18 yaşında futbola başlanır mı?

eroli

Centipat
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Çocukluğumdan beri hayalim olan futbolcu olma hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Yaşım 18 2004 doğumluyum. Ailesel nedenlerden dolayı küçüklüğümde futbola başlayamadım 5 yıl taekwondo iki yıl yüzme ile uğraştım. En sonunda hentbolcu oldum ve hala öyleyim. Ama geri kalan yaşamımda futbolcu olmak istiyorum. Yaşım 18 olduğu için endişelerim var ve sizlerden bilgi almak istiyorum. Yeteneğim var boyum 1.90 kilom 85. ve kondisyonum gerçekten çok iyi. Futbol için fiziksel olarak uygunum ve gerçekten iyi oynuyorum. Aklımdaki soru futbol için geç mi kaldım. Ve altyapılar bu sene beni kabul eder mi? Yaşadığım yer İstanbul.

Sevdiğin işi yapmak en önemlisi (parayı futboldan kazanacaksan). Bu yüzden bunun bir yaşı olduğunu düşünmüyorum. İyi oynadığın sürece her yerin seni kabul edeceğini düşünüyorum. Futbolla hiç alakam olmasa da, belki de tamamen cahil bir yorum.

İstanbul'da çok fırsat var. Boyunuzdan dolayı da bence çoğu takım sizi denemek ister. Çünkü futbol oynayan erkeklerin boy ortalaması maalesef belli. Büyük ihtimal bir futbol okuluna gitseniz antrenör direkt denemeye almak ister.

Bence kendinize güveniyorsanız gidin. Futbol gerçekten başka bir şey kendimden bilirim. Ben de 14 yaşında başlamıştım 16 yaşına kadar belli başlı kulüplerde oynadım ama dizim döndü 1.5-2 yıl önce bırakmak zorunda kaldım aile zoruyla. Şimdi de travma oluştu ister istemez. Halı sahadan halı sahaya oynuyoruz artık.

Kısacası bence bir deneyin. En azından 1-2 ay denersiniz vazgeçmek isterseniz de size kalmış.

Sevdiğin işi yapmak en önemlisi. Bu yüzden bunun bir yaşı olduğunu düşünmüyorum. İyi oynadığın sürece her yerin seni kabul edeceğini düşünüyorum. Futbolla hiç alakam olmasa da, belki de tamamen cahil bir yorum.

Çok teşekkür ederim yorumunuz için.

İstanbul'da çok fırsat var. Boyunuzdan dolayı da bence çoğu takım sizi denemek ister. Çünkü futbol oynayan erkeklerin boy ortalaması maalesef belli. Büyük ihtimal bir futbol okuluna gitseniz antrenör direkt denemeye almak ister.

Bence kendinize güveniyorsanız gidin. Futbol gerçekten başka bir şey kendimden bilirim. Ben de 14 yaşında başlamıştım 16 yaşına kadar belli başlı kulüplerde oynadım ama dizim döndü 1.5-2 yıl önce bırakmak zorunda kaldım aile zoruyla. Şimdi de travma oluştu ister istemez. Halı sahadan halı sahaya oynuyoruz artık.

Kısacası bence bir deneyin. En azından 1-2 ay denersiniz vazgeçmek isterseniz de size kalmış.

Denemekten zarar geleceğini düşünmüyorum. Kafamdaki soru bu yaş aralığında hangi lige veya hangi altyapıya gitmem gerekiyor.

İstanbul'da çokça seçme düzenleniyor. Takip edip orada kendinizi deneyebilirsiniz. İlla ki bir takım diyorsanız yine araştırmanız lazım. İzmir'de Altınordu, Altay, Göztepe gibi altyapısı güzel olan kulüpler var ama İstanbul hakkında bilgim yok maalesef.

18 yaşında hiç bir futbol okulu oyuncu almaz. Amatör kulüplerde deneme antrenmanlarına çıkmalı.
Fiziği yeterli gibi duruyor yazdığına göre. Gerçi futbolda fiziğin eskisi kadar önemi yok artık, benim boyum 172 falan kilom 62 Ankara amatörde her maç 11 çıkıyorum. Teknik de önemli.

18 yaşında hiç bir futbol okulu oyuncu almaz. Amatör kulüplerde deneme antrenmanlarına çıkmalı.
Fiziği yeterli gibi duruyor yazdığına göre. Gerçi futbolda fiziğin eskisi kadar önemi yok artık, benim boyum 172 falan kilom 62 Ankara amatörde her maç 11 çıkıyorum. Teknik de önemli.
Futbol okulundan okuluna değişiyor bu dediğin durum. Bazıları 16 yaşından sonra almazken bazıları 18 yaşındakileri de kabul ediyor.

Ekstra olarak fiziğinde mevkiden mevkiye önemi var. Konu sahibi arkadaşın da fiziği çoğu antrenörün bulamadığı türden. Tekniği varsa eğer direkt alırlar.

Mesela benim gittiğim dönem yeni gelen 1.92-1.93 boylarında 17 yaşında biri vardı santrafor da çokta güzel işler yapmıştı deneme antrenmanında direkt lisans çıkartmaya çalıştılar. Üstüne İzmir'de 1.80 altı erkek görmekte zor. Boy ortalaması gerçekten yüksek.

Kısacası fiziğini kullanmayı bilirse tekniği de varsa şansı yüksek. Spor geçmişi olması da büyük avantaj.

Başlanılır. Çevrendeki amatör kulüplerden birisine gidip en azından idmanlara çıkmak için ikna edersen gerisi senin çabana ve karşındakine kalacaktır.

Geri
Yukarı