2 GB RAM'li PC'ye hangi işletim sistemini kurabilirim?

Hocam bende de çok kasma vardı acayip çıldırıyordum. İkinci el 8GB buldum taktım bilgisayara. 10GB Belleğe ulaşmıştım yani. Gerçekten uygulamalar olsun tarayıcıda ki aratman olsun yine geç sürüyordu. Bence işlemci ve HDD’de önemli. Bunu göz önünde bulundurarak karar vermeniz taraftarıyım. Windows 8.1 hiç kullanmadım yorum yapamayacağım.

Soruya gelirsek Windows 10 Kur demiştim vazgeçtim çünkü mantıklı değil 8.1 ya da 7 Ultimate falan kurum hocam.

hdd kullanıyorum windows 8.1 kuracağım hangi sürümü önerirsiniz?
Ne yazık ki Windows 8 veya Windows 8.1'i hiç kullanmadım Windows 7'den direk Windows 10'a geçtim bu konuda bir fikrim yok.

64-bit ve 32-bit muhabbetine gelecek olursak artık bazı yazılımlar 32-bit desteği vermiyor bile o yüzden sakın 32-bit kurmaya kalkışmayın.

Ne yazık ki Windows 8 veya Windows 8.1'i hiç kullanmadım Windows 7'den direk Windows 10'a geçtim bu konuda bir fikrim yok.

64-bit ve 32-bit muhabbetine gelecek olursak artık bazı yazılımlar 32-bit desteği vermiyor bile o yüzden sakın 32-bit kurmaya kalkışmayın.
zaten ilk kullandığımda win 7 64 bit vardı windows 8.1 single l kurmak istiyorum düşünceniz nedir?

Eğer bir bilgisayarın işlemcisinin mimarisi 64-bit ise o bilgisayara 64-bit işletim sistemi kurmalısınız. Bu RAM miktarına göre seçilecek bir şey değil. 64-bit mimari çok büyük miktarda RAM adresleyebilirken 32-bit mimari en fazla 3GB RAM adresleyebilir ama bu 3GB ve daha az RAM miktarına sahip bilgisayarlara 32-bit işletim sistemi kurmanız gerektiği anlamına gelmez.
64 bit yazılımlar 32'ye kıyasla daha fazla bellek harcadığı için düşük bellekli sistemlerde 32 bit kurulması daha stabil sonuçlar doğuruyor, bir bilgisayarda işlemci dışında bileşenler de var.

Size önerim Windows 7 Lite veya XFCE masaüstü ortamına sahip bir Linux dağıtımı olacaktır.

64 bit yazılımlar 32'ye kıyasla daha fazla bellek harcadığı için düşük bellekli sistemlerde 32 bit kurulması daha stabil oluyor, bir bilgisayarda işlemci dışında bileşenler de var.

Size önerim Windows 7 Lite veya XFCE masaüstü ortamına sahip bir Linux dağıtımı olacaktır.
windows 8.1 single l kuruyorum şuan inşallah pişman olmam kardeşim.

64 bit yazılımlar 32'ye kıyasla daha fazla bellek harcadığı için düşük bellekli sistemlerde 32 bit kurulması daha stabil sonuçlar doğuruyor, bir bilgisayarda işlemci dışında bileşenler de var.

Çoğu yazılım artık 32-bit'e destek vermiyor ve 64-bit bir işlemciye 32-bit işletim sistemi kurmak mantığıma yatmıyor. Ben 4GB RAM'i ve SSD'si olan Core2 Duo işlemcili bir laptopta Windows 10 1909 kullanıyorum içinde de antivirüs yazılımı dahil birsürü program kurulu ve gayet iyi çalışıyor.

XFCE'de animasyon adına hiçbir şey yok ayrıca 2GB veya 3GB RAM rahatlıkla KDE, MATE ve zorlarsanız GNOME kaldırır.

Çoğu yazılım artık 32-bit'e destek vermiyor ve 64-bit bir işlemciye 32-bit işletim sistemi kurmak mantığıma yatmıyor. Ben 4GB RAM'i ve SSD'si olan Core2 Duo işlemcili bir laptopta Windows 10 1909 kullanıyorum içinde de antivirüs yazılımı dahil birsürü program kurulu ve gayet iyi çalışıyor.

XFCE'de animasyon adına hiçbir şey yok ayrıca 2GB veya 3GB RAM rahatlıkla KDE, MATE ve zorlarsanız GNOME kaldırır.
İşletim sisteminde animasyon olması gerekmiyor zaten, amaç stabilite sağlamak. Ayrıca kullandığım bir çok yazılımın hala daha 32 bit destekleri mevcut, kullanılmayacak şekilde değiller 32 bit sistemler. Amaç da masaüstü ortamlarını kaldırması değil zaten, stabilite söz konusu.

Bahsedilen masaüstü ortamları arasından en stabili XFCE, 1GB bellekte bile sorunsuz çalışabilen bir masaüstü ortamı. GNOME ve KDE5 ise 4GB bellekte bile sorun yaratabilen masaüstü ortamları. Ki XFCE'de diğer masaüstü ortamlarına benzetilebilir, kimse GNOME3 yazılımını XFCE'ye kurman için bir engel koymamış :)

kimse GNOME3 yazılımını XFCE'ye kurman için bir engel koymamış :)
GNOME3 yanına XFCE4 kurmayı denemiştim ve ortada bir uygulama karmaşası oluşmuştu pek hoş olmadı. XFCE'nin stabil olduğu konusuna katılıyorum ama GNOME3 kaldıran bir bilgisayarım varsa XFCE'nin yüzüne bile bakmam, hem UI hem de UX olarak GNOME3 masaüstü ortamını daha başarılı buluyorum. 2GB RAM civarında MATE(GNOME2) de stabil çalışıyor. Cinnamon da kullanılabilir. Olay Linux dağıtımlarına gelince seçenek çok ama normal bir Windows kullanıcısının Linux dağıtımlarından herhangi birine alışması zaman alır ve konu sahibi Linux kullanmak istemiyor olabilir.

Windows 8.1 Single Language, Windows 7 Home Basic, (x86) Ubuntu, Remix Os (kısaca herhangi bir Android dağıtımı), sürücüler sıkıntı olmayacak ise Os X High Sierra, oyun oynuyorsan (sadece) SteamOS+Windows XP.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı