18 yaş altında noter işlem yapar mı?

Kaan2606

Hectopat
Selamünaleyküm abilerim, ablalarım, kardeşlerim. 2 ya da 3 ay sonra 50cc bir motor almayı planlıyorum. Fakat 18. yaşıma girmeme şu an 10 ay var. Noterde benim üstüme ruhsat yapılır mı? Ya da velim olmayan 18 yaş üzeri bir birey ile beraber gitsem benim üstüme yaparlar mı?
Düşüncesini beyan eden herkese teşekkür ederim.

Anne veya baba ile olur hocam. Tek olarak yetkiniz yok.

(Değişik: RG-31/12/2004-25687-3. Mükerrer)

Zihinsel (Değişik ibare:RG-17/4/2015-29329) engelliler ile reşit olmayan küçüklerin sahibi bulundukları aracın, tescil kuruluşlarında adlarına tescillerinin yapılabilmesi için, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütnameyi tescil anında vermeleri zorunludur. “

Belirtildiği üzere kanuni mümessil(anne, baba, avukat) onayı gerekmekte.

Hocam illaki aile bireylerinden birisi mi olması gerekli?
Malum aile karşı olunca böyle yollara başvurmak şart oluyor. Yapabileceğim başka bir şey yok.

Ben ne kadar çok konuşursam, ne kadar çok çabalasam da ikna olmuyorlar. Bu konuyu açmamın sebebi zaten bu girdiğim çıkmaz. Sizin için zahmet olmazsa fikir açısından neler konuştuğunuzu ve nasıl konuştuğunuzu da yazabilir misiniz?

Normalde ben CBR 125 alacaktım. Hatta A1 ehliyeti alıyordum. Daha sonra babam ciddi ciddi düşünürken gittiğimiz usta bunlara bunu alma hiz yaparlar falan dedi. Zaten Babam benim hiz sevdiğimi biliyor. Sonra almayalım dedi. Saka gibi. Hatta orada kazalı bir CBR gösterdi falan.

Ben de tam umudu kesmişken daha sonra 50cc gördüm. Bunlar b ehliyet ile kullanılabilir olduğundan babama hem senin motor ehliyetin yok ama b var kullanırsın dedim.
Zaten vergi vs muaf bunlar dedim. Böyle kafalıyım belki alır dedim. Bir baktım aldık.
Bu arada ehliyetim hala yok. Bu ayın sonunda 18 olacagim. O zaman A2 almayı düşünüyorum.

Normalde ben CBR 125 alacaktım. Hatta A1 ehliyeti alıyordum. Daha sonra babam ciddi ciddi düşünürken gittiğimiz usta bunlara bunu alma hiz yaparlar falan dedi. Zaten Babam benim hiz sevdiğimi biliyor. Sonra almayalım dedi. Saka gibi. Hatta orada kazalı bir CBR gösterdi falan.

Ben de tam umudu kesmişken daha sonra 50cc gördüm. Bunlar b ehliyet ile kullanılabilir olduğundan babama hem senin motor ehliyetin yok ama b var kullanırsın dedim.
Zaten vergi vs muaf bunlar dedim. Böyle kafalıyım belki alır dedim. Bir baktım aldık.
Bu arada ehliyetim hala yok. Bu ayın sonunda 18 olacagim. O zaman A2 almayı düşünüyorum.Hoca
Hocam neredeyse benimle aynı. Bende farklı olan tek şey babamın ciddi ciddi düşünme aşamalarına gelememiş olması. Zamanında abim bisiklet ile kaza yaptı ölümden döndü. O zamandan beridir karşılar. Fakat ben şuanda gezmek için arkadaşlarım var ve herkeste motor var. 2 Mondial drift bir suzuki adress bir tane de R25 var. Hep R25 e artçı olurum hatta arada bir tur ata ata çoğu teknik şeyleri de öğrendim. Normalde arkasına binmeme bile karşılar fakat ülkemizde bizim yaşlarımızda oluşan çeşitli sıkıntılar, kaygılar ve mutsuzluğun sebep olduğu ve karşı tarafa bunların açıkça belli olması nedeni ile pek ses etmediklerini düşünüyorum. Belki de bu sebeple biraz olsun tolerans gösterebilirler. Yazdığınız her şey için çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

Yeni konular

Geri
Yukarı