18 yaşını doldurmamış hacker Türkiye'de ceza alır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

kino

Terapat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
22.092
Makaleler
34
Çözümler
74
Profil fotoğrafında da kapşonlu falan, özenmişsin bu işlere belli ki. Boş işler bunlar, git ülkene hayırlı işler yap. Ceza da alırsın. Canın yanar, bunu izle kal orada; 😀

Kapşon şart!

34284.jpg
 

Animeci

Centipat
Katılım
16 Eylül 2020
Mesajlar
29
Doğru üzgün bir hacker olup Vatan'a millete hizmet etmek başka, e-okulu, EBA'yı hacklemeye özenmek başka. Senin ilk mesajında özenti velet "hacker" havası vardı. Arkadaşlar ve ben de dalga geçtik. Eğer gerçekten Teknofest'e vs. katılıp güzel işler başaracaksan ne mutlu. Benim de çizime ve kodlamaya ilgim var 12 yaşındayım. Ama yok efendim e-okul'u hackleyeceğim, yok efendim EBA'yı hackleyeceğim falan bunlar boş işler.

Tek ben yok muşum benim yazılıma ilgim var.
 
KS
KS
YuuOtosaka

YuuOtosaka

Decapat
Katılım
28 Eylül 2019
Mesajlar
267
Yer
plastik sandalyem (Koyu yeşil)
Öğeyi denetle yapmak hackerlık sayılmıyor dostum. Sitenin kaynak kodlarına işlemediği için sorun yok. En fazla ebeveynlerini kandırabilirsin.
Dostum ciddi olamazsın. Bende ebadan notlarımı öyle 100 yaparım diyordum(!)
Dostum hacker abimi kızdırma. Geçen gün bana Wolfteam hesabı çaldı.
2 sene önce izlediğim charlotte animesinden demiştim =/
Tek ben yok muşum benim yazılıma ilgim var.
Dostum bende burdayım bu arada.
 

24099

Gigapat
Sosyal Tayfı
Katılım
2 Temmuz 2014
Mesajlar
11.102
Makaleler
33
Çözümler
221
Neyse konudaki önceki mesajımdaki şakayı bırakıp ciddi yazalım o zaman. Devlet sitelerini hacklese kamuya karşı işlenmiş suç olduğu için kurum şikayeti geri çekse bile dava kamu davası olur ve devam eder. Bu banka gibi kurumlar olunca daha da ağırlaşır davanın hükmü. Maddi zarar varsa o da sıkıntıya yol açar senin başında.

Ceza almaz diye bir şey yok, elbette ceza alır 15 yaşında olsa da. Bunun hükmü hukuken ne gerektiriyorsa ona göre değişir elbette.

Eğer sahibinden izin aldıysan deneme yapmak için bunu yazılı bir belge ile ispatlaman gerekir. Sahibi diye güvendiğin adamın seni olay sonrası dava etmeyeceği ne malum? Pentestlerde olduğu gibi sözleşme yapmalısın.

Bu arada yaş meselesine çok takılmayın derim. Bu gözler 14-15 yaşında olup da neler neler yapanları gördü, kulaklar duydu.

Konu sahibine tavsiyem bu işlerden uzak dursun. İnan o kadar havalı veya güzel bir şey değil. Eline de bir şey geçmiyor zaten. Başını da belaya sokma. Alacağın cezaya göre geleceğin etkilenir.

Çok merak ediyorsan böyle şeyleri yasal olarak siber güvenlik denemeleri yapabileceğin platformlar mevcut. HacktheBox, TryHackMe, CTF etkinlikleri, bug bounty programlarıyla kendini geliştirebilirsin.

Bu arada gençlere tavsiyem. Kanınız hızlı akıyor tamam eyvallah, yazılımcı da olmak istiyorsunuz. Kendinize doğru düzgün bir yol seçin. Her yazılımcı hacker değil veya hacker olacak değil. Her hacker de inanılmaz düzeyde yazılımcı olacak değil. Bu tarz illegal davranışların sonunda hüsrana uğrarsınız.

Son bir iki senedir siber güvenlik de moda oldu ne varsa. Biz yıllardır öneminden bahsederken bize hadi lan denilirken şimdi aynı insanlar bir halt bilmemesine rağmen ortada siber siber diye geziyor. Bari susun da siber güvenlik camiasının imajı zedelenmesin.
 

bitwise

Kilopat
Sosyal Tayfı
Katılım
22 Mart 2018
Mesajlar
5.861
Makaleler
1
Çözümler
49
Sizi yetistiren ailenize katki saglayacak bir sey yapin. 15 yasinda en fazla sagda solda gorup Kali yuklersin. Dersinize calisin.
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı