192bit 256bit'ten neden pahalı ? Ekran Kartlarında RAM Kapasitesi Önemli mi önemliyse ne derece ?

brltpc

Kilopat
Makaleler
31
Yer
Artvin
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri Bölge Uzmanı
Şu ekran kartı meselesini bir de böyle açıklayayım. Bazı arkadaşlar Gpu hızına tapmış durumda. Evet haklılar gpu hızı ekran kartında en önemli unsur. Ancak sadece bu yetmez.

Ekran kartını bir şehir gibi düşünün. Gpu altınızdaki araba olsun. Araba ise Ferrari olsun diyelim. Bit miktarı şehrin ulaşım sistemidir. Bit miktarı ne kadar az olursa yollar o kadar dar olur. Dar olan bir yolda Ferrarinin hız yapması nasıl olur bir de siz düşünün. Ayrıca bu yol kalabalık ise Ferrari arabamız yavaş ilerler. O yüzden bit miktarı gpu'dan sonra önemli bir konu.
Ekran kartının ram konusuna gelecek olursak Ferrarinin taşıyacağı yük miktarı diyebiliriz. Eğer sürekli aynı yükü taşıyacaksanız sorun yok. Ancak yük artarsa Ferrarinin genişlemesi lazım. Yani ekstra koltuk, bagaj hacmi lazım.

Sonuç olarak bir ürün alınacaksa tüm bileşenler incelenmeli sadece tek bir bileşene bakılmamalı.

Gtx 650ti boost'un gpu'su daha iyi olduğu için.

Peki bi soru daha 192 bit ekran kartları yeni çıkan oyunları oynamak için yeterli olur mu ? Ram miktarı kartlarda önemli mi ?

Şu ekran kartı meselesini bir de böyle açıklayayım. Bazı arkadaşlar Gpu hızına tapmış durumda. Evet haklılar gpu hızı ekran kartında en önemli unsur. Ancak sadece bu yetmez.

Ekran kartını bir şehir gibi düşünün. Gpu altınızdaki araba olsun. Araba ise Ferrari olsun diyelim. Bit miktarı şehrin ulaşım sistemidir. Bit miktarı ne kadar az olursa yollar o kadar dar olur. Dar olan bir yolda Ferrarinin hız yapması nasıl olur bir de siz düşünün. Ayrıca bu yol kalabalık ise Ferrari arabamız yavaş ilerler. O yüzden bit miktarı gpu'dan sonra önemli bir konu.
Ekran kartının ram konusuna gelecek olursak Ferrarinin taşıyacağı yük miktarı diyebiliriz. Eğer sürekli aynı yükü taşıyacaksanız sorun yok. Ancak yük artarsa Ferrarinin genişlemesi lazım. Yani ekstra koltuk, bagaj hacmi lazım.

Sonuç olarak bir ürün alınacaksa tüm bileşenler incelenmeli sadece tek bir bileşene bakılmamalı.
Ağızına sağlık ancak bu kadar net anlatılabilirdi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet GTX 650Ti Boost'un çekirdek hızı daha yüksek ve 2GB VRAM var. O yüzden biraz daha pahalı olmalı. VRAM'in fazla olması önemli.

Ben GTX 750Ti kullanıyorum, geçen gün Borderlands 2 oyunu oynuyordum 15-20 dakika sonra oyun dondu. ALT+TAB yaptım birde ne göreyim VRAM yetersiz diye bir mesaj geldi. Sanırım 2GB RAM'de bazı oyunlarda yetersiz geliyor. Bende biraz ayarları düşürmek zorunda kaldım. O şekilde problemsiz oynatıyor kart.

Resimde görüldüğü üzere oyun en üst ayarda oynuyorum, başka oyunlarda yapar mı bilmiyorum. Oynadığım başka oyunlarda yapmadı ama o oyunları da zaten bu kadar aşırı derece açamıyorum. DOTA 2'yi açabiliyorum şimdilik bu kadar yüksek onda yapmadı mesela. Ama en üst ayarlarda oynamayı düşünüyorsan 2GB ekran kartı al bu saatten sonra.

2014-05-29_11-55-54.png

Son düzenleme:
Gtx 650 ti boost kullanıyorum , tabi ki bu kartla da bir çok oyunu ( özellikle optimizasyon sorunu olmayan oyunları ) ultra , hing de oynuyabilirsin . Şahsen şuan optimizasyon sorunu bi hayli fazla olan Dayz ' ı sorunsuz oynuyabiliyorsam normal ayarlarda bi problem yok gibi ortada . :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı