2. el ROG STRIX G513RM-HQ163 vs. Legion 5 Gaming

Ferhinator

Picopat
Daha fazla  
İki farklı cihazdan hangisi tercih edilmeli?
Bu fiyatlara bu cihazlar sizce alınır mı?
Şu an halihazırda Tulpar T7 v20.4 cihazım var. 1.5 ay önce aldım. Sorunları olduğu için servise verdim. Teslim edildiğinde satacağım ya da olası olarak para iadesi verilmesi durumunda bu cihazlardan birine geçmek istiyorum. Sizce mantıklı mıdır?

1.cihaz https://www.hepsiburada.com/lenovo-...abilir-bilgisayar-82ju00fntx-pm-HBC00001OIS1K
İkinci el, kutusu, faturası, 1 yıl daha garantisi mevcut. 22-23.000 civarına bırakıyor, temiz cihaz.

2.cihaz
Kutusu, faturası, 18 ay daha garantisi mevcut, sıfır ayarında. 25.000 TL'ye bırakıyor.

Sıfır olarak alınabilecek Acer marka ürün olduğunu biliyorum ancak ürünün kasasının ve diğer bileşenlerinin kaliteli olmasını, yazılım desteğinin iyi olmasını istiyorum.
26-27.000 TL bütçem var sıfır ya da ikinci el cihaz önerilerine de açığım.
Casper, Monster, Acer olmaması tercihimdir.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ben Kıbrısta üniversite okumak için aldım cihazı. Malum burası sıcak bir ada. Boşken 50-60 derece ama 0RPM fan ile. Yük altında (oyun oynarken yani) ise 80-85 dereceyi geçmiyor ortamın sıcaklığının da buna katkısı var. Likit metal sürülü olarak geldiği için. Fan sesi rahatsız etmiyor kesinlikle insanı. Masaüstü bilgisayar kullanıcısı olduğum için laptop klavyesine ve ekranına alışmam uzun sürdü. Asus laptopta webcam'in olmadığını da söylemek isterim. Tek kanal ram kullanırken arada masaüstünde sağ tıklarken falan ufak donmalar yapıyor. Çift kanal ram'e geçerken bu kayboluyor bir tek böyle dezavantajı var. İnternette evet 2. boş slot PCI-E Gen 4 M2 SSD destekli yuvası mevcut. Ben o yuvaya Samsung 990 Pro 2TB SSD taktım tam performans alıyorum. Stok halini baz alırsam 10 üzerinden 9 veririm.
Çok iyiymiş hocam.
Tulpar’da gerçekten kafam ağrıdı diyebilirim.
50-60 derecelerde Oyun modundayken Chrome’da dahi fan açıyor anca kafa ütülüyor.
Ofis modu’nda da 2-3 sekme açınca takılıyor.
Sessiz mod zaten yok😁
Ram olayını da en kısa sürede halletmeye çalışırım.
Webcam olmaması biraz üzdü açıkçası.
Online eğitim harici çok ihtiyacım yok ancak bazı hocalar kamera açmayı zorunlu olarak istiyor yoksa ders işlemiyor.😅

Çok sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum hocam DLSS falan açar bir şekilde oynarsınız. Rog'un üzeceğini sanmam. Sonuç olarak iki ürün arasından Asus.
Yorumunuz ve vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim hocam.
Ben de tercihimi o yönde kullanacağım.

İki cihazın da ekranı 2K hocam.
3060 2K konusunda yetersiz kalıyor araştırdığım kadarıyla.
Ultrada oynamak yerine High’da oynarım çok sorun değil.
Sizce buna rağmen tercih edilmeli mi?
1080p de araştırıyorum şu an.

Hocam 1 yıl içerisinde ekleyebilirim Ram’i.
Bu arada Cihazın sıcaklıkları nasıl?
2K’da performansı nasıl?
Ayrıyeten Monster’da ek 1 TB Kioxia SSD’im var. Muhtemelen onu satmam. Yeni alacağım cihaza takarım.
İnternette 2 tane boş slot SSD girişi olduğunu görmüştüm.Doğru mudur?
Laptopun içi böyle. Alt kapağı açtığında karşılacağın manzara bu. Default ram o gri etiketin altında duruyor.
Edit: Laptopumun tam çekilmiş fotoğrafı vardı elimde. Onu bulamadığım için yarım kalan tarafı paylaşıyorum. Laptopta bağımsız 2 adet fan bulunuyor bu arada. Alt kapağı açarken dikkat etmen lazım altındaki aydınlatmanın bağlı olduğu flex kabloları yırtabilirsin.

WhatsApp Image 2023-03-20 at 17.15.18.jpeg

Bu fiyatlarda var mıdır?
Önerilerinize açığım hocam.

Hocam cihazın bataryası kaç saat dayanabiliyor ?
Sadece Chrome, PowerPoint ve PDF çalıştıracaksan 4-5 saat dayanabiliyor. Ama uzun da dayanabiliyor yani 7-8 saati vardığı da oluyor. Kullanıma göre değişiyor desem yeridir.

Sadece Chrome, PowerPoint ve PDF çalıştıracaksan 4-5 saat dayanabiliyor. Ama uzun da dayanabiliyor yani 7-8 saati vardığı da oluyor. Kullanıma göre değişiyor desem yeridir.
Bu dahili ve harici beraber çalışırken değil mi hocam?
Sadece 680M’de iken daha uzun dayanabilir sanırım.

Baktım ama baktığıma pişman oldum. 2. el piyasasında fiyatlar çok kötü durumda. ROG'u alın geçin derim.
Şu an piyasa ikinci el almaya gücümüz yetmedi sıfırını aldık modunda hocam😂
Adam muadili 30 bin olan cihaza sırf kendi cihazı 40K’dan listelendiği için daha yüksek fiyat biçiyor:)

Bu dahili ve harici beraber çalışırken değil mi hocam?
Sadece 680M’de iken daha uzun dayanabilir sanırım.
Prize taktığında çalıştırdığın uygulamaya göre değişiyor buna MSHybrit diyorlarmış. Oyun oynayacağın zaman falan direkt RTX 3060'ı devreye sokuyor. Ama masaüstüne döndüğünde dahili GPU'ya geçiyor. Ama bunu Armoury Crate'den ayarlayabilirsin GPU profillerinden nasıl davranmasını istiyorsan. Pilde ise silent modda dahili GPU üzerinden görüntü veriyor ki pil süresi kısalmasın. Pildeyken performance moda sokabilirsin de tek tuşla o zaman yine girer devreye harici GPU ama bu seferde pil çabuk biter. Laptopta fast charging özelliği de var. Hızlı şarj oluyor pili.

Prize taktığında çalıştırdığın uygulamaya göre değişiyor buna MSHybrit diyorlarmış. Oyun oynayacağın zaman falan direkt RTX 3060'ı devreye sokuyor. Ama masaüstüne döndüğünde dahili GPU'ya geçiyor. Ama bunu Armoury Crate'den ayarlayabilirsin GPU profillerinden nasıl davranmasını istiyorsan. Pilde ise silent modda dahili GPU üzerinden görüntü veriyor ki pil süresi kısalmasın. Pildeyken performance moda sokabilirsin de tek tuşla o zaman yine girer devreye harici GPU ama bu seferde pil çabuk biter. Laptopta fast charging özelliği de var. Hızlı şarj oluyor
Anladım hocam.
Peki bu laptop hakkında şikayetçi olduğunuz hiç gözünüze takılan bir durum oldu mu?

Anladım hocam.
Peki bu laptop hakkında şikayetçi olduğunuz hiç gözünüze takılan bir durum oldu mu?
Bir tek o masaüstünde sağ tıklayınca takılma olayı hariç benim bir şikayetim olmadı zaten çözümünü söyledim.

Bir tek o masaüstünde sağ tıklayınca takılma olayı hariç benim bir şikayetim olmadı zaten çözümünü söyledim.
Anladım hocam.
Peki cihazda düşük seviyede de olsa coil whine tespit ettiniz mi?
Güçlü laptopların %90’ında coil whine olduğunu söyledikleri için merakımdan sorayım dedim hocam😅

Yeni konular

Geri
Yukarı