2. el bilgisayar fiyatları neden bu kadar yüksek?

Ghost0628

Hectopat
Arkadaşlar selamlar herkese, bu iş sanki biraz 2. el araba piyasasına dönmüş gibi. Bakıyorum malum siteye adamlar 2. el, miladı dolmuş bilgisayarlara dünyanın parasını istiyorlar, tamam dolar yükseldi piyasa berbat anlıyorum ama anlamadığım nokta şu: Aynı fiyatlara daha iyi daha güncel sistem toplayabiliyorum. "2. ele param yetmedi, sıfır bakacağım." muhabbetine dönecek gibi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dolar arttıyla alakası yok. (yani varda bu kadar artmasının dolarla bir alakası yok) ortada bir mining bir de çip sıkıntısı muhabbeti dönüyor. He bu aralar popülerleşen HDD & SSD ile miningide unutmayalım.

Stoklar beyaz bayrak çekince fırsatçılar savaş borusu çaldı. Eğer akıllı telefonlar olmasaydı esas o zaman bakacaktınız piyasaya.

Arkadaşlar selamlar herkese, bu iş sanki biraz 2. el araba piyasasına dönmüş gibi. Bakıyorum malum siteye adamlar 2. el, miladı dolmuş bilgisayarlara dünyanın parasını istiyorlar, tamam dolar yükseldi piyasa berbat anlıyorum ama anlamadığım nokta şu: Aynı fiyatlara daha iyi daha güncel sistem toplayabiliyorum. "2. ele param yetmedi, sıfır bakacağım." muhabbetine dönecek gibi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Yapcak bir şey yok alabilirsen al araba piyasası gibi yükseliyor her daim kafasında, zevklerimiz hayele dönüşecek, dönüşüyor.

Ekran kartları yükseldi çip ve mining yüzünden.
Alamayanlar daha makul olanlara yöneldi ama 4 GB lık ekran kartlarıyla bile mining yapılabiliyor.
Şimdi HDD ile mining de başladı. Yakında onlar da fırlar.
(CPU mining henüz pek kazandırmıyor.)

Sistemini satıp yükseltecek adam daha fazla para koymak zorunda.

İşte bu sebeplerden ötürü vasat sistemler bile çok para ediyor.
Araba piyasası gibi oldu.

Çip krizi, üzerine bir de pandeminin getirdiği arz-talep dengesizliği ister istemez 0 ürün fiyatlarını arttırdı. Bu da 2.el fiyatlarını etkiledi. Bunların haricinde mining faliyetlerinin artması da ekran kartı fiyatları özelinde ciddi bir fiyat artışına sebep oldu. Pek tabi 2.el satış ilanlarındaki satıcıların bir kısmının tok satıcı olduğunu da unutmamak lazım. Bir çoğunun amacı mal satmaktan çok fahiş karlar elde etmek.

Sistem kurmak istiyorum, bütçem belli, ikinci el ekran kartı alsam diyorum ama bakıyorum APU sistem kadar FPS verecek kartlar 1000 lira falan. APU sistem kurayım diyorum bu sefer işlemci gücü çok düşük kalıyor. Çok berbat bir sene oldu bu :)

Yeni konular

Geri
Yukarı