18 yaş altı ruhsat sahibi olunur mu?

İlker Yavuz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben 17 yaşındayım ve A1 ehliyeti olarak 125 cc bir motor alıcam. Bu motoru üstüme almamın, 17 yaşında almamla bir ilgisi var mı? Yani 17 yaşındakiler motor için ruhsat alabiliyorlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Resmiyette henüz kendi başına bir şey yapma yetkin bulunmadığı için ruhsat alamazsın.

Ayrıca şöyle bir tavsiyede bulunayım; 25 yaş veya üstü birinin adına olursa ruhsat, sigortan biraz daha ucuza oluyor. Bir de ailen dışında birinin üstünde olursa motor, biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Mesela benim kuzenim kullandığı motoru arkadaşından almıştı. Ruhsat arkadaşının annesinin üzerineydi. 1 ay önce kaza yaptı ve bütün resmi işlemlerde çocuğun ailesini rahatsız ediyoruz mecburen.

Aklında bulunsun. ;)

Ayrıca şöyle bir tavsiyede bulunayım; 25 yaş veya üstü birinin adına olursa ruhsat, sigortan biraz daha ucuza oluyor.

Hocam, artık yaşa göre değil. Babamın 43 yaşında, adına kayıtlı araç vardı ama adına kayıtlı ilk motosikleti olacaktı, motosiklete 600 TL sigorta çıktı ama arabaya 400 TL çünkü hiç motosikleti olmamıştı fakat arabası olmuştu. Yani artık aracın varsa bile aynı vasıtayı alırsan ucuz oluyor yoksa farklı vasıta yani araba değilde motosiklet alırsan ilk araç gibi sayıyorlar diye biliyorum.

Arkadaşlar, ben 17 yaşındayım ve A1 ehliyeti olarak 125 cc bir motor alıcağım. Bu motoru üstüme alabilir miyim ?
Konuyu açan arkadaşa cevap ise ;

Hayır olamaz. Niye böyle bir gereksim duydun ki zaten ?
Ailen izin vermediği için çaktırmadan mı alacaksın ? Eğer öyle ise 18'i bekle 1 senen kalmış A1 alma. Yani hadi 16 olsaydın A1 alırdın da 17 de A1 almak :) (16 yaşında aldıysan iyi).

Son düzenleme:
Hocam, artık yaşa göre değil.

Babanız 600 TL'ye yaptırmış. Muhtemelen siz olsaydınız 700-800 TL olurdu. İlk araç olduğu için fiyatların yüksek olması normal. Babanız için yaştan ziyade; daha önce hiç kaza yapmadığı için her sene %5 oranında bir indirim yaparlar. Kazası varsa bilemem. İndirimin sebebi odur diye tahmin ediyorum.

30 Yaş Altındaki Sürücülerin Yüksek Oranda Sigortaya Maruz Kaldığı Yönde Haber

Bu arada özür dilerim 25 yaş diye belirtme yaptığım şey 30 yaşmış. 30 yaşın altındaki sürücülere sigorta fazla çıkıyor.

Merhaba,

Evet alabilirsiniz. A1 ehliyet için 16 yaşını doldurmuş olmanız yeterlidir. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Motor ehliyeti 3 gruba ayrılmaktadır.
  • A - 16 Yaş
  • A2 - 18 Yaş
  • A1 - 20 Yaşında alınabilir fakat en az 2 Yıl A2 ehliyeti olması gerekir. 24 Yaş ve üstü üzerinde herhangi bir şart aranmaz.
Fakat ruhsat için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Merhaba,

Evet alabilirsiniz. A1 ehliyet için 16 yaşını doldurmuş olmanız yeterlidir. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Motor ehliyeti 3 gruba ayrılmaktadır.
  • A - 16 Yaş
  • A2 - 18 Yaş
  • A1 - 20 Yaşında alınabilir fakat en az 2 Yıl A2 ehliyeti olması gerekir. 24 Yaş ve üstü üzerinde herhangi bir şart aranmaz.
Fakat ruhsat için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.
Ehliyeti kim alamaz dedi ki ?
Ruhsatı üstüne alamaz dedik.

Bide bilgiler yanlış A1 için 16 olmak gerekiyor canım :)

A ehliyeti 16 ne ara oldu ya getirin bana 1000rr :ROFL:

“Yanlış bilgi vermeyin” dedi :)

Son düzenleme:
Sonradan fark ettim, fakat süresi geçtiği için mesajı düzenleyemedim. A1 için 16, A2 için 18 A için 20 Yaşında alınabilir fakat en az 2 Yıl A2 ehliyeti olması gerekir. 24 Yaş ve üstü üzerinde herhangi bir şart aranmaz.

Arkadaşlar, ben 17 yaşındayım ve A1 ehliyeti olarak 125 cc bir motor alacağım. Bu motoru üstüme almamın, 17 yaşında almamla bir ilgisi var mı? Yani 17 yaşındakiler motor için ruhsat alabiliyorlar mı?

Medeni kanuna göre notere anne ve baban ile gidip muvafakat belgesi ile bir taşıtın ruhsatını veya tapuyu 18 yaşından küçük birinin alması mümkün. Belgenin çıkması için 100 ila 300 TL arası bir para ödemek gerekiyor notere.

Hocam, artık yaşa göre değil. Babamın 43 yaşında, adına kayıtlı araç vardı ama adına kayıtlı ilk motosikleti olacaktı, motosiklete 600 TL sigorta çıktı ama arabaya 400 TL çünkü hiç motosikleti olmamıştı fakat arabası olmuştu. Yani artık aracın varsa bile aynı vasıtayı alırsan ucuz oluyor yoksa farklı vasıta yani araba değilde motosiklet alırsan ilk araç gibi sayıyorlar diye biliyorum.

Konuyu açan arkadaşa cevap ise ;

Hayır olamaz. Niye böyle bir gereksim duydun ki zaten ?
Ailen izin vermediği için çaktırmadan mı alacaksın ? Eğer öyle ise 18'i bekle 1 senen kalmış A1 alma. Yani hadi 16 olsaydın A1 alırdın da 17 de A1 almak :) (16 yaşında aldıysan iyi).
Arkadaşlar ben anlamıyorum şimdi 16 yaşındayım a1 ehliyet alacam temmuzda ama ruhsatı nasıl yapacam Babamın adına yapsam süre bilirmiyim motoru ceza yermiyim
Arkadaşlar ben anlamıyorum şimdi 16 yaşındayım a1 ehliyet alacam temmuzda ama ruhsatı nasıl yapacam Babamın adına yapsam süre bilirmiyim motoru ceza yermiyim
Arkadaşlar ben 16 yaşındayım a1 ehliyeti alacam motoru Babamın adına yapsam sürsem ceza yermiyi ruhsatı Babamın adına yapacamya

Son düzenleme:

Geri
Yukarı