1920X1080 ekranda 1080P vs 4K

Yer
Nvidia'nın yanında
Arkadaşlar 1920X1080 ekranda 4K bir içerik izlemek ile 1080P bir içerik izlemek arasında bir ufakta olsa bir fark var mı? YouTube izlerken 4K seçeneğine tıkladığımda sanki bir tık daha ayrıntı artıyor gibi oldu. Belki psikolojik ama bana öyle geldi :D . Böyle bir olay yaşamadan bu soru bana yöneltilseydi ben fark olmaz cevabını verirdim.

4K olarak izlediğinde bilgisayar önce 4K olarak renderlar, sonrasında 1080p'ye 'küçültür' görüntüyü. Bu yüzden 4k olarak izlediğinizde daha ayrıntılı gözükmesi normal ama görüntü kalitesinde pek fark olmaz.

4K ya aldığınızda video Bitrate'i artıyor. Yani daha kaliteli gözüküyor ama 4K değil tabii ki de.

İlk 4K çıktığında internetim rezaletti şuan biraz daha iyi. 4K açıp bekliyordum dolsun diye.

Arkadaşlar 1920X1080 ekranda 4K bir içerik izlemek ile 1080P bir içerik izlemek arasında bir ufakta olsa bir fark var mı? YouTube izlerken 4K seçeneğine tıkladığımda sanki bir tık daha ayrıntı artıyor gibi oldu. Belki psikolojik ama bana öyle geldi :D . Böyle bir olay yaşamadan bu soru bana yöneltilseydi ben fark olmaz cevabını verirdim.
Çok ufak bir fark olur. Hiç fark olmaz diyemem.

Fark olur. Nedeni YouTube 1080p videoları daha az yer kaplaması amacıyla daha fazla sikistirir. 4K izlediğiniz zaman az bile olsa bi' kalite farkı hissedersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı