2. monitör ana ekran değilken sistem kasıyor

Hajexu

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Birkaç gün önce ikinci monitörü aldım. Monitörü laptopuma bağlıyorum. Laptopun HDMI girişi 2.0b. Sıkıntı yaşadığım durum ise şu eğer laptopun ekranını ana ekran olarak ayarlarsam harici monitörde kasmalar oluşuyor. Örnek olarak CS:GO'da 1080p en yüksek ayarlarda 140-200 arası FPS veriyor. Fakat görüntü takılmalardan dolayı 20 FPS gibi gözüküyor. Ne zaman harici monitörü ana ekranım olarak seçersem takılmalar gidiyor ve görüntü düzeliyor. Bu normalde olabilecek bir durum mu yoksa HDMI kablosundan veya monitörden mi kaynaklı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hangisi kasıyor?
Şimdi monitörü laptopta takıyorum. Görüntü ayarlarından bu ekranları genişlet diyorum. Ardından laptop ekranını 1 taktığım monitörü 2 olarak algılıyor. Birinci ekranı ana ekran yap dediğimde ikinci ekranda hangi işlemi yaparsam yapayım çok fazla kasıyor. Mesela csgo oynuyorum diyelim 200fps aldığım halde 30fps gibi görünüyor. Ayrıyeten görüntüyü sadece ikinci monitör üzerinden göster dediğimde ise aynı şekilde droplu oluyor. Fakat ikinci ekranı ana ekran yap dediğimde ise kasılmalar gidiyor.

Şimdi monitörü laptopta takıyorum. Görüntü ayarlarından bu ekranları genişlet diyorum. Ardından laptop ekranını 1 taktığım monitörü 2 olarak algılıyor. Birinci ekranı ana ekran yap dediğimde ikinci ekranda hangi işlemi yaparsam yapayım çok fazla kasıyor. Mesela csgo oynuyorum diyelim 200fps aldığım halde 30fps gibi görünüyor. Ayrıyeten görüntüyü sadece ikinci monitör üzerinden göster dediğimde ise aynı şekilde droplu oluyor. Fakat ikinci ekranı ana ekran yap dediğimde ise kasılmalar gidiyor.
Ama mesela ilk söylediğim durumda. Birinci ekranı ana ekran yapıp ikinci ekranın kasması durumunun tam tersi durumunda yani ikinci ekranı ana ekran yap seçeneğine tıkladıktan sonra birinci ekranda herhangi bir kasma olmuyor.

Hocam ikinci monitörün muhtemelen Hertz'ini kısıtladınız kablo desteklemiyor da olabilir
Herhangi bir şekilde hz kısıtlaması yapmadım. İnternetten baktığım kadarıylada kutunun içinden çıkan kablo 165 hz destekliyor.

1670013909600.png

Gelişmiş Görüntü ayarlarına bakar mısınız

Geri
Yukarı