18000-18500 liraya monitör dahil sistem toplama

Bütçe
18000-18500

Ardaaa11

Hectopat
Yer
Mordor
Sistem bir yakınım için toplanılacak, kendisi ağırlıklı olarak oyun oynayacak. Ryzen 5 5600X ve RTX 3070 tabanlı bir sistem toplamayı düşünüyoruz, monitör olarak 2K 144 HZ bir monitör olacak. Sistemin görünüşüne de performans kadar önem veriyor ve beyaz ağırlıklı olmasını istiyor kesinlikle.

Ekran kartı Palit RTX 3070 Gaming Pro OC veya Palit RTX 3070 GAMEROCK olacak büyük ihtimalle, malum diğer markaların (ASUS ROG değil, ASUS Dual bile daha pahalı) fiyatları gereksiz fazla.

İşlemci en başta dediğim gibi Ryzen 5 5600X olacak, uygun link bulamadım daha dün 3300 liraya alınabiliyordu.

Anakart olarak MSI B550 Tomahawk, sanırım bu fiyata en iyi performansı bu kart ile alabiliyoruz.

RAM için Corsair'ın 3200MHz 2x8 CL16 RGB belleklerini alacak, görünüşlerini çok beğeniyor. Büyük ihtimalle RAM'ler değişmeyecek.

PSU olarak High Power 750W GD olacak, bunu önceden almıştı, 750 liradan. Bunu bütçeye katmayın.

SSD ve kasa konusunda emin olamadım, kasa olarak Corsair 4000Xya da 4000D düşünüyoruz, normalde 4000D alacaktık fakat fiyatı 4000X'e göre çok daha ucuz olması gerekirken 1000 liradan satışa çıktı bu üzüyor. İşlemci soğutucusu için bunu düşündük fakat bütçeyi biraz zorluyor.

Monitörde de emin değiliz, büyük monitörler tercihi onun. Xiaomi'nin 34" WQHD 144Hz monitörünü çok beğendi fakat daha iyi alternatifler var mı bilmiyorum. Sanırım biraz daha ucuz bir monitör tercih edilebilir.

Sistemi olabildiğince 18500 liranın altında tutmayı planlıyoruz çünkü geri kalan parayla ekipman alınacak.

Bu sistem şuana kadar 16750 lira tuttu, ekran kartını gamerock olarak hesapladım işlemciyi ise 3400 liradan bu arada. Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Sistem bir yakınım için toplanılacak, kendisi ağırlıklı olarak oyun oynayacak. Ryzen 5 5600X ve RTX 3070 tabanlı bir sistem toplamayı düşünüyoruz, monitör olarak 2K 144 HZ bir monitör olacak. Sistemin görünüşüne de performans kadar önem veriyor ve beyaz ağırlıklı olmasını istiyor kesinlikle.

Ekran kartı Palit RTX 3070 Gaming Pro OC veya Palit RTX 3070 GAMEROCK olacak büyük ihtimalle, malum diğer markaların (ASUS ROG değil, ASUS Dual bile daha pahalı) fiyatları gereksiz fazla.

İşlemci en başta dediğim gibi Ryzen 5 5600X olacak, uygun link bulamadım daha dün 3300 liraya alınabiliyordu.

Anakart olarak MSI B550 Tomahawk, sanırım bu fiyata en iyi performansı bu kart ile alabiliyoruz.

RAM için Corsair'ın 3200MHz 2x8 CL16 RGB belleklerini alacak, görünüşlerini çok beğeniyor. Büyük ihtimalle RAM'ler değişmeyecek.

PSU olarak High Power 750W GD olacak, bunu önceden almıştı, 750 liradan. Bunu bütçeye katmayın.

SSD ve kasa konusunda emin olamadım, kasa olarak Corsair 4000Xya da 4000D düşünüyoruz, normalde 4000D alacaktık fakat fiyatı 4000X'e göre çok daha ucuz olması gerekirken 1000 liradan satışa çıktı bu üzüyor. İşlemci soğutucusu için bunu düşündük fakat bütçeyi biraz zorluyor.

Monitörde de emin değiliz, büyük monitörler tercihi onun. Xiaomi'nin 34" WQHD 144Hz monitörünü çok beğendi fakat daha iyi alternatifler var mı bilmiyorum. Sanırım biraz daha ucuz bir monitör tercih edilebilir.

Sistemi olabildiğince 18500 liranın altında tutmayı planlıyoruz çünkü geri kalan parayla ekipman alınacak.

Bu sistem şuana kadar 16750 lira tuttu, ekran kartını gamerock olarak hesapladım işlemciyi ise 3400 liradan bu arada. Önerilerinizi bekliyorum.

Sistem olarak parça da ben bir sıkıntı görmedim ama eğer oyuncuysanız 34inc monitör gereksiz olur onun yerine 144Hz 24inc monitör daha iyi olur ama gene siz bilirsiniz.
AOC 24G2U 23.8'' 1ms 144Hz HDMI/DP/VGA Full HD Gaming (Oyuncu) IPS Monitör - incehesap.com

örnek olarak

Son düzenleme:
Xiaomi'ye baktım. 3440x1440 olan Ultrawide'lar arasında fiyatına göre oldukça iyi. Biraz daha iyi olsun derseniz bayağı arttırmanız gerekecek.

Max. bütçe ne kadar monitör için? Ayrıca ultrawide şart mı? Değilse 4K 60Hz mi tercih edersiniz, 2K 144Hz mi?

...34 inch monitör gereksiz olur...
Ultrawide olunca gereksiz olmuyor. 16:9 bir monitörde evet, oyun için çok abartı olacaktır ama ultrawide için gayet normal. Yani o kadar absürt bir büyüklük olmayacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
@SkyRose aslında ultrawide olması zorunlu değil, bu bilgisayari alacak olan olan arkadaşım çok beğeniyor bu tip monitörleri. Bu arada 4K 60FPS düşünmüyor çünkü sistemde sadece AAA oyun oynanılmayacak, rekabetçi oyunlarda oynuyor. Bütçeyi arttırma şansımız yok, en uç fiyat 3500 liraydi zaten.

@Ardaaa11 2560x1440@144Hz mi, yoksa 3440x1440@60/75Hz mi? Ultrawide ise Shaomi, değilse bunu öneririm;

Kalan paraya göre seçim yapacağız sanırım, 400 lira daha çıkmazsa bunu alırız.

İlk başta dediğim gibi 4K 60Hz/75Hz düşünmüyor.

Hocam 1000 lira ve altında küçük olmayam ve beyaz kasa öneriniz var mı?

@CptnAktas hocam RTX 3070'li sisteme 24" 1080P monitör nedir?

1080P kullanmayabilirsiniz lakin o kadar ekran sizin oyun oynarken performansınızı düşürecektir.
Kalan paraya göre seçim yapacağız sanırım, 400 lira daha çıkmazsa bunu alırız.

İlk başta dediğim gibi 4K 60Hz/75Hz düşünmüyor.

Hocam 1000 lira ve altında küçük olmayam ve beyaz kasa öneriniz var mı?

bunları buldum gene de konu açabilirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı