1800-1900 TL PC Toplama

Adsız.png
Adsız.png

i5 6500
MSI B150 Bazooka
Kingston 8GB(x2 olabilir) 2133 ya da 2400Mhz hangisi ucuzsa. Fiyat farkı markadan.
SSD ve HDD uyum sorunu yaşamazsın. HDD SATA 3.0 uyumlu olması gerek aslında. Şu an bu 3 parça fazlasıyla işini görür.

Ekran kartı olarak GTX 1060 ya da RX 480 düşünebilirsin.

i5 6500
MSI B150 Bazooka
Kingston 8GB(x2 olabilir) 2133 ya da 2400Mhz hangisi ucuzsa. Fiyat farkı markadan.
SSD ve HDD uyum sorunu yaşamazsın. HDD SATA 3.0 uyumlu olması gerek aslında. Şu an bu 3 parça fazlasıyla işini görür.

Birkaç saattir yeni anakart bakıyorum çünkü fark ettim ki b150'nin her modelinde, RAM'de en fazla 2133 MHz destekliyor. Yani 2400 ya da daha fazla da olsa, en fazla 2133 MHz'de çalışıyor. Bu da beni bu anakarttan soğuttu açıkçası. Şu an birkaç modele bakıyorum ve bu iki model arasında bir karar almayı düşünüyorum:

MSI z170a pro - Asus z170k

Birkaç saattir yeni anakart bakıyorum çünkü fark ettim ki b150'nin her modelinde, RAM'de en fazla 2133 MHz destekliyor. Yani 2400 ya da daha fazla da olsa, en fazla 2133 MHz'de çalışıyor. Bu da beni bu anakarttan soğuttu açıkçası. Şu an birkaç modele bakıyorum ve bu iki model arasında bir karar almayı düşünüyorum:

MSI z170a pro - Asus z170k
Sadece Mhz değerine bakarak karar vermeniz doğru olmaz. Yüksek frekans yanında düşük gecikme süresi de önemlidir. Mesela 2400Mhz CL15 bir bellek 2133Mhz CL14 bir bellek ile aynı performansı verebilir. 2400Mhz CL15 bir belleği X.M.P. profili kullanarak 2133Mhz'de daha düşük gecikme süresi ile çalıştırarak aynı performansı alabilirsiniz. Ayrıca arada dağlar kadar fark yok. OC yapmayacaksanız Z170 anakart gereksiz. Boşuna masraf olur.

i5 6500
MSI B150 Bazooka

Az önce b150m bazooka'nın speclerine baktım. Desteklenen GPU'larda GTX 10x0 ve RX 4xx serisinden hiçbiri yok aslında. Destek: B150M BAZOOKA | MSI Türkiye | Motherboard - The world leader in motherboard design

Sadece Mhz değerine bakarak karar vermeniz doğru olmaz. Yüksek frekans yanında düşük gecikme süresi de önemlidir. Mesela 2400Mhz CL15 bir bellek 2133Mhz CL14 bir bellek ile aynı performansı verebilir. 2400Mhz CL15 bir belleği X.M.P. profili kullanarak 2133Mhz'de daha düşük gecikme süresi ile çalıştırarak aynı performansı alabilirsiniz. Ayrıca arada dağlar kadar fark yok. OC yapmayacaksanız Z170 anakart gereksiz. Boşuna masraf olur.
OC düşünmüyorum, masraftan da olabildiğince kaçmak isterim doğrusu. Ama sistemi birkaç sene sonra güncellemek istersem de, buna anakartı da dahil etmek istemem. Dolayısıyla beni en uzun süre götürebilecek en ucuz anakartı arıyorum.

O öyle değil aslında. Anakartlardaki PCI-E slotlarının hemen hemen hepsi aynıdır. Ayrı çağlardan olmadığı sürece çoğu anakart tüm ekran kartlarını çalıştırır.
Hmm çok iyi oldu bu. Peki aynı şeyi SSD ve HDD için söyleyebilir miyiz? Anakartların destekledikleri storage'lara baktığımda birbirine yakın özelliklerdeki anakartların birinde yazan SSD veya HDD, diğerinde yazmıyor.

GIGABYTE H110M-GAMING bu anakart işinizi görür.
Bu kadar ucuz olması beni korkuttu... :)

Hmm çok iyi oldu bu. Peki aynı şeyi SSD ve HDD için söyleyebilir miyiz? Anakartların destekledikleri storage'lara baktığımda birbirine yakın özelliklerdeki anakartların birinde yazan SSD veya HDD, diğerinde yazmıyor.
Önemli olan sahip oldukları girişler. Mesela eskiden IDE HDD'ler vardı. Onları SATA girişine bağlayamazsın. Bildiğim kadarıyla SATA girişlerin hepsi birbiriyle uyumlu. Sadece veri transfer hızları değişiyor. Yani SATA 2 bir HDD SATA 3 destekleyen bir anakarta bağlanıyor ama SATA 2 hızında çalışıyor doğal olarak. Resimlerine baktım sizdeki HDD'nin normal SATA girişi var.

Yeni konular

Geri
Yukarı