2 günde 10.000 CRC hatası

244012

Hectopat
Makaleler
7
Modemden hattın istatistiklerine baktığımda neredeyse 2 günde 10000 CRC hatası meydana geldiğini gördüm. Yakın zamanda bayağı artış gösterdi. Hala da artmaya devam ediyor. Sebebi nedir?

İlk öncelikle CRC nedir?

CRC (Cyclic Redundancy Check) verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir.Eğer bu aşamada bir sorun çıkarsa ve bu fark edilmezse bozuk olan veriler tekrar iletilemez ve netice olarak problem yaşabiliriz,aldığımız verilerde bütünlük olmadığı için çalıştıramayabiliriz.

Çözüme gelecek olursak:

1.Adım: Herhangi bir winrar da dosyayı çıkart’ı seçiyoruz.

2.Adım: Bozuk dosyaları koru kısmını işaretleyip tamam diyoruz.

İlk öncelikle CRC nedir?

CRC (Cyclic Redundancy Check) verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir.Eğer bu aşamada bir sorun çıkarsa ve bu fark edilmezse bozuk olan veriler tekrar iletilemez ve netice olarak problem yaşabiliriz, aldığımız verilerde bütünlük olmadığı için çalıştıramayabiliriz.

Çözüme gelecek olursak:

1.Adım: Herhangi bir WinRAR'da dosyayı çıkart’ı seçiyoruz.

2.Adım: Bozuk dosyaları koru kısmını işaretleyip tamam diyoruz.
Benim bahsettiğim modemdekiydi ama. Konuyu açtığım yer sebebiyle başlıkta belirtmemiştim.

Modemden hattın istatistiklerine baktığımda neredeyse 2 günde 10000 CRC hatası meydana geldiğini gördüm. Yakın zamanda bayağı artış gösterdi. Hala da artmaya devam ediyor. Sebebi nedir?
Bina içi tesisattan kaynaklı olması yüksek. Gelen kabloda ek olmamasına dikkat edin. CRC ve FEC hataları hattın sağlıklı olmamasından kaynaklanır.

İnternet sağlayıcısı iletişim kur internet hattını başka hatta geçirsinler. Türk Telekom kullanıyorsa modeme kadar kendileri sorumlu. Türk Telekom kullanmıyorsan bina içine kadar Türk Telekom bakıyor.

Bu sorunu bende yaşamaya başladım. 2-3 gündür bir sıkıntı yoktu anlık olmaya başladı. Telekom kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Telekom suçu iç tesisatı atma klasiği olduğu için.

İnternet sağlayıcısı iletişim kur internet hattını başka hatta geçirsinler. Türk Telekom kullanıyorsa modeme kadar kendileri sorumlu. Türk Telekom kullanmıyorsan bina içine kadar Türk Telekom bakıyor.
Başka hatta nasıl geçiriliyor? Pek bilmiyorum da bu konuları. Yeni modemden sonra kurcalamaya başladım.

Geçici çözüm olarak modemden SNR margin değerini 10 dB yap. Stabil bağlantı alırsın. Türk Telekom ara sorunu çözsünler.

İç tesisata suç atıyorlar. Aynısı dün yaşadım. Adam sadece geliyor ölçüm yapıyor o kadar. Eski altyapıya iyi değerler olduğunu söylediler şaka gibi.

Geri
Yukarı