2.4GHz ve 5GHz Wi-Fi farkı

Nyaan_Neko

Hectopat
Daha fazla  
Modem menüsünde boş boş dolaşırken 5GHz seçeneğini gördüm ve hemen açtım. 20 MB olan internetim 104 MB oldu, aşağıdaki gibiyim şu an.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem menüsünde boş boş dolaşırken 5GHz seçeneğini gördüm ve hemen açtım. 20 MB olan internetim 104 MB oldu, aşağıdaki gibiyim şu an.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Modem menüsü dediğiniz şu IP girip internetten giriş yaptığımız yer değil mi? Oysa destekliyorsa ben de bakayım bir.

Sadece 2.4GHz var :/
:/
Ama bu internet hızına etki etmez ki. 50 Mbps ise hala 50 Mbps olur.
Peki 5G’yi Daha Hızlı Yapan Nedir?

İletişim ilkelerine göre, frekans ne kadar kısa olursa bant genişliği o kadar büyük olur.

Kullanımı daha kısa frekanslarda 5G daha hızlı olabilir. Bu yüksek bantlı 5G spektrumu, yalnızca hızda değil aynı zamanda kapasite, düşük gecikme süresi ve kalitede de beklenen artışı sağlar.

Orada gördüğün hız senin kullandığın laptop veya cep telefonu gibi cihazların modem ile arasında iletişim kurarkenki bağlantı hızıdır. Senin internet sağlayıcın 50 Mbps veriyorsa yine alabileceğin maximum hız 50 Mbps olur. Orada görünen yüksek hıza aldanma.

5Ghz ile çift bant aktarım yapılıyor diye biliyorum. Bant genişliği artıyordur herhalde sebebi bundandır. Ancak menzili 2.4'e göre ciddi kısalır.

Orada gördüğün hız senin kullandığın laptop veya cep telefonu gibi cihazların modem ile arasında iletişim kurarkenki bağlantı hızıdır. Senin internet sağlayıcın 50 Mbps veriyorsa yine alabileceğin maximum hız 50 Mbps olur. Orada görünen yüksek hıza aldanma.
Hocam ama şöyle benim modemim 100mb internet sağlarken aradaki iletişim bandından dolayı ben 20mb internet alıyorum, ancak bant genişliği artığında aradaki engel kallkmış oluyor ve ben 100mb veri hızını alabiliyorum.

Geri
Yukarı