2 doktor maaşıyla ev alamayan insanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
konuştuğumuz konu bankaların verdiği kredi miktarı değil. Doktor maaşıyla bilmem 10 yılda hiç bir kuruş harcamadan alabiliyor ülke çok kötü ayağına yatiyorsunuz ya o yüzden söylüyorum. Amerikada da bir doktor 11,5 k maaş aliyor ve 2 milyon dolardan başliyor merkez newyorkda ki ev fiyatları bu da 15 yıla tekabül eder. Türkiyede 10 yıllık doktor maaşı Amerikada 15 yıllık doktor maaşı diyorum. ki bu ülke dünyanin en iyi ekonomisi. Türkiyeden 17-20 kat civari güçlü ülke diyorum. hala gelmiş neyi zırvalıyosuın anlamiş değilim.

hadi bakalım bekliyorum. gidipte newyorkda ki şehirden uzak bölgelerde ki ev fiyatlarını bulup gösterirsen bende sana ayni şekilde istanbulda şehirden uzakta ki ev fiyatlarını bulup gösteririm. sonra karşılaştiralim bakalım amerika gibi 17-20 kat daha güçlü ekonomiye sahip ülke ile Türkiyede ki doktorların kaçar yıllarda ev aldiklarini hesaplayalim. bekliyorum.
New York merkez dediğiniz, senede milyonlarca dolar kazanan insanların yaşadığı, dünyanın en gelişmiş, en pahalı şehri. İstanbul nerede New York nerede? İkisi de ülkenin en pahalı şehri diye, bu iki şehir denk olmuyor. İnsanlar zaten şehir merkezinde değil, banliyölerde müstakil, yeşillik içinde evlerde oturuyor çok daha uygun fiyata.

Amerika'da çok düşük faiz oranlarıyla, 20-30 yıllık kredilerle ev alınabiliyor. İki doktor 12k 12k maaş alıyorsanız, 25.000 dolar geliriniz var demektir. Bunun 15'ini bile krediye verseniz yılda 180, 10-15 yılda 2 milyon dolar eder yaklaşık. Yani 10 yıllık bir krediyle o çok abarttığınız New York merkezde ev alınabilir. Her ay cebinizde kalan para 10.000 dolar olur. 10.000 dolarla krallar gibi yaşarsınız. Her ay telefon değiştirir, 2-3 ayda bir araba alır, her yaz dünya turuna çıkar, krallar gibi yaşarsınız.

Türkiye'ye gelelim. Karı koca 13.000 kazandınız. 10.000 TL kredi ile 10 senede 1 milyon TL'lik bir ev aldınız ki, 1 milyona İstanbul'da alacağınız ev pek matah bir şey değil. 3.000 TL ile de işte, 2 doktor toplam 1 asgari ücretle geçinirsiniz. Yemek yiyemezsiniz, tatil yapamazsınız, araba telefon bilgisayar vs hak getire.

Ekleme: En komiği ne biliyor musunuz? Siz fakirliği normal görüp savunurken, sizin arkanızdan ülkenin milyonlarını cebe indiriyor, en lüks hayatları yaşıyor bu insanlar. Siz de sefilliği, yoksulluğu normalmiş gibi savunuyorsunuz. Türkiye'de son yıllarda türlü türlü zengin şirketler, aileler türedi devlet ihaleleriyle. Sizin vatandaşa çok gördüğünüz lüksü kimler yaşıyor, kimler bu milletin parasını savuruyor bir bilseniz.

Ev almaya alınır fakat çöp alıyorsunuz. Ses yalıtımı yok, ısı yalıtımı sözde var. Pencereleri isimsiz bir markadan, sağlık konusunda ne olduğu belli değil. Duvarda kara sıva bile yok, A4 kalınlığında alçı ya var ya yok. Kullanılan kablolar en dandiği, düşük akım panosu bile yok. Saymaya kalksam A4 ile 3-4 sayfa dolar...

Nereden mi biliyorum? Zamanında o kadar alma denilmesine rağmen 20.000₺ az vermek uğruna oturduğum evden biliyorum. Bundan 11 yıl önce alındı.

Öte yandan saydıklarımın var olduğu yerler el yakıyor. Aşırı bir dengesizlik söz konusu.

Haklılar...
En başta olası bir deprem için güvenilir değil.

İki doktor 4 senede ev alamıyorsa kendilerinde de suç var. 4 senede birikim yapıp üstüne kredi çekerek ev alabilirler. Ev alacaksan illa borçsuz alacaksın diye bir şey yok.
Borçsuz almak imkansız olmuş bu dönemde zaten.

New York merkez dediğiniz, senede milyonlarca dolar kazanan insanların yaşadığı, dünyanın en gelişmiş, en pahalı şehri. İstanbul nerede New York nerede? İkisi de ülkenin en pahalı şehri diye, bu iki şehir denk olmuyor. İnsanlar zaten şehir merkezinde değil, banliyölerde müstakil, yeşillik içinde evlerde oturuyor çok daha uygun fiyata.

Amerika'da çok düşük faiz oranlarıyla, 20-30 yıllık kredilerle ev alınabiliyor. İki doktor 12k 12k maaş alıyorsanız, 25.000 dolar geliriniz var demektir. Bunun 15'ini bile krediye verseniz yılda 180, 10-15 yılda 2 milyon dolar eder yaklaşık. Yani 10 yıllık bir krediyle o çok abarttığınız New York merkezde ev alınabilir. Her ay cebinizde kalan para 10.000 dolar olur. 10.000 dolarla krallar gibi yaşarsınız. Her ay telefon değiştirir, 2-3 ayda bir araba alır, her yaz dünya turuna çıkar, krallar gibi yaşarsınız.

Türkiye'ye gelelim. Karı koca 13.000 kazandınız. 10.000 TL kredi ile 10 senede 1 milyon TL'lik bir ev aldınız ki, 1 milyona İstanbul'da alacağınız ev pek matah bir şey değil. 3.000 TL ile de işte, 2 doktor toplam 1 asgari ücretle geçinirsiniz. Yemek yiyemezsiniz, tatil yapamazsınız, araba telefon bilgisayar vs hak getire.

En komiği ne biliyor musunuz? Siz fakirliği normal görüp savunurken, sizin arkanızdan ülkenin milyonlarını cebe indiriyor, en lüks hayatları yaşıyor bu insanlar. Siz de sefilliği, yoksulluğu normalmiş gibi savunuyorsunuz.
Bu ülke Türkiye ekonomisinden 17 kat daha güçlü ve para birimininde de 7,5 kat daha güçlü olan bir ülke. Yani dünyanin en iyi ülkesiyle bile arada uçurum bile yokken. Türkiye'yi bu kadar karalamanin anlamı ne soruyorum sana??

@onaylayınkardesimnickimi 65 M.2 dedin al sana 65 M.2 İstanbul'da.
Köşk demedik.

bu ülkenin Türkiye ekonomisinin 17 kat daha güçlü olduğunu para birimininde 7,5 kat daha güçlü olduğunu bir ülke. Yani dünyanin en iyi ülkesiyle bile arada uçurum bile yokken. Türkiye'yi bu kadar karalamanin anlamı ne soruyorum sana??
Biz bu ülke gelişsin, insanlar düzgün yönetilsin, hak ettikleri standartlara sahip olsun istiyoruz. Sizin derdiniz ne acaba?

Türkiye'yi değil, yönetimi karalıyoruz. Yönetimi eleştirmek Türkiye'yi karalamak değildir. Kafanızı kumdan çıkarın. Bizim için çalışıyor o yöneticiler. Bize karşı sorumlular.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı