2. El PS3 alınırken dikkat edilecek şeyler

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba. Ben Furkan.

Şimdi size çok uzun soluklu bir yazı yazacağım. Bu yazıyı 2.el PS3 alırken nelere dikkat edilmeli hakkında size bilgi vereceğim.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

#1 -) Konsolun model numarası

Burası en sıkıntılı ve en önemli konu. (Buradan tüm PS3 modellerinin teknik ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Tıklayın...)

Bir kere şöyle bir yanlış var; PS3 Fat kasa alınmaz diye. Şimdi bu hem doğru; hem yanlış. Doğrusu şu: Eski kasa PS3 alınmamalı. Mesela ilk CECHA'dan CECHE model tüm Fat kasalar alınmaz. Çünkü onların CPU(CELL), GPU(RSX)'lerin NM'leri 65NM'den büyük olduğu için zaten ısınırlar. Bu yüzden devasadır bu fat kasa PS3'ler.

Ama CECHG'den CECHJ'ye kadar tüm PS3 Fat kasaların CPU ve GPU NM'leri 65NM'ye düştüğü için; diğer eski kasalar kadar ısınmazlar.

Ben; 2 defa CECHK04 model Fat kasa PS3'e sahip oldum. Cihazda fan gürültüsü yoktu. Sesi çıkmıyordu. En azından bana öyle geliyordu. Birde üstü jet-piano black ya. Uff. Çok cool... Ben bunu baya kullandım. Memnun bir şekilde ayrıldım o 2 fat kasa PS3'ten. Bana bir sıkıntı yaratmadı. Sattığım kişiler de beni aramadılar "Furkan, şu senin PS3 bozuldu..." diye. Yani bence Fat kasa PS3'ler artık alınmamalı. Mümkün ise Slim kasalar alınmalı. Şimdi Fat kasa defterini kapatalım...

PS3 Slim'e gelelim. Ben (bir arkadaşım ben kırayım diye kendi Fat kasa makinasını bana getirmişti) Slim kasa ile Fat kasayı yan yana koydum. Gerçekten Slim kasa daha güzel gözüküyordu. Sonra başlattım iki PS3'ü de. Benim o sessiz dediğim Fat kasa; Slim kasanın yanında mekik çıktı. Bildiğin süpürge gibi. Gerçekten Slim kasadan çok ince bir tızzzz sesi geliyor. Üstelik Slim kasanın fanı, Fat kasanın fanından farklı. PS3'ü açınca çok farklı bir fan sesi ile açılıyor.

PS3 Slim çok güzeldir. Sessiz. Kırılabilir. Tabii kırılabilme konusu hassas bir mevzu. En son 2XXX ve 25XX model Slim kasalara downgrade yapıp PS3Xploit yöntemi ile kırılıyordu. Daha sonra 3004B Slim kasa ve 4004B SuperSlim kasalar için PS3HEN diye bir script çıkardılar diye biliyorum. Ama çok takip etmedim.

PS3 Slim en çok alınması gereken modeldir. Fat kasa kadar kalın değil, SüperSlim kadar kalitesiz değil. Tam idealinde.

PS3 SuperSlim'e gelelim şimdi. Sony oturmuş düşünmüş. Ben bundan en fazla kâr elde edebilirim diye düşünmüş. Her yeri plastik, kalitesizlik akıyor. Üstelik Blu-RAY CD'yi içine çekmiyor. Sanki PS2, PS1 devrine geri dönmüş gibi kapağı kaydırıp içine koyuyoruz. Bu nedir ya? Bunun çok büyük bir dezavantajı var. Sen onu aç-kapa yaptıkça onun o lensi açıkta ve savunmasız bir şekilde kalıyor. Ve oraya toz girdi mi GG. Hele bide lensi temizlemeye falan kalkarsa; er kişi niyetine el fatiha.

SüperSlim kasanın hiç avantajı yok mu ? Var tabii. Öncelikle en güncel platform SüperSlim. CPU ve GPU NM'leri en düşük seviyede. Fan dönmüyor sanki. Sessiz, sakin. Ufacık. Isınmıyor. Tatlı ufak bir şey. Öyle abileri Fat ve Slim gibi odun değil. Ufacık, minnak bir şey. Hafif. Ama o CD'yi kaydırarak içine koyma yüzünden asla dönüp bir daha almam.

Eveet. Şimdi Konsolun model numarası konusunu kısaca özetleyecek olursak; CECHK04, CECHL03. Bu iki konsolu kullandım. Sıkıntı çıkarmadılar. Sizde de çıkarmazlar demiyorum ama benim başıma öyle bir olay gelmedi. En alınabilecek olan konsol kırılabilen Slim kasa. En güzeli, en temizi. SüperSlim kasa da güzeldir, iyidir, hoştur ama. O CD'yi aç-kapa yapa yapa ileride çok büyük sıkıntılara sebebiyet vermesi olası.

#2 Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Ben şimdi PS3 almaya gideceğim. Öyle zort diye gidip alınmaz. Konsolu ya sizin evinizde, yada satıcının evinde deneyeceksiniz. Satıcı belki evine sokmak istemeyebilir bir yabancıyı. Adam haklı tabii, hırlımısınız hırsızmı. Nereden bilsin adam? Eğer evinizde denemeyi kabul etmiyorsa siz onu evinize davet edin. Ve aşağıda sayacaklarıma çok dikkat edin;

1-) Konsolun içinin açılıp açılmadığını kontrol edin. İçi açılmışsa niye diye sorun. Bundan işkillenin. Ve işkillendiğinizi belli edin.
2-) Adam size içini temizlemek için açtırdık dedi diyelim. Bunu ilerleyen maddelerde yazacağım.
3-) Adamın verdiği cevap sizi tatmin etmediyse, el-kol hareketleri biraz arttı, terlemeye başladı, gözünüzün içine bakmaya kaçınıyorsa bilin ki yalan söyleyecek. Vazgeçtiğinizi söyleyin. Belli ki içi temizlemek için açılmamış.
4-) Adam temizlemek için açtırdı dedi. Gerçekten buna inandınız;
5-) Makinayı kurun. TV'ye bağlayın. Oyun oynayın 10-15 dakika. Oyun özellikle GTA 5 gibi ağır oyun olursa çok iyi olur. Buradaki amacımız; PS3'ü yük altında nasıl tepki vereceğini ölçmek. Temiz makina sessiz sessiz ilerler. En fazla 2.kademe olan çok hafif bir ses çıkarır. Bu normaldir. Zaten bunu anlarsınız. Ve adam içini gerçekten temizlemek için açtırmış olabilir. Çünkü cihaz temiz. Çünkü fan sesi yok :). Ama fan sesi biraz sizi rahatsız etmeye başladıysa, biraz şüphelenin. Ve oyunu biraz daha uzatın. Tabii bu sırada TV'nin sesini kapatın. :). Sonuçta orada makinayı dinliyorsun. Oyun oynamıyorsun. Ve ekstra 10 dakika daha oynadın. Fan sesi biraz daha arttı. Artık fan sesi biraz rahatsız etmeye başladıysa kapatın ve almaktan vazgeçtiğinizi söyleyin. Çünkü makina bariz; ısınıyor. Ve siz bu yüksek sıcaklıkta oynamaya devam ettikçe; o RSX ve CELL'in pinleri yavaş yavaş eriyecek. Eridikten sonra PS3'ü kapattığın zaman soğuyup çatlayacak. Ve makina hoop RLOD hatasına düşecek. Sonuç: er kişi niyetine el-fatiha.

Baktınız fan sesi sessiz sessiz ilerliyor. Tamamdır. Makina gerçekten temiz.
6-) Satış sözleşmesi yapın. Burada ki arkadaşın başına gelmiş. Sizde izleyin. Görün. Satış sözleşmesini yaptırın. Ama fazla zorlamanıza gerek yok. Ama gittiği yere kadar zorlayın satış sözleşmesi yapmak için.

#3 Tamamdır. Makinayı aldık, sonra ne yapacağız?

Öncelikle, TV ünitesinin gözü gibi; dar, hava almayan, kuytu köşe yerlere, halıya, duvarın dibine koymuyoruz PS3'ümüzü. Sağından-solundan-arkasından en az 10CM aralık kalacak şekilde doğru düzgün yerleştiriyoruz. Bunun amacı; PS3'ün havalandırmasını sağlamak. Böylece makina temiz ve soğuk havayı çekebilecek, arkasından sıcak ve kuru havayı atabilecek.

Yapmazsak ne olur? Eğer makina içine temiz hava çekemezse, yada az çekerse; kendini soğutamaz. Ve makina ısınır. 15-20 dakika sonra PS3 sistemi aşırı ısındı diye uyarı alırsınız. Ve bu uyarıyı alıp, ciddiye almazsanız, yerini değiştirmezseniz; 10 gün sonra; er kişi niyetine el-fatiha.

#4 Temizlik ve Bakım

PS3'ün içini açmayı unutun bir kere. Ben böyle karmaşık bir mühendislik görmedim. Bir kere PS3 Slim'in içini açtım. Toplayamadım. Bakkalcı abilere toplattırdım.
PS3 Fat ve Slim kasanın kendini temizleme modu var. Fat kasa sahiplerinin yapması gerekenler;

1-) Kasanın arkasında ki sigortayı 0 konumuna getirmek. Yani gücü kesmek.
2-) CD çıkarma tuşuna basılı tutmak
3-) CD çıkarma tuşuna basılı tutarak sigortayı I konumuna getirmek. Yani gücü vermek.

