1973 Doğumlu Birisi Alman Vatandaşlığı Nasıl Alır?

Zireael14

Kilopat
Yer
Kadıköy
Anneannem Alman, annem Berlin doğumlu. Dedem anneme vatandaşlık çıkarmamış Türkiye'ye gelmeden önce. Annem seneler seneler önce gerekli evrakları alıp konsolosluğa gitmiş ancak "Yasa gereği Almanya yalnızca 1974 ve sonrası doğumlarda vatandaşlık verebiliyor" denmiş (kendisi 73 doğumlu). Tekrar şansını denemek istiyor, mevcut yasa hakkında bir bilgi sahibi olan var mı? Annem vatandaşlık alabilir mi?

"Yasa gereği Almanya yalnızca 1974 ve sonrası doğumlarda vatandaşlık verebiliyor"

30 seneye yakin Almanyadayim daha böyle bir yasa hic duymadim. Ben 1981 dogumluyum.
Genel hatlariyla Alman vatandasi olmak icin en az 8 sene Almanya'da yasamak, devletden sosyal yardim almamak ve calismak gerekiyor. Ana hatlariyla bunlar yani. Annenizin resmi bir oturumu var ise bu yukaridaki kriterleri karsiliyorsa evraklarini hazirlayip basvurabilir. Google'da "Einbürgerungs unterlagen" diye aratirsaniz bulursunuz.

Sevgiler :)

30 seneye yakin Almanyadayim daha böyle bir yasa hic duymadim. Ben 1981 dogumluyum.
Genel hatlariyla Alman vatandasi olmak icin en az 8 sene Almanya'da yasamak, devletden sosyal yardim almamak ve calismak gerekiyor. Ana hatlariyla bunlar yani. Annenizin resmi bir oturumu var ise bu yukaridaki kriterleri karsiliyorsa evraklarini hazirlayip basvurabilir. Google'da "Einbürgerungs unterlagen" diye aratirsaniz bulursunuz.

Annem 10 yaşındayken Türkiye'ye gelmişler, dedem 10 yıl boyunca anneme vatandaşlık çıkartmamış sadece oturum izni varmış sadece. Şuan yok tabii.

Ha bu arada orada bahsettiğim şey annemin anlattığı üzere Almanya doğumlular için galiba. Annem Berlin doğumlu ve anneannem Alman vatandaşı olduğu için annem gerekli belgelerle konsolosluğa gitmiş, "1974 ve sonrası doğumlarda verebiliyoruz" demişler. Yani her vatandaş olmak isteyen için geçerli değil galiba bu Almanya doğumlu olanlar için, tabii tahmin bu sadece tam bilmiyorum çok uzun zaman geçmiş üstünden 15-20 sene belki de.

Yani anneniz su an sadece "ben orada dogdum ve 10 sene yasadim" talebiyle basvurabilir ama yani bana pek mantikli gelmedi bu sebeple vatandaslik vereceklerini zannetmiyorum. Hem verecek olsalar bile gecerli oturum izni olmadigi icin pek bir sansiniz oldugunu zannetmiyorum. Keske dogar dogmaz Alman kimligi aldirsaymis dedeniz annenize hicbir resmi islemi yok o olaylarin, dogar dogmaz ebeveynler karar verebiliyor cocugun hangi vatandaslikta kalacagina hepsi bu. Ben iki cocugumu da dogar dogmaz öyle kaydettirdim.
Yine de emin olmak icin Almanya'da TÜRK-Danis, YTB, Caritas gibi danisacaginiz kuruluslar var hic olmadi bir avukata danisma ücreti vererek kesin ve resmi bilgi alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı