2. el MacBook piyasası var mı?

Sıfır olanını 13000’e vermeyi deneyebilirsiniz ama o fiyata da alıcı çıkmayabilir çünkü siz peşin satacaksınız, 500 daha verip taksitle alacak çok kişi çıkar. Ayrıca garanti için fatura sahibine gerek yok demişsiniz, doğrudur ama sizinkinde de garantinin 2 ayı da geçmiş bir de o var. Bence ideali 12500-12750 olur sıfır TR garantili ürün için.

İkinci el olan model dediğim gibi kullanım durumuna göre değişir. Sıfırı 13500 diyelim, cycle düşükse (150-200 altı), kondüsyonunda bir sıkıntı yoksa 10800-11000 diyorum ben.
Hayır, apple ürünlerinde garanti fatura tarihinden itibaren başlamaz, ürün aktifleştirildikten sonra başlar. Benim de sıfırı için düşündüğüm fiyatlar dediğin gibi.İkinci el olarak satacağımı sanmıyorum ama satarsam darbesi var cihazımın çok minimal, biraz indirim yapmam gerekir, bir de hafif yamukluğu vardı ben düzeltim bunları belirmem gerekir.

Ben PT'den satın aldım. Sıfır ürün ve peşin alacağım belli olmasına rağmen sahibinden'de gidip kapalı kutu ilan aramadım. Fazladan 500 TL de olsa 1000 TL de olsa karşımda ürünü yeni aldığım bir muhatap bulmayı tercih ederim 2 ay kutuda yatmış ürün almaktansa.

Ben PT'den satın aldım. Sıfır ürün ve peşin alacağım belli olmasına rağmen sahibinden'de gidip kapalı kutu ilan aramadım. Fazladan 500 TL de olsa 1000 TL de olsa karşımda ürünü yeni aldığım bir muhatap bulmayı tercih ederim 2 ay kutuda yatmış ürün almaktansa.
2 ay kutuda yatmış diyorsun da PT'den gelen Mac'lerin üretim tarihine baktın mı ? Kapağın arkasında yazar içini açman gerekli görmek için yazılımsal olarak da bakılıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Benim cihazım temmuzda üretilmişti ben ise ekimde almıştım.

Tabii ki diğer yazdıkların tercih meselesi herkesin bütçesi aynı olmuyor kimi fazladan para verip kurumsaldan almayı tercih ediyor kimi ise direkt şahıstan almayı tercih ediyor. Apple Türkiye garantili bir cihazda sıkıntı yaşarsanız muhatap bulamayacağınız sanmam dediğim gibi ürün mediamarkt'tan alındı o konuda da sıkıntı yok.

2 ay kutuda yatmış diyorsun da PT'den gelen Mac'lerin üretim tarihine baktın mı? Kapağın arkasında yazar içini açman gerekli görmek için yazılımsal olarak da bakılıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Benim cihazım Temmuz'da üretilmişti ben ise Ekim'de almıştım.

Tabii ki diğer yazdıkların tercih meselesi herkesin bütçesi aynı olmuyor kimi fazladan para verip kurumsaldan almayı tercih ediyor kimi ise direkt şahıstan almayı tercih ediyor. Apple Türkiye garantili bir cihazda sıkıntı yaşarsanız muhatap bulamayacağınız sanmam dediğim gibi ürün MediaMarkt'tan alındı o konuda da sıkıntı yok.

Evet ama satın aldığın bir üründe ilk 6 ay arıza çıkarsa; koşulsuz iade, değişim talep edebiliyorsun tüketici haklarına bağlı olarak. Fatura kesiminden sonra 2 ay kapalı beklemiş üründe bu süre 4 aya düşüyor, sen garantinin etkinleştikten sonra başlayacağını söylesen de bu tarz durumlarda fatura tarihi baz alınıyor. Bence fiyatı normal fiyattan en az 1000 TL ucuz tutman lazım ki alıcı bulabil. Öbür türlü Pt'den sadece öğrenciler alabiliyor mantığıyla da düşünme herkesin bin tane akrabası tanıdığı var gider başka birinin adına alır ve alıyor da.

Mağaza fiyatıyla aynı fiyattan vereceksen biri neden senden alsın laptopu? Fatura kendi adıma olmayacak, kredi kartıyla alma ya da taksit imkanım olmayacak, yarın öbür gün garantilik bir şey olursa belki de garanti işlemleri için seni bulmam gerekecek. Senden almak için tek bir mantıklı sebep var mı? Bir allahın kulu almaz o laptobu mağaza fiyatından satarsan.

Ayrıca bir yıl eskitilmiş bir laptobun fiyatının sıfırından sadece 500 TL ucuz olacağını düşünmek de ayrı bir konu. Düşünün yani sıfırı 14K olan bir laptobu 1 yıl kullanmışsınız, istediğiniz fiyat 13500 TL, adama gülerler. Bizde bu yüzden ikinci el kültürü oluşmuyor işte, milletin malı kıymetli istiyor sıfır ürün parası versinler eskitilmiş ürüne. 1 yıl kullanılmış bir laptop değerinin en az 3/4’ünü kaybetmiş demektir. Markası Apple ise, temizlik ve pil döngüsü durumuna göre sıfırın 4/5’i de olabilir.
Abartma. Sıfır gibi temiz bakılmışsa en fazla 13K bile eder.

2. Olarak stok sorunu yaşandığı zaman bu durum geçerli. Garantilik bir sorun olduğunda fatura varsa beni bulmana da gerek yok.

3. Olarak sıfır alacaksan sahibinden'de ne işin var? Madem taksit istiyosun git o zaman internetten al.

ASUS ROG laptopum olsa sırf Apple değil diye 15K'lık laptopu 10 bin liraya mı vericem senin mantıkla? Çiziksiz sıfır gibi baktıysam kusura bakma ama bu ekonomide dediklerin mümkün değil.

Milletinin malı kıymetli olmasının sebebi insanlar değil ekonomidir. O dedikleri Amerika ve Avrupa'da geçerli.

Abartma. Sıfır gibi temiz bakılmışsa en fazla 13K bile eder.

2. Olarak stok sorunu yaşandığı zaman bu durum geçerli. Garantilik bir sorun olduğunda fatura varsa beni bulmana da gerek yok.

3. Olarak sıfır alacaksan sahibinden'de ne işin var? Madem taksit istiyosun git o zaman internetten al.

ASUS ROG laptopum olsa sırf Apple değil diye 15K'lık laptopu 10 bin liraya mı vericem senin mantıkla? Çiziksiz sıfır gibi baktıysam kusura bakma ama bu ekonomide dediklerin mümkün değil.

Milletinin malı kıymetli olmasının sebebi insanlar değil ekonomidir. O dedikleri Amerika ve Avrupa'da geçerli.

Sen alırken aynı paraya mağazada sıfırı varken milletin ikinci elini alırsın kardeşim. Satarken sıfırının 100 TL altına ilan koyan adamlar konu almaya gelince yarı fiyatını teklif ediyor niyeyse.

Konu stok sorunundan bağımsız, normal zamanda da aynı koşullar geçerli. İkinci el olmasına bile gerek yok, ambalajı açılmamış bile olsa bir ürünü mağazadan değil birinden alıyorsanız o ürün sıfır fiyatı etmez, kimse de almaz. Alan varsa da enayidir. Kuzenim sıfır ürün satıyor olsa, aynı fiyata mağazadan alma imkanım varsa yine mağazadan alırım, insanların %99’u da öyle yapar.

Asus ROG laptop Macbook muadili değildir, önce bunu bir öğrenin. Macbook’un muadili varsa o da Dell XPS, Lenovo Thinkpad X1 gibi ürünlerdir. Bunlar iş bilgisayarıdır, ultrabook’tur, alırsınız 10 sene kullanırsınız. XPS olsun, Thinkpad olsun, Macbook olsun temiz kullanıldıysa fazla değer kaybetmezler. Fakat Apple ürünlerinin marka değerinden ötürü Apple bunlardan da az değer kaybeder. Asus ROG, Dell Alienware gibi oyun laptopları donanımlarından ötürü çabuk eskir, yukarıdakilere göre daha dayanıksızdır. Uzay istasyonunda adamlar ROG değil Thinkpad kullanıyor, tabii ki Thinkpad daha az değer kaybedecek, Macbook daha az değer kaybedecek 2011 model Air’i hala kullanan arkadaşım var, aynı yılda alınan Asus laptopların suyunun suyu çıktı.

Avrupa Amerika’da piyasayı görmek için açın Ebay’e bakın, Bestbuy ile aynı fiyatlara kullanılmış laptop satan var mıymış bakalım.

donanımlarından ötürü çabuk eskir
Şunu yazarak sana karşı olan tüm ilgimi mahvettin. Gerçekten bir şirketin ürettiği en üst segment laptoplardan birini dayanıksız yerine koydun ya bunun tek sebebi sırf mesajsız kalmamak için. Uzay istasyonu konudan bağımsız. Hani yazıyorsunuz ya stok sorunu konudan bağımsız diye. Oradaki laptoplar ağırlıktan ve hacimden dolayı küçük seçilir. RTX laptopu uzay istasyonunda ne yapacaksın?

Asus laptopların suyu çıkmaz, Windows laptopların yazılımı MacOS kadar optimize değildir. MacOS sadece kendi laptopları için yazılım üretir ve senelerce stabil çalışır. A işlemcisine A yazılımı yapıyorlar. Windows'da ise A,B,C,D işlemcisine A yazılımı yapılır.

Bende de 2010 model ASUS var hani o suyu çıktı dediğin, SSD ile şuan günlük kullanımda sıfır laptoplar ile aynı işi aynı görevi yapabiliyor.

Avrupa Amerika’da piyasayı görmek için açın Ebay’e bakın, Bestbuy ile aynı fiyatlara kullanılmış laptop satan var mıymış bakalım.
Adamların ekonomisi iyi olduğu için onlara sorun yok. Sorun bizim ekonomide zaten.

Şunu yazarak sana karşı olan tüm ilgimi mahvettin. Gerçekten bir şirketin ürettiği en üst segment laptoplardan birini dayanıksız yerine koydun ya bunun tek sebebi sırf mesajsız kalmamak için. Uzay istasyonu konudan bağımsız. Hani yazıyorsunuz ya stok sorunu konudan bağımsız diye. Oradaki laptoplar ağırlıktan ve hacimden dolayı küçük seçilir. RTX laptopu uzay istasyonunda ne yapacaksın?

Asus laptopların suyu çıkmaz, Windows laptopların yazılımı MacOS kadar optimize değildir. MacOS sadece kendi laptopları için yazılım üretir ve senelerce stabil çalışır. A işlemcisine A yazılımı yapıyorlar. Windows'da ise A,B,C,D işlemcisine A yazılımı yapılır.

Bende de 2010 model ASUS var hani o suyu çıktı dediğin, SSD ile şuan günlük kullanımda sıfır laptoplar ile aynı işi aynı görevi yapabiliyor.

Adamların ekonomisi iyi olduğu için onlara sorun yok. Sorun bizim ekonomide zaten.

ISS’te Thinkpad kullanılması bir örnek, ağırlık konusu sizin yaptığınız bir demogoji sadece. ISS’te kullanılan laptoplar son kullanıcı modeli olanlardan değildir. Sıvı temasına, basınca, yerçekimsiz ortam koşullarına özel olarak dayanıklı yapılırlar. Aynı şekilde Antarktika’daki gözlem merkezlerinde, denizaltılarda, askeri kargo gemilerinde, uçaklarında da bu seri kullanılır. Antarktika’da, savaş gemisinde de hafif diye mi Thinkpad kullanılıyor sizce? Yoksa tüm donanımı workstation kavramına uygun tasarlandığı için mi?

Donanımı çabuk eskir konusuna ilgini mahvettiysem bu senin bilgisizliğinden. ROG serisi veya Alienware serisi, genel olarak Gaming serisi laptoplar Intel H serisi, Ryzen HX serisi gibi daha yüksek TDP değerine sahip işlemciler kullanır. Bunlar daha performanslı ama daha çok ısınan işlemcilerdir. Bu zaten cepte, aynı şekilde gaming laptoplar ultrabook tipi workstationların aksine harici bir GPU da bulundurur, bu da ekstra bir TDP demek. Daha çok ısınan bir laptopta bileşenler daha çok degradasyona uğrar. Gaming laptopların daha kısa ömürlü olma sebebi de degradasyondur. Pilleri de bu yüzden daha çabuk ölür, fanları da bu yüzden daha sesli çalışmaya başlar. Bu kadar basit bir neden sonuç ilişkisini dahi kuramayan biriyle tartışmaya girdiğim için forum üyesi arkadaşlardan da özür dilerim, benim hatam.

10 senelik Asus laptobun günlük kullanım senaryosu da ayrı muğlak. Chrome üzerinden Foruma, Youtube’a girmekten mi bahsediyoruz, 100 bin satırlık Excel dosyası üzerinden takılmadan işlem yapmaktan mı bahsediyoruz belli değil. 10 yıllık Macbook o Excel işini yaparken de takılmıyor çünkü.

Donanımı çabuk eskir konusuna ilgini mahvettiysem bu senin bilgisizliğinden. ROG serisi veya Alienware serisi, genel olarak Gaming serisi laptoplar Intel H serisi, Ryzen HX serisi gibi daha yüksek TDP değerine sahip işlemciler kullanır. Bunlar daha performanslı ama daha çok ısınan işlemcilerdir. Bu zaten cepte, aynı şekilde gaming laptoplar ultrabook tipi workstationların aksine harici bir GPU da bulundurur, bu da ekstra bir TDP demek. Daha çok ısınan bir laptopta bileşenler daha çok degradasyona uğrar. Gaming laptopların daha kısa ömürlü olma sebebi de degradasyondur. Pilleri de bu yüzden daha çabuk ölür, fanları da bu yüzden daha sesli çalışmaya başlar.
Yalnız bak burası biraz garip. Degradasyon ile örnek vermişsin tamam güzel fakat ciddi ciddi 1 yıl kullanılmış bir laptopun performansını gözle görülür düştüğünü söylüyorsanız buna katılmıyorum. Bu kesinlikle olacak ama benchmark testlerinde 5-10 puan harici düşüşü fark edemezsin zaten. Ayrıca pili de sözden geçirdiğinize göre şunu söyleyeyim, doğru piller gereksiz sıcaklıkta kalınca özelliği gitgide bozuluyor ama oyun laptopu olanlar da pilde oyun oynamıyor zaten. Mac'lerde olan pil gene yazılım sayesinde daha az gidiyor ve sonucunda döngü az olduğu için ömrü de o kadar gitmiyor. Bunu biraz anlatamamışsınız her iki seçeneği de söylüyorum.

Masaüstünde boşta gezerken harici ekran kartı devreye girmez. İşlemci içindekini kullanır, gene boşta gezerken frekans ve voltaj düşürür. Sonucunda her ne kadar ultrabook kadar olmasa da gene de serin ve az TDP çalışır. Fan konusuna gelirsek macunun ve fanın içindeki yağdan dolayı gitgide daha fazla çalışması gerekir o da doğru fakat ifade etme yönteminiz yanlış.

10 senelik Asus laptobun günlük kullanım senaryosu da ayrı muğlak. Chrome üzerinden Foruma, Youtube’a girmekten mi bahsediyoruz, 100 bin satırlık Excel dosyası üzerinden takılmadan işlem yapmaktan mı bahsediyoruz belli değil. 10 yıllık Macbook o Excel işini yaparken de takılmıyor çünkü.
10 sene önceki iki farklı markayı ele alırsak yeniden 100 kere dememe rağmen Windows optimizasyonu ve işlemcisine özel MacOS optimizasyonunu karşılaştırıyorsunuz. İki sistem arasındaki performans farkının nedenini biliyorsunuz bunu hissettim ama aynı şeyleri yazıp durmanız bir yere ulaştırmaz.

Bu kadar basit bir neden sonuç ilişkisini dahi kuramayan biriyle tartışmaya girdiğim için
Örneğin karşındaki insan bu anlattıklarını biliyor olabilir veya belki de bilmiyor olabilir. Sonuçta onu tanımıyorsun. Ama anlatmak istediğin şeyi anlattıktan sonra böyle triplere girmen biraz yanlış hatta gülünç. Sanki laf sokar gibi konuşmanı bitiyorsunuz, bu daha çok lise başlarındaki gençlere benziyor. Bu yazdıklarının hepsini zaten ikimizde biliyoruz ben fazla detay vermek istemedim. Ağırlık falan yazıp geçtim. Daha fazla konuşmamızın anlamı yok bence. Sonucu bir yere varmayacak, bence arkadaşa yardımcı olmak daha mantıklı.

Evet ama satın aldığın bir üründe ilk 6 ay arıza çıkarsa; koşulsuz iade, değişim talep edebiliyorsun tüketici haklarına bağlı olarak. Fatura kesiminden sonra 2 ay kapalı beklemiş üründe bu süre 4 aya düşüyor, sen garantinin etkinleştikten sonra başlayacağını söylesen de bu tarz durumlarda fatura tarihi baz alınıyor. Bence fiyatı normal fiyattan en az 1000 TL ucuz tutman lazım ki alıcı bulabil. Öbür türlü Pt'den sadece öğrenciler alabiliyor mantığıyla da düşünme herkesin bin tane akrabası tanıdığı var gider başka birinin adına alır ve alıyor da.
Fiyatı 13500 TL ben 12500 TL'ye satmayı düşünüyorum.Neyse deneme yanılma yolluyla elimdeki macbooku en iyi fiyatan satmayı deneyeceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı