2 doktor maaşıyla ev alamayan insanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben pek troll olarak yazdığını düşünmüyorum. Tamam yalan olabilir fakat gerçekten vardır. Büyük ihtimalle İstanbul gibi şehirlerde yaşıyordur. Çalıştığı için taşınamaz büyük ihtimal. Şimdi bu arkadaşların maaşı 15.000 TL olsun en fazla. Toplamda 30.000 TL eder. Bunun yemesi içmesi gezmesi tozması evin ihtiyaçları vs. 15.000 TL'ye düştü diyelim. 15.000 TL'yi 12 ile çarpıp 1 senede ne kadar kazandıklarını bulalım. 180.000 TL ediyor. 2 senede 360.000 TL ediyor. Maalesef bu paraya güzel bir para bulamazsınız ki taşınma masrafları evin masraflar emlak masrafı derken o para 320.000 TL olur. Bu da İstanbul'un en kötü semtinde zemin kata denk geliyor. Yani durum bu.
Tanıdıklarım bunun yarısı kadar maaşla daha pahalı evler alıyor.

Ben pek troll olarak yazdığını düşünmüyorum. Tamam yalan olabilir fakat gerçekten vardır. Büyük ihtimalle İstanbul gibi şehirlerde yaşıyordur. Çalıştığı için taşınamaz büyük ihtimal. Şimdi bu arkadaşların maaşı 15.000 TL olsun en fazla. Toplamda 30.000 TL eder. Bunun yemesi içmesi gezmesi tozması evin ihtiyaçları vs. 15.000 TL'ye düştü diyelim. 15.000 TL'yi 12 ile çarpıp 1 senede ne kadar kazandıklarını bulalım. 180.000 TL ediyor. 2 senede 360.000 TL ediyor. Maalesef bu paraya güzel bir para bulamazsınız ki taşınma masrafları evin masraflar emlak masrafı derken o para 320.000 TL olur. Bu da İstanbul'un en kötü semtinde zemin kata denk geliyor. Yani durum bu.
Şu an bile 6-7 asistanların çoğunun maaşı. 30 yıllık uzman hekim annem 11 alıyor. Dediğiniz gibi 15 alınsa keşke.

Tanıdıklarım bunun yarısı kadar maaşla daha pahalı evler alıyor.
Kredisiz bu kadar.
Doktorluk parayla yapılacak meslek değil derken ne kadar para kazansalarda yaptıkları iş çok önemli ve o parayı hakettiklerini kastedmek için dedim.
Ama tersinden anlıyorsunuz yazılanları.
Ne yazdığınız ve nasıl bir konun altına yazdğınızı düşününce burada hatalı olan sizsiniz.

Türkiye'de oldukça normal bir durumdur.

ABD'de en basitinden Burger King'de 1 yıl çalış, bir evi dizersin.

Saat başı 9 dolardan diyelim, bu arkadaş saat başı 9 dolardan 8 saat çalışsın, 72 dolar yaptı.
Günlük 72 dolar, ayda 2160 dolar eder.
Aylık 2160 dolar da bir yılda 25920 dolar eder.

Al sana basit bir Fast-Food işçisinin ABD'de ki yıllık maaşı.

Kira değil kredinin borcu, bizim evin kirası 600 lira 2+1. Hem de merkez.
Bu arkadaşa yorum yazanlar adamın nerede oturduğuna bir bakın İzmit. Bir daha söylüyorum İZMİT. 600 TL gibi bir fiyata merkezde oturuyor ama nerenin merkezi? İzmit'in merkezi :).

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı