2 ses sistemini birleştirmek mümkün müdür ?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar şuan 2+1 ses sistemim var . Ama ben evimde film izlerken daha iyi bir ses almak ve olayın içinde gibi hissetmek için ses sistemimi 7.1 ' e yükseltmek istiyorum. Daha sonrada bir yerden gelecek para ile ses kartı alacağım.

Sorum şu : Ben 2.1 ses sistemime 5.1 ses sistemi eklesem 7.2 ses sistemi gibi kullanabilir miyim ?

Yer ( konum ) ayarlamalarında sıkıntı olur mu ?

Ve en önemlisi 2.1 den 7.2 gibi bir sisteme geçince müzik ve filmlerde ne fark edecek ?

Kaliteli bir 5.1 sistem kaç liraya satın alınabilir ? Hangi markaları tercih etmeliyim ?

Abicim zaten Bilişim Teknolojileri bölümünü okuyorum :D Bu forum sayesinde birçok şey öğrendim ve okul hayatımda da çok işime yarıyor.

Yatırımlarımı da bu yönde yapıyorum doğal olarak :D Belki ileride şahin falan alırım :D

O değil de arkadaşlar bu konuda yardıma ihtiyacım var gerçekten. Dandik bir ses sistemi almak istemiyorum. Alacağım ses kartını belirledim, ses sistemim kaldı sadece.

Multi-channel ses sistemlerinde tek bir önemli olay vardır. Tüm hoparlörlerin (Subwoofer hariç) aynı frekans karakteristiğine ve aynı kazanç değerine sahip olması gereklidir. Modern ses sistemlerinde her ne kadar bu faktörler kalibrasyonla halledilebilse de bu prensip asla değişmez.
Aksi takdirde Mercedes arabaya römork yapmış gibi olursunuz.

5.1 ses sistemi ile 7.1 ses sistemi arasında çok mu fark var ?

Olmazsa 5.1 ses sistemini kullanır 2.1 sistemi televizyonda kullanırım.

Peki Yamyam abi bu sistemi düşünebilir miyim ? Televizyonda reklamını görmüştüm :D İyi bir şeye benziyor.

v2-57026.jpg

Gayetlene kötü bir sistem.
İyi bir ses sistemi için, öncelikle THX sertifikası olması lazımdır.

NOT: Gerçekten 7.1 olarak encode edilmiş bir sistem mükemmeldir. Ben tanıtımında bulunmuştum. DOLBY firmasının tanıtımı idi. Günümüzde DOLBY firması artık 13.1 encoding tasarımını bitirmiş ve kaynak hazırlığı yapmaktadır.
13.1 sistemin başlangıç noktası olan DOLBY PROLOGIC IIz'yi takdim edeyim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Creative'in THX sertifikalı 7.1 ses sistemleri vardı. Model numarasını hatırlamıyorum. Ama acele etme önce ses kartını bir kur sonra düşün bence.
Markalı olarak başka önerebileceğim yoktur. En kötü marka olarak SONY öneririm o da 500 euro.

- - - Güncellendi - - -

Abi videodan tek bir kelime bile anlamadım :D

.

Video da, DOLBY PROLOGIC IIz'nin tanıtımı yapılmaktadır. Bu tanıtımda, üstten gelen seslerin decode edilebildiği anlatılıyor. Örnek, bir kar fırtınası, yağmur ya da üstten geçen helikopterler gibi. Bizler normal ses sistemlerinde ön, arka, sağ, sol olmak üzere temel olarak 2 boyutlu olarak duymaktayız. Ancak bu sistemde 3. boyut ilave edilmiş olup üst taraftan gelen seslerin de üstten algılanarak duyulabildiği anlatılıyor. Üstelik bu sistem çok esnek olup convensional sistemler ile, 5.1 olsun, 7.1 olsun hatta uygun kaydedilmiş çift kanal (stereo) olsun decode edilebilmektedir denilmektedir. Bu decoder yeni DOLBY encoding sisteminin (DOLBY DIGITAL PLUS) temelini oluşturmaktadır.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı