2 doktor maaşıyla ev alamayan insanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ev alabilir. Buradaki mesaj çok genel. İki doktor 6 yılda bir ev alabilir. Bu mesajın algı için yazıldığı ortada.
Tamam belki alabilir ama nasıl alınıyor buna dikkat etmemiz gerek. Herkesin kendine göre yaşam standartları var. Sırf bir ev alacaksın diye borcuyla, kredisiyle, faiziyle, vadesiyle yıllarca uğraşacaklarsa nasıl tatile gidecekler? Nasıl araba alacaklar?

Hala inat ediyorsunuz ya. İstanbul-Ankara gibi büyük illerin güzel semtlerinde, yeni yapılmış, eli yüzü düzgün evleri, eğer kıt kanaat geçinmek istemiyorsanız alamazsınız şu anda. Herkes bu şekilde borç içinde yaşamak istemeyebiliyor. Bir daha ne zaman 25-30 yaş arasında, yeni hayata atılmış, yeni evlenmiş olacaksınız? Bu koşullarda kim ister 2 kişi ayda 1-2 bin TL ile geçinip kalanıyla borç ödemeyi? 1-2 bin TL ile anca karın tokluğuna yaşarsınız. İki doktorun hak ettiği gençlik bu mu? Doktorlar yine nispeten iyi durumdaki kesim. Kalan meslek gruplarındaki gençler onlardan da beter. Başka ülkelerde insanlar rahat rahat yaşar, tatil yapar, ev araba sahibi olurken Türkiye şu anda bu koşulları sunamıyor gençlere. Sebebini de hepimiz biliyoruz. Buna karşı çıkmak algı yapmak mı oluyor?

İşi siyasete dökmemek için daha fazla konuşmayacağım, ama Twitter'da, Instagram'da “akp çocukları” isimli hesaplara bir bakın derim.

Ben buna algı demiyorum. Buradaki Twitter mesajında algı yapılıyor dedim. Ev alınabilir. Ayrıca Türkiye'de yaşam standartları kötü ona bir şey dediğim yok. Yalnız 1 2 bin TL ile yaşamak zorunda değiller. Maaş yerinde saymıyor. Belki özelde çalışıyor olabilirler orada maaş daha fazla. Birinin ekonomik durumu hakkında burda konuşmak bana doğru gelmiyor. Daha tartışmasak mı ?

Hocam artık bıktık şu ekonomiden. Türkiye'de bir savcı 18.000TL alıyorsa Amerika'da garson olarak çalışan biri türk lirasıyla yaklaşık 19.000TL alıyor. Sonra diyorlar ki ülke çok güzel, neden gitmek istiyorsun güzel.

Klasik laflardan biridir ''2 doktor maaşıyla ev alamayan insanlar var.'' Eğer birikim yapmazsan her ay maaşının %70'inden fazla harcarsan ve Parayı kullanmayı bilmiyorsan tabii ki de alamazsın. Çünkü parayı kullanmayı, tasarruf etmeyi bilmiyorsun. Tabii bu şehirden şehire, yaptığın harcamalara, oturduğun semte, çalıştığın hastanenin devlet veya özel olmasına göre değişir. Sadece bunu düşünen arkadaşların daha da da kendinden düşük maaş alan insanları görmezden gelmesi de ilginç. Kendince ''Fakir Edebiyatı'' yapıyorlar. Bir de asgari ücretle geçinen insanları düşünün. Onlar bir ses bile çıkarmıyorlar, siz doktor maaşıyla ev alamayınca isyan edin. Bu arada 5-10 yıllık bir memur ile 20-25 yıllık memurun veya pratisyen hekim ile uzman hatta profesör bir hekimin aldığı maaşı bir mi sanıyorsunuz acaba. Bilmeyenler için memurlukta 1'den 15'e (9'a kadar da olabilir) kademe vardır. İşinde yeniyse 9/1'den başlar ve en üst kademe olan 1/4'üne kadar devam eder.

Not: Memurlukta en üst kademe olan 1/4 (Birin dördü veya 1. Derece 4. Kademe diye okunur) . Bu kademeye gelmek için bir kişinin yaklaşık 24 yıl ve üstü hizmet süresinin bulunması gerekir.

Yanlış bilgim varsa affola. Etrafına bakmayan arkadaşlar için etraflarına bakmalarını öneririm. Öneririm ki ona göre eleştiri yapsınlar. Yanlışlıkla birini bu cümlelerimle kırdıysam özür dilerim. Saygılar. İyi Sosyaller.
Hocam artık bıktık şu ekonomiden. Türkiye'de bir savcı 18.000TL alıyorsa Amerika'da garson olarak çalışan biri türk lirasıyla yaklaşık 19.000TL alıyor. Sonra diyorlar ki ülke çok güzel, neden gitmek istiyorsun güzel.
Ekonomi düzelse bile ve maaşlara zam yapılsa bile ürünlere de aynı oranda hatta daha da fazla zam yaptıklarından alım gücümüz sürekli düşüyor.

Eğer bir insan tasarruf yapmayı, parasını doğru kullanmayı, birikim yapmayı, gereğinden fazla harcamamayı (cimrilik hariç) ve tutumluysa birikimini yapar ve evini alır.

700 000 TL nedir abi? İstanbul çok pahalı bir şehir. Trabzon'da 700 000 TL'ye çok güzel bir müstakil ev alabilirsin.
Normal ev ise 400 000 TL'den başlıyor.

Abi İzmir'de 2 Manisa da 1 evimiz var 3 üde 400.000 TL'nin altında tuttu alım satım dahil ki biri 2019 yapımı bina biri 2017 yapımı bina biri dededen kalma bina 2'si o kadar da eski değil bayağı acınmışlar.

Açgözlülüğümüz arttıkça daha da azına mahkum olacağız.
Ya susayım susayım diyorum da seni özellikle mi yolladılar be adam?
Kurban bayramından kurban bayramına et yiyorsun hala aç gözlülük diyorsun.
İyi ki somali değiliz diyeceğimize neden Almanya değiliz demeliyiz.
Kime ne anlatıyorum ki ben ya.

Ya susayım susayım diyorum da seni özellikle mi yolladılar be adam?
Kurban bayramından kurban bayramına et yiyorsun hala aç gözlülük diyorsun.
İyi ki somali değiliz diyeceğimize neden Almanya değiliz demeliyiz.
Kime ne anlatıyorum ki ben ya.
Asgari ücretli birisi bile her ay et alır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı