18 yaşına girenlere tavsiyeler

244012

Hectopat
Makaleler
7
18 olmama az kaldı ve bu seneden sonra lise hayatım da bitiyor. Özellikle büyüklere soruyorum. Biz gençlere bundan sonraki hayatta tavsiyeleriniz neler?

Üniversitede İşletme bölümünü okuyup, kafanda ticari tek başına yapabileceğin bir iş belirlemeni tavsiye ederim.
Mesela ben mühendislik fakültesi bitirdim, şimdi iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum aslında istemesem de, ama para biriktirip bir tavuk çiftliği kurmayı planlıyorum. Çünkü hayvanlarla doğada uğraşmayı seviyorum. Arsayı hallettim, geriye diğer şeyler için para biriktirmek kaldı. Sen de kafanda "neyi severek yaparsam para kazanırım" sorusuna yanıt bulduktan sonra girişmelisin. Tabii ki planlı, programlı ve bilimsel gerçeklerle girişeceksin.
Neden bireysel işi tavsiye ediyorum. Çünkü şirketler, memurluk falan bunlar belki çalışırsan göreceksin. İnsanlarda ahlak kalmamış. Yüzüne gülüp arkandan iş çeviren mi ararsın, senin laflarını patrona taşıyanları mı ararsın, karaktersiz insanlar çok piyasada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmişteki güzel hayallerini gerçekleştirmeye çalış. Bir şeyde başarısız olur ve kalırsan hayatın boyunca başarısızlıklara açık olursun. Not : 18 yaşına girdin artık imzan hukuksal olarak geçerli yani ergin sayılıyorsun dikkatli ol.

Genç kardeşlerim. Hayatınızın en güzel dönemine giriyorsunuz. Önünüzdeki 10 sene o kadar değerli ki milyar dolarlara satın alınamaz.

-İngilizcenizi çok iyi yapın.
-Üniversitede sosyal bir çevre edinin. Yeni insanlar tanıyın.
-Çok okuyun.
-Çok gezin. İmkanınız yoksa bile yakın yerlere gidin. Her gün önünden geçtiğiniz yerlerin tarihini ne kadar biliyorsunuz?
-Çalışın. Saatlerce çalışın. Çünkü kendinizi en güzel bu dönemlerde geliştirirsiniz.

• Sanal alemde kimseye küfürlü yorum yazma.

• 18 yaşında olduğun için herhangi bir kavga direkt siciline işler, yapma.

• Eğer ki durumun varsa bedelli askerlik için para biriktir.

• Arkadaşların altan alan tiplerden olsun, öyle her şeyi büyüten tiplerden uzaklaş ve çocukça hatalardan kaçın.

• Ehliyete heveslenip araba falan alma sakın, Arabadan kısacası uzak dur. Bu yaşta heyecan olsun diye gazı köklemiyen insan yok denecek kadar az.

• Beyin fırtınası yapabilecek arkadaşların olsun.

• Masturbasyon'dan uzak dur, Hem cinsel hayatını hem de sosyal hayatını derinden etkiler. Masturbasyon doyurucu olmadığı için kısır döngüyle pısırık biri yapar seni.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı