2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı Okumak Değer mi?

Venocom

Kilopat
2 yıllık bilgisayar programcılığı yazmayı düşünüyorum. İstanbul'da Aydın veya Kültür, şehir dışında ise Dokuz Eylül, Hacettepe veya Kocaeli Üniversitesi'nde okumayı düşünüyorum. Biliyorum kendim zaman ayırıp çok çalışmazsam üniversite bana hiçbir şey katmıycak o yüzden çalışacağım. DGS ile 4 yıllığa da geçeceğim umarım. Görüşlerinizi almak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İmkanı olan direkt olarak 4 yıllık bir bölüm okusun. Tutturamıyosanız vakit kaybetmeyip Programcılık okuyabilir, ardından DGS ile 4'e tamamlayabilirsiniz elbette.

Ancak 4 yıllık bir bölümden mezun olsanız bile mezun olmadan önce mutlaka elle tutulur bir proje geliştirin. Elinizde 2-3 adet dişe dokunur proje olsun, işe giriş sürecinde çok faydasını görürsünüz.

DGS ile 3. ve 4. sınıfı kaldığınız yerden okuyabilirsiniz, istediğiniz mühendislik bölümlerine geçiş yapabilirsiniz ancak üniversiteye geçiş sınavında başarısız olan çoğu biraz DGS sınavında da istediği bölüme yerleşemeyebiliyor. Yani ister direkt olarak 4 yıllık, ister dikey geçiş ile 4 yıllık bölüm okumak isteyin; her halükarda sınavlara yeterli miktarda hazırlanmanız gerekiyor.

İmkanı olan direkt olarak 4 yıllık bir bölüm okusun. Tutturamıyosanız vakit kaybetmeyip Programcılık okuyabilir, ardından DGS ile 4'e tamamlayabilirsiniz elbette.

Ancak 4 yıllık bir bölümden mezun olsanız bile mezun olmadan önce mutlaka elle tutulur bir proje geliştirin. Elinizde 2-3 adet dişe dokunur proje olsun, işe giriş sürecinde çok faydasını görürsünüz.

DGS ile 3. ve 4. sınıfı kaldığınız yerden okuyabilirsiniz, istediğiniz mühendislik bölümlerine geçiş yapabilirsiniz ancak üniversiteye geçiş sınavında başarısız olan çoğu biraz DGS sınavında da istediği bölüme yerleşemeyebiliyor. Yani ister direkt olarak 4 yıllık, ister dikey geçiş ile 4 yıllık bölüm okumak isteyin; her halükarda sınavlara yeterli miktarda hazırlanmanız gerekiyor.
Peki ben şimdi 2 yıl okuyup bitirsem daha sonra DGS'ye girip kazansam ardından yazılım mühendisi olarak bir işe başlasam normal bir 4 yıllık tutturup ve okumuş olan kişi ile aramızda fark olur mu? İş bulma konusunda vs.

Yok, hiçbir fark olmaz. Yalnızca mühendisliği tutturamama durumunda elinde sağlam projelerin olmazsa mühendis arkadaşlara göre işe girme aşamasında dezavantaj sahibi olabilirsin. Belirli bir iş tecrübesine sahip olduktan sonra ise diplomadan öte alanındaki uzmanlığın ve projelerdeki başarın önem kazanmaya başlar.

İşe başlangıç aşamasında elini kuvvetlendirmek adına mühendislik bölümünden mezun olmanı tavsiye ederim yine de. Bu senin yararına olacaktır. Ancak mühendislik diploması da her şey demek değildir. Bu alanda ekmek yiyebilmen; çok büyük oranda kendini geliştirmene bağlıdır.

İş konusunda ne yazık ki pek de parlak dönemlerden geçmiyoruz. Kendini geliştiren kişi boşta kalmaz elbette ancak az geliştirenler arasında olursan mühendislik diploman da kurtarmayabilir seni :)

Araştırdım DGS de ki sorunlar bana göre şunlar;
1-Kontenjan 1-10 arasında bazılarında 2
2-Bazı üniversitelere geçiş yapsan bile 1.sınıftan başlatıyormuş
---------------------------------------------------------------------------
2 Yıllık bölümlerin kötü tarafları;
1-Kaliteli eğitim yok
2-İngilizce eğitim yok
3-DGS'le mühendisliğe geçiş yapıcağının garantisi yok
4-3.sınıfa başlayamazsan eğitimin yarıda kalır.

Sence bunlar göz önüne alındığında 1 sene hazırlanıp direkt ingilizce mühendislik okumak daha mantıklı değil mi ? Diğer türlü 3.seneye geçemezsen eğitim yarıda kalıyor

2 yıllık tercih yapıyım mı hazırlanıyım mı 1 sene daha ?
s8.gif

Fotoğraftaki öğrenci dostu şehirler doğru mu sizce ?

EeA31kxXsAAo4oq.jpeg

2 yıllık bilgisayar programcılığı yazmayı düşünüyorum. İstanbul'da aydın veya kültür, şehir dışında ise dokuz eylül, hacettepe veya Kocaeli üniversitesi'nde okumayı düşünüyorum. Biliyorum kendim zaman ayırıp çok çalışmazsam üniversite bana hiçbir şey katmayacak o yüzden çalışacağım. DGS ile 4 yıllığa da geçeceğim umarım. Görüşlerinizi almak istedim.

Akıbetiniz ne oldu?

Yeni konular

Geri
Yukarı