Makina bir anda 100% devirde fanını döndürecek. Böylece içinde ne kadar toz, pislik varsa atacak.

Slim kasa sahiplerinin yapması gereken ise;

1-) AC Güç kablosunu çıkartmak
2-) CD çıkartma tuşuna basılı tutmak
3-) Basılı tutarken aynı anda fişi geri takmak.

Yine aynı şekilde; Makina bir anda 100% devirde fanını döndürecek. Böylece içinde ne kadar toz, pislik varsa atacak.

Tabii ki bu yapılan temizlik, tam bir temizlik değildir. En iyisi kapsamlı bir temizlik. Tüm kasayı dağıtıp, fanların içini, fan ızgaralarını, güç kaynağının içinde ki ızgaralara basınçlı hava tutarak içinde ki pislikleri atmak. Ve CELL ve RSX'in macunlarını yenilemek. Ve tekrar PS3'ü tekrar toplamak. Bu iş baya karışık. Kendinize güveniyorsanız yapın. Yoksa hiç bulaşmayın.

#5 Korsan oyun hakkında

PS3'lerin tümü kırılıyor artık. PS3'ün tüm fat kasaları, 2XXX ve 25XX model Slim kasaları içini açmadan tamamen yazılımsal olarak kırılıyor. Buna da PS3Xploit deniyor.
Burada 3004B Slim ve 4004B SüperSlim konsol sahipleri biraz arada kaldı. Bunlar için PS3HEN yazılımı çıktı. AMA MULTİMAN KURULMUYOR, CFW KURULMUYOR. Bu konu hakkında adamlar geliştirmeye devam ediyor. Yabancı PS3 crack forumlarını takip ederseniz görürsünüz.

Benden size bir tavsiye; makinayı kırmayın. Ne güzel online oynaması ücretsiz. Oyunlar, PS4'te ki gibi 50-100 liradan başlamıyor. En kral GTA 5 bile 50 lira. Diğerleri daha da ucuz. Emin olun, o CD kutusunun orada durması bile, eğer koleksiyon yapmak yada gösteriş yapmak hoşunuza gidiyorsa, o CD kutusunu gururla sergileyeceksiniz. Zaten ilk başta 5 tane orijinal oyun alsan bile, takaslaya takaslaya birçok oyunu oynarsın. Çünkü bende öyle yaptım. Ama bazı oyunlar yok maalesef. Onlara yapacak bir şey yok. Ama takas yöntemi ile birçok oyunu oynayabilirsin. Hatta aldığın oyuna r koyup satın. 3-5 lira koya koya başka oyunlar alırsınız. Koleksiyonunuz büyür.

Yada ben hiç oyuna para vermek istemiyorum, durumum yok derseniz maalesef tek tercih kırdırtmak. Kıran yerler 100 liraya kırıyor. Eğer kırılamayan makina varsa 100 liraya sana oyun atıyorlar. Kırılamayan kasa için yapılacak bir şey yok. O attırmak zorunda, ama kırılabilen 25XX veya daha eski bir PS3'e sahipsen kesinlikle 100 lira para vermeyin. PS3Xploit yöntemi ile yapın yapacağınızı. Yada 100 liraya oyun alsanız en azından 3 oyun eder :)

Bunu yazmak için 1 saattir buradayım. Sadece içimden geldiği için yazdım. Şu fan sesi dinleme olayı çok önemli arkadaşlar. Çünkü benim bir PS3'üm RLOD yüzünden çöp olduğu için, sizin olmasın diye yazdım.

Okuyanlara çok teşekkür ederim. İlgi gelirse (umudum yok ama) kendi ilk konsol alma maceramdan PS4'e kadar başımdan geçenleri anlatacağım. İyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aydınlandım ya birden, konsolla hiç aram yoktur ama çıkıp şu saatte birinin PS3'ünü kontrol edip alasım geldi. Şuku, +rep falan olsa atacağım da beğeni var sadece:penguen:.

Artık 3000 A-B serisinden önceki slimleri önermiyorum. Data kodu 0 olanlardır. Yani 2010 üretim. PS3’lerin ömrü ortalama 7-8 yıl,yani siz konsolun Cd’yi makineyi almasını seviyorsunuz diye Süperslim’e laf atmak doğru değil. Süperslimler dandik veya kalitesiz değil,sadece kasaları biraz da ufak ve onlar yeni oldukları için en az 3-4 sene daha ömürleri var.

PS4 aldım 1 yıl olacak kendi exclusive oyunları harika ama onlarda sınırlı diğer oyunları mouse klavyeye gerçekten alışmışız şimdi bilgisayar toplamaya başladım. Konu merak edenler için birebir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı