2,5 senenin ardından yeni nesil konsollar beklediğinizi verebildi mi?

Hala yeni nesilin başındayız -ki PS tarafında sağlam birkaç oyun çıktı,- damga vuran oyunlar genellikle son zamanlara doğru çıkıyor. Xbox tarafından büyük bir oyun çıkmamasının sebebinin Game Pass olduğunu düşünüyorum çünkü büyük paralarla yapılmış 3A bir oyunu ilk günden Game Pass'e ekleyerek kar etmeleri çok zor. Series S F/P vaat ediyordu onu da başardı bence.

Yani hocam orası mantıklı ama artık insanlara oyun vermeleri lazım. Xbox Series ailesi oyunsuz çıktı üstüne o kadar stüdyo aldı hala bir adamakıllı oyun göremedik. PS5'te ben çıkış oyunu Miles olsun ardından gelen returnal, ratched ayrı dünyalar, turismo 7, Horizon 2, GoW ragnarok gibi bayağı baba oyunlar getirdi adamlar. Bence madem böyle çark dönmüyorsa Game Pass'e AAA oyun eklemek yerine daha basit ya da eski oyunları getirecekler ama güzel oyunları da artık ortaya çıkarmalılar. PS Plus mesela tamamen eski oyun arşivinden ibaret.

Sorun vaat ettiklerini göstermemeleri hocam, bu adamlar nesil başı çıkış oyunu zaten vermediler. Halo'yu ertelediler, yalnızca 2021 yılında Flight Simulator, Halo, Forza ile iyi bir yıl geçirdiler. Ama Series konsolların pazarlamasını Fable, yeni State of Decay, Outer Worls 2, Everwild, Avowed, Hellblade II, Elder Scrolls IV gibi oyunlarla yaptılar, yıllar önce bunlardan bahsedip şu an adını bile geçirmiyorlar ne zaman geleceği de belli değil.

Sorun büyük oyun geliştirmemeleri değil yani, bunları mecburen aynı yıllara yığacaklar ya da Series neslini göremeyecekler. Planlara göre geçmiş yılları pas geçmiş oldular zaten, Starfield, Stalker 2, Redfall vs. beklenen oyunları da çeşitli nedenlerle ertelemeler aldılar.

Büyük oyun geliştirmiyorlar desen orta ölçekli oyun da vermiyorlar ki. Ellerinde tonlarca stüdyoyla ne yaptıkları belli değil, yalnızca Game Pass'e dışarıdan oyun bağlamaya çalışıyor gibiler. Sony tarafı fazla stüdyosu olmasa da en azından timed exclusive yapma yoluna gidiyor, kendi stüdyoları zaten başarılı işler yapıyor. Microsoft'ta nicelik olarak imkan var ama yapamıyorlar.

Katılıyorum hocam. Zaten başta 2020-2021 seneleri için diyorum o zamanlarda Game Pass bayağı büyük bir kozdu bizim gibi ülkeler için özellikle. Millet içinden illaki 20-30 tane oyun severim diye bile alıyordu zaten bayağı bir oyun da ilk çıktığı gün eklendi 3. partilerden. Ama yani dediğiniz gibi 2023'ün ortalarına geliyoruz rakibi bu sene yine Spider-Man 2 falan getirecek. Her sene 1-2 tane özel oyun çıkarıyor. Plus sistemi de oldu artık. Microsoft bir an evvel bir şey koymalı en azından orta halli oyunlar da gelse kabul oyuncular için ama hiç olmayınca öylece kalıyor. Sony hiçbir şey yapmasa bile Time Exclusive olayını çok kullanıyor bu nesil ve onları ilk gün çıktığı gibi Plus sistemine ekliyor. Xbox'ın time exclusive yaptığı oyun ben pek duymadım bugüne kadar.

Yani hocam orası mantıklı ama artık insanlara oyun vermeleri lazım. Xbox Series ailesi oyunsuz çıktı üstüne o kadar stüdyo aldı hala bir adamakıllı oyun göremedik. PS5'te ben çıkış oyunu Miles olsun ardından gelen returnal, ratched ayrı dünyalar, turismo 7, Horizon 2, GoW ragnarok gibi bayağı baba oyunlar getirdi adamlar. Bence madem böyle çark dönmüyorsa Game Pass'e AAA oyun eklemek yerine daha basit ya da eski oyunları getirecekler ama güzel oyunları da artık ortaya çıkarmalılar. PS Plus mesela tamamen eski oyun arşivinden ibaret.

Katılıyorum hocam. Zaten başta 2020-2021 seneleri için diyorum o zamanlarda Game Pass bayağı büyük bir kozdu bizim gibi ülkeler için özellikle. Millet içinden illaki 20-30 tane oyun severim diye bile alıyordu zaten bayağı bir oyun da ilk çıktığı gün eklendi 3. partilerden. Ama yani dediğiniz gibi 2023'ün ortalarına geliyoruz rakibi bu sene yine Spider-Man 2 falan getirecek. Her sene 1-2 tane özel oyun çıkarıyor. Plus sistemi de oldu artık. Microsoft bir an evvel bir şey koymalı en azından orta halli oyunlar da gelse kabul oyuncular için ama hiç olmayınca öylece kalıyor. Sony hiçbir şey yapmasa bile Time Exclusive olayını çok kullanıyor bu nesil ve onları ilk gün çıktığı gibi Plus sistemine ekliyor. Xbox'ın time exclusive yaptığı oyun ben pek duymadım bugüne kadar.

Doğru, sistemdeki iyi belli başlı oyunlar 2020-2021 döneminde bile zaten birçok oyuncunun önceden oynamış olduğu oyunlardı, şu an epey yitirdiler güncelliklerini.

Ben o dönem konsolu yeni oyunlar ile ilgili vaatleri için almıştım, yerine gelmeyince elimden çıkardım. Gamepass hesabım duruyor orası ayrı.

Microsoft timed exclusive oyunlar yerine 3. parti oyunları ilk günden Gamepass'e ekleme yoluna gidiyor, hiç yoktan iyi. Ama zaten oyunları kardeşlik ve dijital alım satımla oynayan biri için çok da büyük bir albeni değil, bundan ziyade Playstationda olmayacak oyunlar değerli, kendi stüdyolarından gelip day 1 eklenecek oyunlar değerli. Bu bakımından acilen hızlanması gerekli Xbox tarafının.

Doğru, sistemdeki iyi belli başlı oyunlar 2020-2021 döneminde bile zaten birçok oyuncunun önceden oynamış olduğu oyunlardı, şu an epey yitirdiler güncelliklerini.

Ben o dönem konsolu yeni oyunlar ile ilgili vaatleri için almıştım, yerine gelmeyince elimden çıkardım. Game Pass hesabım duruyor orası ayrı.

Microsoft timed exclusive oyunlar yerine 3. parti oyunları ilk günden Game Pass'e ekleme yoluna gidiyor, hiç yoktan iyi. Ama zaten oyunları kardeşlik ve dijital alım satımla oynayan biri için çok da büyük bir albeni değil, bundan ziyade PlayStation'da olmayacak oyunlar değerli, kendi stüdyolarından gelip day 1 eklenecek oyunlar değerli. Bu bakımından acilen hızlanması gerekli Xbox tarafının.

Evet zaten ben CD ile alıp takas ya da sonrasında satıyorum. 1K vermek oyuna o yönden çok koymuyor cüzi miktarlara getiriyorum hayliyle Xbox cephesinin o hamlesi için dahi Xbox almadım. Eğer hızlanmazlarsa Series X, One X'in güçlendirilmiş kasası olarak tarihe gömülecek bir konsol olacak.

Geri
Yukarı