18 yaşını doldurunca SGK borcu çıkması

Onlardan olmayan herkese hain gözüyle bakıyorlar. Bir tek kendileri doğru. Havalimanı, Köprü yaptık diyorlar. O köprünün parası vatandaşın sırtına biniyor. Çıkarıpta cebinden mi ödüyorsun da onu yaptık bunu yaptık. Haşa Peygamber gibi tapıyorlar resmen. Tükürsek bir kaşık suda boğarız.

Hain damgası vururlar. Geçen ben yazdım madem savunuyorsunuz mazot neden bu fiyat, dolar neden bu fiyat, ekonomi çok iyi diyorsun enflasyon neden yüksek biriniz cevap verin dedim diye vatan haini oldum.

En nihayetinde bir teknoloji forumunda soğuk kanlılığımızı koruyup, partiler siyasetine çok girmeyelim derim. Ayarında dertleşmek güzel. Ne kendimizi, ne de forum yöneticilerini zor duruma sokalım. :)

@Cleante Burun kıvıranlarlar dolu demişsiniz de, sizin de haklı yanınız var ama ülkede emekçiyi sömüren sistem olduktan sonra, adam kıt kanaat evlenmiş, ay sonunu getiremiyorsa, çocuğunun ihtiyacını alamayacak durumdaysa, de ki bu durumda olmadığı halde ailesinden gördüğü şekilde bunları yaşayacağını biliyorsa, çalışmanın mantığı ne? Çoğu bu şartlar altında çalışmaz, burun kıvırır, çünkü çalışınca emeğini alamayacağını biliyor. Ben üzülerek söylüyorum, bu toplumda aile hayatı bitmeye yakındır kimse aile kurmak falan isemiyor, ve ev fiyatları bu seviyede seyrederse, 20-30 seneye evsiz sürüsü oluşur. Gidişat kötü.

Gerçi Türk milleti sabırlı, azimli olmasa çoktan evsiz sürüsü oluşmuştu ama, adam ne kadar zor drumda olursa olsun kağıt toplayıp, karın tokluğuna yine geçiniyor ama bu gidişle o da mümkün olmayacak. Benim tanıdığım biri kağıt topluyor, annesi ile ikmaeti olduğu için kömür alamıyor, kira yardımı yok hiç bir şey yok ve bu adam yaşamaya çalışıyor ama suriyelilere beleş ev veriliyor. Bu ne çıldırtan denge ben anlamadım.

@Cleante Burun kıvıranlarlar dolu demişsiniz de, sizin de haklı yanınız var ama ülkede emekçiyi sömüren sistem olduktan sonra, adam kıt kanaat evlenmiş, ay sonunu getiremiyorsa, çocuğunun ihtiyacını alamayacak durumdaysa, de ki bu durumda olmadığı halde ailesinden gördüğü şekilde bunları yaşayacağını biliyorsa, çalışmanın mantığı ne? Çoğu bu şartlar altında çalışmaz, burun kıvırır, çünkü çalışınca emeğini alamayacağını biliyor. Ben üzülerek söylüyorum, bu toplumda aile hayatı bitmeye yakındır kimse aile kurmak falan isemiyor, ve ev fiyatları bu seviyede seyrederse, 20-30 seneye evsiz sürüsü oluşur. Gidişat kötü.

Gerçi Türk milleti sabırlı, azimli olmasa çoktan evsiz sürüsü oluşmuştu ama, adam ne kadar zor drumda olursa olsun kağıt toplayıp, karın tokluğuna yine geçiniyor ama bu gidişle o da mümkün olmayacak. Benim tanıdığım biri kağıt topluyor, annesi ile ikmaeti olduğu için kömür alamıyor, kira yardımı yok hiç bir şey yok ve bu adam yaşamaya çalışıyor ama suriyelilere beleş ev veriliyor. Bu ne çıldırtan denge ben anlamadım.
Doğru söylüyorsun ama zaten benim bahsettiğim o değil. İşsizlik sorunu yüksek, iş bulmak zor ama adam iyi iş bulana kadar para kazanacağı başka işleri reddediyor kastım o. Erkek adam açım diyeceğine hamallık yapar yine bakar ailesine iyi veya kötü. Aç kalmaktansa çalışmak daha iyi.

Doğru söylüyorsun ama zaten benim bahsettiğim o değil. İşsizlik sorunu yüksek, iş bulmak zor ama adam iyi iş bulana kadar para kazanacağı başka işleri reddediyor kastım o. Erkek adam açım diyeceğine hamallık yapar yine bakar ailesine iyi veya kötü. Aç kalmaktansa çalışmak daha iyi.

Evet ama adam bu şartlarda aile kurmaya korkuyor, kurmuyor zaten, onlar burun kıvırır bakacağı kimse yok. Ama eli muhtaç olan o dediğini yapıyor zaten yapmayan çok az.

Evet ama adam bu şartlarda aile kurmaya korkuyor, kurmuyor zaten, onlar burun kıvırır bakacağı kimse yok. Ama eli muhtaç olan o dediğini yapıyor zaten yapmayan çok az.
Usta ben bu günlere çok kötü durumdan geldim o yüzden bakış açım böyle. Aslında aynı şeyi anlatmaya çalışıyoruz. Evli adam dediğimi yapıyor ama bekar burun kıvırıyor. Evlendi diyelim asgari ücretle karı koca çalışsa, ev kiralık olsa, düğün borçla olsa az çok hesap yap sıkıntıdan bir yıla kalmaz boşandılar. Bekarken ne olsa yersin ama evlenince öyle olmadığını biliyor adam zaten.

Geçen ''Evet, Hayır'' referandumu oldu. Evet diyene de saygı duyduk, hayır diyene de. Ama bazı kişiler, biz hayır dedik diye, bize hain falan dediler. Terörde hayır diyor, dediler. Ya kardeşim onla ne alakası var? Terörün Allah belasını versin, ben onun için mi hayır dedim? Ben, Cumhuriyet için, Meclis iş yapsın diye, tüm yetkiler tek kişide toplanmasın diye hayır dedim. Algı yaptılar, hain dediler. Özgürce hayır diyenlere ters bakan kitle oldu, evet diyene vatansever bakan kitle oldu. Madem hayır demek hainlik idi. Referanduma gerek var mı? Bir gecede başkanlık getirseydiniz. Bizim görüşlerimize saygılı olmadılar. Her yerde, TRT kanalında evet reklamları çıktı, hayır diyenleri ise tutukladılar. Ben burada adalet göremiyorum, eşitlik göremiyorum. Sonra Türk çocukları, yurt dışına okumaya gidince batı sevici derler, ee kardeşim ülkede nefes almak parayla olmuş, Suriyeli insanlara daha çok haklar var, Türkler tabi yurt dışına kaçar. Laik liselerden çok imam hatip liselerine bütçe ayrılmış, imam 4000 TL alıyor, bize şükret diyor. Ben nasıl inanayım o imama? Müslümanlar bile kendi aralarında Alevi ve Sünni olarak ayrılmış, mezhep tutmuş, kin kusuyorlar.. Orta doğuda küçücük İsrail dünyaya kafa tutuyor. Neden? Adamlar, din ile yobazlaşmadı. Teknoloji, bilime yöneldi. Biz böyle deyince birde dinsiz diyorlar, ben ne ezandan rahatsız oldum, ne de Allah'ın dininden oldum. Ben sadece din üzerinden, muska, üfürükçü hocalara af edersiniz kıl oldum. Kuran da bile, ''gün gelecek, benim dinim üzerinden insanları kandıracaklar'' diyor. Bu halk, her sakallıyı, her namaz kılanı alim sanıyor. Benim için önce insan olsunlar, ırkı, dini ikinci planda. İyi insan, her türlü iyidir. Bak Microsoft'un kurucusuna adam Müslüman değil, dünya genelinde kaç şirketi var, kaç kişiye ekmek veriyor, ama sana göre o kafir! Yabancı futbolcular Afrika'ya para gönderiyor, yanı başındaki Araplar ise ne yapıyor? Altın mikrofonlardan dua okuyor! İyisi yok mudur? Dediğim gibi, her kesimin iyisi ve kötüsü vardır. Ben sadece genelleme yapıyorum.

Araplar ise ne yapıyor? Altın mikrofonlardan dua okuyor!

Altın mikrofon olsa yine iyi, adamların sıçtığı yer altın. Ama gel gelelim halk ses çıkarıyor mu? İsamda israf ne kadar günah? Bunu söylesen, hain olursun. Burada dinin iki türlü de kullanılabileceğini gördük. Nücleer enerji gibi, hem kötü kullanılabilir bomba yapılabilir, hem de enerji üretmek için kullanılabilir.

Hani olaylar çıkınca Amerika'nın oyunu derler. Burada Amerika'nın payı yok mu? Vardır elbet, ben Amerika'ya sıcak bakmıyorum zaten. Demokrasi diye girdikleri her yeri kana buladılar. Ortalık karışsın isterler, ama halk geçinemiyorum dediğinde, hemen ''Amerikan uşağısın'' demenin mantığı yok. Adamın Amerika ile işi yok, geçinemiyor, sen olaydan sıyrılmak için hain damgası vurursan, adamlık olmaz bu. Geçen yarbayın kardeşi şehit oldu, yarbay cenazede sitem etti diye, yarbayı Fetöcü ilan ettiler, adamın canı yandı, kardeşi ölmüş, sırf ağzını açtı diye hain ilan edildi. Şimdi bu yarbay hakkını helal etmese, öbür dünyada Allah sormaz mı onlara? Muhalif algıyı bile hain diline çevirdiler, sesini açan hain. Ben ne örgüt desteklerim, ne de seçilmiş hükümeti darbe ile indirmeyi desteklerim. Halk seçti, seçimlerde halk indirir derim. Ama sen bana tutup da hain dersen, yine diyorum sana hakkımı helal etmem. Halka kulak verdikten sonra, eşitçe yönetildikten sonra AKP veya CHP fark etmez. Atatürk olsa, hatası olsa, yanında olmam, eleştiririm. Çünkü insan bu şaşar. Kişilere anlam yüklemenin mantığı yok. Bakın Afrin'e girdik, destekliyorum sonuna kadar. Sınırımızda terör olmamalı. Terörün dini, ırkı olmaz. Orada yaşayan Kürtler bile terörden bıktı, he destekleyen yok mu? Var. Onların da Allah belasını versin. İşid Müslüman, YPG Müslüman, Esad Müslüman, hepsi birbirine saldırıyor. Oturup düşünseler, Müslüman Müslümanı öldürür mü? Hadi öldürür diyelim, masum halka bir şey yapmayın bari. Yılbaşında insanlar eğleniyor diye, geceyi kana bulamanın ne mantığı var? Hani İslam hoşgörü diniydi. Laik ülke, kişi inancında hür, olması gereken böyle. Hesabını Allah verecek, senin ne haddine? Bak Müslüman ülkelere, saraylar, altın kaplamalar var, halk aç, sonra halk niye Arap baharı yaptı? Yapar tabi kardeşim, halk bunalmış. İran'da bile bir makale okudum, adam diyor; Din adamları, Allah gibi davranıyor. diyor. Alakası olmayan Fetvalar, çocuk evlenebilir falan. Batı her sene teknolojide çığır aşıyor, bu sene iPhone 8 seneye, 9 çıkıyor. Müslümanlar ise, zikirmatik hariç bir şey üretmiyor. Batıya kafir diyor, batının arabasını, telefonunu satın alıyor. Mantık yok, şaka gibi.. Arap prens, kendi kadınlarını kara çarşafa sokuyor, kendi lüks yatlarda Rus kızları ile alem yapıyor, burada oturup düşünmek lazım işte..

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı