2.RAM'i taktıktan sonra bilgisayar açılmıyor

bariskarabacak

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar yaklaşık 1 ay önce aldığım bilgisayarımın RAM'ini arttırmaya karar verdim. Aynı siteden aynı RAM'i sipariş ettim.(8GB) Kargom bugün geldi ve hemen takıp çalıştırmak istedim. Fakat RAM'i taktığım zaman bilgisayar açılmadı. Daha doğrusu açıldı kasanın ışıkları falan yandı, fanlar çalıştı fakat monitöre görüntü gelmedi ya da klavyenin ışıkları yanmadı. Anakartım 32GB'a kadar destekliyor. 8x2'nin olmama sebebi nedir? RAM soketlerinde veya RAM'lerde sıkıntı yok tek tek denedim hepsinde çalışıyor.

Öncelikle anakartta kaç adet RAM slotu olduğuna göre değişir. Eğer 2 ise: aldigin yeni RAM arizali olabilir yada taktığın slot sıkıntılı olabilir. Ama eğer 4 slot var ise 2-2 olmak üzere eşit calisir bunlar. İlk RAM 1. Slotta takılı ise ikinci RAM 3. Slotta takılı olmalı. İlk RAM 2. Slotta ise ikinci RAM 4. Slotta takılı olmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 slot var. RAM'lerin ikiside çalışıyor ayrı ayrı denedim. Slotlarda temiz onları da denedim.

Öncelikle anakartta kaç adet ram slotu olduğuna göre değişir. Eğer 2 ise : aldigin yeni ram arizali olabilir yada taktığın slot sıkıntılı olabilir. Ama eğer 4 slot var ise 2-2 olmak üzere eşit calisir bunlar. İlk ram 1. Slotta takılı ise ikinci ram 3. Slotta takılı olmalı. İlk ram 2. Slotta ise ikinci ram 4. Slotta takılı olmalı.

Anakartın kitapçığında yazan şekilde RAM'leri soketlerine takın. Genellikle DIMM_2 ve DIMM_4 soketleridir.

Harici ekran kartı varsa bazeçn yapıyor ilginç bir çekilde bende senin gibi RAM artırmak istediğimde aynısını yaptı RAM takıyorum PC açılıyor ses görüntü yok RAM'ı söküyorum her şey normal. RAM'ler birbiriyle ve anakart ile uyumlu olduğu halde bunu yaptı.

RAM'lerini tek modül tek modül olarak Memtest86 yazılımı ile test et. İki ürünün de aynı model konuda mı sahip? Kontrol edin.

Tek modülü takarak BIOS'u güncelleyin ve tekrar deneyin.

RAM'leri takmadan BIOS pilinizi çıkartıp, bir metal yardımıyla pil yuvasındaki çentiklere dokunun statik elektirik ve BIOS sıfırlanmış olacak, RAM'leri slotlarına yerleştirip sistemi açın.

(Güç baglantısı yokken)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı