2.4GHz ile 5GHz arasinda çok hız farkı olması

schlss

Hectopat
Makaleler
4
Dostlar selam. Bunu bugün fark ettim. Internetim normalde 50Mbps ve telefonumdan 5GHz bağlantı ile bağlanıyorum. Telefonumdan test yaptığımda 50Mbps çıktı. Sonra 2.4GHz'ye bağlanıp bir daha test yaptım ve 10 Mbps hıza zor çıktığını gördüm. Su an bilgisayardan oyun indirirken de indirme hızı KB'lerde geziniyor. Nedir bu hız farkı? Ayrıca zaman zaman böyle oluyor sanırım. Su an düzgün hizlara çıktı.

Not: Türk Telekom, Fiber.

2.4 GHz kapsama alanı daha fazladır ama bant genişliği daha dardır bu yüzden pratikte çok yüksek hızlara çıkamazsınız.

5 GHz bağlantının kapsama alanı daha dardır ama daha yüksek hızlara çıkar.

Bağlantınızda herhangi bir sorun yok.

2.4 GHz kapsama alanı daha fazladır ama bant genişliği daha dardır bu yüzden pratikte çok yüksek hızlara çıkamazsınız.

5 GHz bağlantının kapsama alanı daha dardır ama daha yüksek hızlara çıkar.

Bağlantınızda herhangi bir sorun yok.

Bunları bende biliyorum ama 50 Mbps pakette 10 Mbps ne kadar da mantıklı, değil mi?

Kısaca modeme yakınsanız veya modemle aranızda fazla duvar yoksa 5GHz kullanın, bağlantı kalitesi sinyal trafiğin az olduğu yerlerde daha kuvvetli olur. 5GHz trafiği yoksa eğer bağlantınız aşırı stabil olur ve bu bağlamda ping süreleriniz de fazla değişiklik göstermez.

Bunları bende biliyorum ama 50 Mbps pakette 10 Mbps ne kadar da mantıklı, değil mi?
Ortada mantıksız olacka bir şey yok dostum. 50 mbs paketin 50 mbs hızı modemine ulaşıyorsa eğer ordan sonrası ISS'nin değil senin problemin olur. Modem arayüzünden hat değerlerine bakabilirsin yada interneti bilgisayara kablo ile bağlayıp deneyebilirsin.

Kablosuzda aldığın hız kullandığın modemin kalitesine ve hatta bağlandığın cihaza göre bile değişir. Kaliteli bir modem ve uygun kablosuz ayarları yapmaktan başka çare yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı