilimin; Akıl sır erdiremediği bir şeyler her zaman olacaktır diye düşünüyorum.
Hocam teşekkürler öncelikle bu açıklamanız için. En çok merak ettiğim nokta Anneliese Michel olayı hocam düşünün bir kadın Latince, Farsça, İbranice vs bilmiyor. Fakat bu şekilde farklı ses tonlarıyla konuşabiliyor bu nasıl bir olaydır? Davranışları oldukça tuhaf. Tarihe de vaka olarak geçebiliyor. Bu alanla kim ilgileniyor? Bu olaylarla ilgilenen dal var mıdır?
Elisa Lam olayı çözüldü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu olay araştırılırken kızın bugüne kadar hiçbir şekilde psikolojik rahatsızlığı olmadığını söylüyordu ailesi bunlar da bir teori bana göre.

Bilimin açıklayamayacağı şeyler her zaman vardı, her zaman da var olacak. Sayı doğrusu gibi. En basitinden atom ve atom altı parçacıklarının keşfi. Kuyunun dibi yok, in in bitmez. Bunların yanında bilimin bilinç, ruh gibi kavramları açıklayabileceğini düşünmüyorum. Zaten bilimin tanım kümesi olgular, somutlardır. Metafizikle boy ölçüşemez.

Arkadaşlar sizce bu olayların bir dayanağı var mıdır? Yoksa doğaüstü müdür? Bilimin uğraşmayacağını farz edelim. Mantık dışında gerçekleşebilir mi? Yoksa keşfedilmemiş şeyler yüzünden mi bize bu olaylar tuhaf geliyor olabilir?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı