2 doktor maaşıyla ev alamayan insanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şuanda bana göre ev dikilmesi mantıksız. Babam mütahhitlerin yarım bırakılmış evlerini alıp yapıp satıyor, iyi para var.
Evden kastım şöyle hocam, evin dış cephesini müteahhit, iç cephesini de sen yapıyorsun. Evliliğin ilk aşaması ev alacağız 2 tane aldık projeyi yapan deli yüzünden. Dubleks daireyi verdi sonra da gitti içten yerine dıştan dubleks yaptı, ben de gittim daireleri ayırıp ayrı bir evmiş gibi diye yaptırdım. Sonrasında da dolandırıldım anlaştığım iç cephe firmasından sağ olsun kayınço.. Bu devirde akrabayla cidden iş yapılmaz, adama zamanında 20 lira kontör parası verirdim ,sırf evi kaç yıllık birikimim vardı bekarken heba gitmesin diye, para yıl 2003 için çok büyük para, bir kere bile uyarmadı beni evi kötü yapıyorlar diye, sonrasında memlekete gelince alelacele bıraktırdım işi ve ve davalık olduk firmadan. Sonrasında kayınço da gitsin davada aleyhime şahitlik yapsın. 30.000 lira zarara sokmuşlardı hem de çok iyi hatırlıyorum o paraya otomatik dizel ilk üretim Megane 2 alınıyordu, ne güzel Broadway'i değiştirirdim bilsem böyle iş yapacaklarını :(

Kamu personeli maaşla zor mülk ediniyor zaten. 40 yıllık memur emekli tazminatı ile değil ev, (sıfır) araba alamıyor.
Bunu yazan şahıs evi peşin parayla alacak sanırım.
İngiltere'de pratisyen hekimin yıllık geliri 900.000 TL.
Uzman hekimin yıllık geliri 1.115.000 TL.
İki eş Türkiye'den her yıl çok güzel ev alır. Arkadaşlar 6 yıllık doktor çift. İkisi bir ev alamadım diyor. Bir de borca mı girsinler yani?

Hocam Türkiye'de şartlar kötü ona bir şey demiyorum ama bu arkadaşlar ev alabilirier.

qwerty.PNG

Ben 7500'den hesapladım bu arkadaşların tecrübe ile 8500 gibi rakamlara çıkmıştır neyse hesaplayınca 900 bin TL yapıyor. Bu arkadaşlar peşin olarak ev almayı düşünüyorsa çok zor lakin katılım bankasından ev alsalar taksiti rahat rahat öderler.

Hocam Türkiye'de şartlar kötü ona bir şey demiyorum ama bu arkadaşlar ev alabilirier.

Eki Görüntüle 899404

Ben 7500'den hesapladım bu arkadaşların tecrübe ile 8500 gibi rakamlara çıkmıştır neyse hesaplayınca 900 bin TL yapıyor. Bu arkadaşlar peşin olarak ev almayı düşünüyorsa çok zor lakin katılım bankasından ev alsalar taksiti rahat rahat öderler.
Maaş düşük, hayat pahalı. Yeni çiftin kendilerine yaşam kurmaları epey masraflı olmuştur zaten. Yani 6 yılda belki o masrafı ancak kapatmışlardır.
Diyelim ki 500 bin lira kredi çektiniz. Aylık taksidi ne kadar? 10 yıllık kredi için 8400 lira.
Bu rakamı ödemek kolay mı? Her insan değerlidir elbette. Ama en zor girilen meslek doktorluktur sanırım. Bu muamele reva mı yani?
Ben de 20 yıllık bir eğitimci olarak yine memur eşimle birlikte döküntü bir ev alıp birimizin maaşını 10 yıllığına oraya gömdük. Ama içine girip de oturasımız gelmedi henüz. Yani dünya kadar da masrafı var daha.

Maaş düşük, hayat pahalı. Yeni çiftin kendilerine yaşam kurmaları epey masraflı olmuştur zaten. Yani 6 yılda belki o masrafı ancak kapatmışlardır.
Diyelim ki 500 bin lira kredi çektiniz. Aylık taksidi ne kadar? 10 yıllık kredi için 8400 lira.
Bu rakamı ödemek kolay mı? Her insan değerlidir elbette. Ama en zor girilen meslek doktorluktur sanırım. Bu muamele reva mı yani?
Ben de 20 yıllık bir eğitimci olarak yine memur eşimle birlikte döküntü bir ev alıp birimizin maaşını 10 yıllığına oraya gömdük. Ama içine girip de oturasımız gelmedi henüz. Yani dünya kadar da masrafı var daha.

Haklsınız masraf çok, Hayat'da pahalı lakin şöyle düşnelim 6 yıl boyunca çalışsalar sadece tek maaşı kira gideri ev gideri gibi harcasalar diğer maaşı biriktirseler 6 yılda 450 bin TL yapar bir 6 yıl daha böyle devam etse 900 bin TL ile bir ev alınabilir peşin para ile, sonra kiradaki eşyaları ile yeni eve geçerler 1 yıl daha biriktirerek evi iyice donatırlar. Evlilik masraflarını aile karşıladı dersek bu olabilir.

Yukarıda bir arkadaş kredi çekmeden ev alınmaz dünyanın hiçbir yerinde diyor bu yanlış, benim aldığım lüks apartman dairesi 500-600 bin dolar arasında bir şeydi, mesleğim de iyi kazandırdığı için alabildim kredi olmadan. Bu fiyatlar benim oturduğum yerin pahalı olmasından kaynaklanıyor, Orlando gibi yerlerde 250 bin dolara bahçeli, garajlı ve havuzlu evler alıyorsunuz. Orlando'da güzel bir işiniz varsa hiç zorlanmadan alırsınız bu fiyat evleri. Yukarıda birisi de algı yapıyorlar demiş umarım ciddi değildir, zira ülke ekonomisi berbat, bırakın ev almayı insanlar 2 yılda bir araç veya teknolojik eşyalarını da değiştiremiyor, hadi bunları da bırakalım et yiyemiyor zira etin kilosu 60-80 lira arasında değişiyor. Bizim ülke belki asla bir Amerika gibi olamayacak fakat arada bu kadar uçurum bir fark olmamalı. yani bir iPhone 12 Pro 20 bin olmasın da 5 bin olsun, ya da ne bileyim ya R25 Türkiye'ye ilk geldiğinde sıfırı 14 bin lira idi şu an 50 bin lira belki daha fazla, bu 250CC'lik bir motor ya, bunun bu kadar lüks olmaması, insanların 10-15 bin liraya şu motoru rahatça alabilmesi gerekiyor. Ya da yurt dışında 100 binlik araba burada 1 milyon lira olmasın, daha alınabilir bir fiyat olsun. Ayrıca Avrupa'da kredi çeksen bile eğer asgari ücretli biri değilsen ömrünün yarısını veya 15 yılını kredi ödeyerek geçirmiyorsun, daha makul sürede ödüyorsun o krediyi.

Yukarıda bir arkadaş kredi çekmeden ev alınmaz dünyanın hiçbir yerinde diyor bu yanlış, benim aldığım lüks apartman dairesi 500-600 bin dolar arasında bir şeydi, mesleğim de iyi kazandırdığı için alabildim kredi olmadan. Bu fiyatlar benim oturduğum yerin pahalı olmasından kaynaklanıyor, Orlando gibi yerlerde 250 bin dolara bahçeli, garajlı ve havuzlu evler alıyorsunuz. Orlando'da güzel bir işiniz varsa hiç zorlanmadan alırsınız bu fiyat evleri. Yukarıda birisi de algı yapıyorlar demiş umarım ciddi değildir, zira ülke ekonomisi berbat, bırakın ev almayı insanlar 2 yılda bir araç veya teknolojik eşyalarını da değiştiremiyor, hadi bunları da bırakalım et yiyemiyor zira etin kilosu 60-80 lira arasında değişiyor. Bizim ülke belki asla bir Amerika gibi olamayacak fakat arada bu kadar uçurum bir fark olmamalı. yani bir iPhone 12 Max 20 bin olmasın da 5 bin olsun, ya da ne bileyim ya R25 Türkiye'ye ilk geldiğinde sıfırı 14 bin lira idi şu an 50 bin lira belki daha fazla, bu 250CC'lik bir motor ya, bunun bu kadar lüks olmaması, insanların 10-15 bin liraya şu motoru rahatça alabilmesi gerekiyor. Ya da yurt dışında 100 binlik araba burada 1 milyon lira olmasın, daha alınabilir bir fiyat olsun.
Gerçekten çok haklısınız hocam.
Bunu yazan şahıs evi peşin parayla alacak sanırım.
Ne alakası var? Vasıflı bir kişi altı üstü bir ev alabilmek için yaşam standartlarından kısmak zorunda olmamalı, yıllarca yüksek faizle borç ödemek zorunda olmamalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı