2 doktor maaşıyla ev alamayan insanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Türkiye'de diğer temel ihtiyaçlar ve yaşam giderleri de gereksiz fazla olduğundan birikim yapılan para miktarı dışarıdan görüldüğü gibi tozpembe olmuyor hiç. Vergiler, faturalar, kira, mutfak masrafı, evin diğer kalan masrafları, aylık genel harcamalar, varsa kredi borçları, araç varsa yakıt ve masrafları, sağlık giderleri vs. derken zaten bir doktor maaşı aşağı yukarı uçup gidiyor.

Kalan diğer doktor maaşı ise (ortalama olarak 10 bin civarı alıyorum, doktor maaşı çok değişken oluyor. Daha az kazanan da var, 5 katını kazanan da var.) tamamen birikime ayrılsa bile 6 yılda 600 bin TL gibi bir şey yaptığını düşünürsek bu para büyük şehirlerde alt sınıf bir semtten ''alınabilecek bir ev'' parası yapıyor.

Azdan az, çoktan çok gider her zaman. Bu yüzden 15 bin kazanıyor, nasıl ev alamıyor, araba alamıyor, geçinemiyor demek mantıksız. 3 bin kazanan adam günlük 50 lira harcıyorsa 20 bin kazanan adam günlük belki 300 TL harcıyordur.

Oturulan şehir, istenen semt, tercih edilen ev ve yapı boyutu da önemli tabii ki.

En kötü doktorlar bile 15K alıyor diye duymuştum. Bana çok mantıklı gelmedi. Belki de 15K almıyorlardır. Babam bana en kötüsü bile 15K alıyor demişti.

Varsa ülkenin tapusunu doktorlara verelim arkadaşlar da rahatlayalım ülkecek. Üstüne üstlük Twitter gibi bir platformda paylaşılan bir şeyi burada konu olarak açman trajikomik.

Eki Görüntüle 898452

Aslında dedikleri doğru, Beylikdüzü'nde doğru düzgün bir ev 700.000 TL'den başlıyor. Bunlar bile ev alamıyorsa sanırsam biz sadece araba alabilmek için 40 yaşına kadar para biriktireceğiz ve yıllarca çektiğimiz kredinin borcunu ödeyeceğiz.
Bunu ülkenin gelişmişlik düzeyine ve ekonomisine göre değerlendirmek lazım. Birleşik Krallık ekonomisi ile Türkiye ekonomisini kıyaslamak doğru bir kıyas değildir. Türkiye de 2 yıl kuryelik yaparak Afrika kabilelerinden ev satın alabilirsiniz. Doğru kıyas bu (!)

Babanız bu evleri nakit mi aldı yoksa kredi çekerek mi? Buradaki doktorlar, kredi çekmeden ev almayı kastediyorlar.

Daha yeni fark ettim bunu. 2 tanesini kredi, 1 tanesini peşin olarak aldı. Ama şu anki şartlarla değil peşin, kredi ile almak bile çok zorlaştı. Gerek faizler, gerekse insanların geçim sıkıntıları artıyor. Değil ev sahibi olmak, kirada zar zor geçiniyor insanlar.

Ama şu anki şartlarla değil peşin, kredi ile almak bile çok zorlaştı.
Kesinlikle katılıyorum. Benim abim de evlendiği için almak zorunda kaldı, evi yarı yarıya ödemelerine rağmen kredi çekmek zorunda kaldık. Belki de krediyi çocukları olana kadar ödemeye devam edeceğiz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı