2. RAM'i Taktıktan Sonra Windows Kapanıyor

blazkenth

Decapat
Daha fazla  
Dün bilgisayarım için yeni RAM almıştım fakat sadece 1 tane RAM takılı olursa sorunsuz çalışıyor. Anakartım en fazla 8 GB ve 1333MHz RAM destekliyor. RAM'lerin ikisi de 4 GB, 1333MHz, DDR3 ve CL9 hiçbir sorunları yok anakart BIOS sürümü de güncel. Fakat ikisini birden takınca Windows 10 kendini açıldıktan bir süre sonra bilgisayar kendi kendine tamamen kapanıp yeniden açılıyor. BIOS üzerinden belirli bir ayar mı yapmam gerekiyor?

Ramde bir sıkıntı var galiba. Memtest86 ile test edin. BIOS'da error logunda ne diyor? Eeğer Ram için OC yaptıysanız geri alıp deneyin. Ramin tam markasını ve modelini söylerseniz daha iyi olabilir.

Son düzenleme:
Windows 10 zalım. Eski donanımdaki değişiklilerde bazen böyle engelleme yapıyor. Bende de Xeon x3470 sistem vardı. Böyle şeyleri çok yaşardım. Bazen reset atınca düzeliyordu. Sert bir deneme olabilir ama mecbur kalıyordum. O da olmazsa arkadan güç (0/1) düğmesini kapatıyordum. Daha mı olmadı, format atıyordum.

Ramde bir sıkıntı var galiba. Memtest86 ile test edin. BIOS'da error logunda ne diyor? Eeğer Ram için OC yaptıysanız geri alıp deneyin. Ramin tam markasını ve modelini söylerseniz daha iyi olabilir.
Ramlerin hiç birinde OC yapmadım.Birazdan memtest86 ile test etmeyi denerim. Bilgisayar açılana kadar hiç bir sıkıntı yok Windows 10 masaüstü geldikten bi 10 saniye sonra anında bilgisayar kendini kapatıyor herhangi birsey göstermeden sonra kendini tekrar geri açıyor.
1. Ram : GSKILL 4GB DDR3 1333Mhz CL9
2. Ram : ELIXIR 4GB DDR3 1333MHz CL9
Anakart : Foxconn H55MXV
İşlemci : İntel i5 650 3.2ghz

Ramler farklı olduğu için mi acaba? İkisi ile de ayrı ayrı PC'yi açmayı dener misiniz?
Ramlerin sadece 1 tanesini takınca çalışıyor ikisini birden taktıktan sonra bu sorun oluyor. Biraz araştırdım ramlerin ddr mhz ve CL değerleri aynı olduktan sonra bir sıkıntı olmadan kullanılabiliyormuş

Ramlerin sadece 1 tanesini takınca çalışıyor ikisini birden taktıktan sonra bu sorun oluyor. Biraz araştırdım ramlerin ddr mhz ve CL değerleri aynı olduktan sonra bir sıkıntı olmadan kullanılabiliyormuş
Tekli kullanımda iki RAM'i de denediniz mi?
İki RAM'i de tekli kullanımda farklı slotta denediniz mi?
Kaç slot var?
4 slot varsa 1,3,2,4 sırasına uymak lazım galiba.

Tekli kullanımda iki RAM'i de denediniz mi?
İki RAM'i de tekli kullanımda farklı slotta denediniz mi?
Kaç slot var?
4 slot varsa 1,3,2,4 sırasına uymak lazım galiba.
Sadece 2 tane ram slotu var farklı slotlarda denedim yine de olmadı
Anakartımda UEFI desteği olmadığından kullanamıyormuşum sanırım Memtest86'yı.

Son düzenleme:
Usb'ye Ubuntu gibi bir iso yazdırın ve ondan boot edin. Deneme için biraz bekleyin eğer 10 dk'den fazla dayanırsa muhtemelen W10 sıkıntı çıkartıyordur, Ram veya BIOS ile ilgisi yok.

Usb'ye Ubuntu gibi bir iso yazdırın ve ondan boot edin. Deneme için biraz bekleyin eğer 10 dk'den fazla dayanırsa muhtemelen W10 sıkıntı çıkartıyordur, Ram veya BIOS ile ilgisi yok.
iki rami birden takıp mı deneyeyim ?
Ubuntu ve linux denedim ama uefi olduklarından kuramadım.
Sadece tek ram takılı iken deneme amaçlı windows aramadan msconfig i açtım ve "Bellek üst sınırı"nı 4gb a ayarladım sonra kapatıp diğer rami taktım açtım kapanmadı. Baktım 8gb ram olarak görüyor tekrar msconfig e girdim 4gb in üstünde yazınca kendini farklı bir sayı yapıyor. Bu benim windowsumun 4gb dan fazlasını desteklemedigi anlamina mi geliyor?
Aygıt yöneticisine girdiğimde Diğer aygıtlar da PCI Basit İletişim Denetleyicisinde ünlem işareti var. Özelliklere girdiğimde:
Bu aygıtın sürücüleri yüklenmemiş (kod 28)
Bu aygıt için uyumlu sürücü yok.
Bu aygıta bir sürücü bulmak için Sürücüyü guncellestir i tıklayın.
Bunu gösteriyor

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı