2 yıllık sevdiğin bölümü mü yoksa 4 yıllık sevmediğin bir bölümü mü okumak?

FerrariFedaisi

Hectopat
Yer
Floransa
Yavaştan yaklaşıyorum o hayatımı etkileyecek sınava. Açıkçası öyle tıp düşünen biri değilim, kazansam bile yazmam yüksek ihtimal. Hukuk güzel bölüm ama ben ona kafa yoramam, 60 yaşıma kadar başkalarının davalarına kafa yoramam, bir süre sonra beni sıkar. Pilot olamam çünkü gözlüğe sahibim (miyop) 6 numaradan fazla olmaması gerek ama ben yine de riske atamam. Dünyayı gezmek istiyorum ve Türkiye şartlarında en kolay yollarından biri kabin memuru olmak(iş vasıtasıyla gezmeyi sağlayan meslek Steward veya Host), maalesef 2 yıllık var sadece bu bölüm ve ilk 300 bin istiyor yani gayet orta düzeyde bir çalışmayla kolayca aşılabilecek bir sıralama. Üniversite de biriktirdiklerimle Work And Travel yapmayı hedefliyorum, buraya kadar her şey güzel. Her şey bu Work And Travel olayında bozuluyor zaten. Kısaca açıklayacak olursam bu Work And Travel dediğimiz program acentelerle anlaşıp 4 ay istediğiniz ülke de hem çalışıp hem gezme olanağı veriyor. 2 Yıllık üniversite okuyanların Work And Travel programına kabul olma olasılığı düşük oluyor çünkü Amerikan konsoloslukları 2 yıllık okuyan öğrencilere kaçak yaşama konusunda daha az güvenilir geliyor onlara. sırf bunun için 4 yıllık bir üniversiteye geçmeyi düşünüyorum ama bir yandan mantıksız geliyor çünkü 4 ay sonra üniversiteyi okumaya tekrar döndüğümde sevmediğim bir mesleğin derslerini görmek, o mesleği öğrenmek beni hayatım boyunca mutsuz yapar. 4 Yıllık üniversite bölümlerinde benim dikkatimi tek çeken İngilizce Öğretmenliği oldu, başka da bir şey olmadı. İngilizce öğretmenliğine kafayı çok yormak lazım, ilk 50 bine girip yılda 20-40K TL verip okumak istemiyorum, cebimde para kalsın istiyorum. En azından 2 yıllık sevdiğim bir mesleğin bölümü bitirir, Work And Travel yapamasam da en azından 2-3 yılda biriktirdiğim parayı ülke ülke gezmek için harcarım veya biriktiririm diye düşünüyorum. Üniversite de ailemle yaşayacağım bu arada, bir yandan çalışıp, okumayı düşünüyorum. İnsanlar ülke de 500-600K TL ye BMW almak yerine bence bir sürü ülke gezmeli, kendine bir şeyler katmalı. En azından ileride çocuklarına anlatabileceği veya onlarla gidip göreceği ülkeleri görmeli. Dünyanın güzelliklerini beyninin içine katmalı, kendi gözüyle görmeli, Türkiye'den Paris'e bakıldığında cennetmiş gibi gözükebilir ama öyle olmadığını öğrenmeli insan. Yani sizce dediğim mantıklı mı ? veya size göre geleceğime nasıl yön vermeliyim ? bu arada tamamen gerçekçi olmanızı istiyorum, söylemek istemediğiniz bir şey varsa dile getirebilirsiniz, gerçekçi konuşmak gerek, ileride çok üzülürüz yoksa.

Son düzenleme:
Bak dostum burada seçeceğin bölüm hayatının geri kalanını etkileyecek bir karar. Bir sermayen yoksa hayatının geri kalanı için kendini ve hayatını maddi anlamda sağlamlaştırma çabasına girmelisin. Bu söylediklerim tabii ki Türkiye şartları için geçerli. 2 yıllık bir bölüm de aşağılınacak bir bölüm değil fakat 4 yıla göre daha az iş ihtimali sunuyor insana. Sermayen yok iken oralarda (yurt dışında) harap olursun. Beni yanlış anlama gerçekleri konuşuyorum. Az çok geleceğini elinin altına alabileceğin bir mesleği seçmen demek, yıllar sonra bu hayalini gerçekleştirebilmen demek. Tabii ki kesin değil fakat iyi bir meslek seçebilirsen kazanacağın parayı az çok sen de biliyorsun. 2 yıl okuyup buralarda asgari ücret- asgari ücretin bir miktar üstü parayı kazanmayı pek isteyeceğini sanmıyorum. Ha bir şekilde yolumu bulurum dersin bir şey diyemem. Sözüm meclisten dışarı fakat şartlar bile istenilmeyen şeyleri yapmaya zorluyor insanı. Umarım az çok anlatabilmişimdir.

Sermayen yok iken oralarda (yurt dışında) harap olursun.
Hayalim oralarda yaşamak elbette ama ilk önceliğim gezmek, daha sonrasında ülkeye döneceğim. İlk önce amacım bolca gezip görmek aslında.
Beni yanlış anlama gerçekleri konuşuyorum. Az çok geleceğini elinin altına alabileceğin bir mesleği seçmen demek, yıllar sonra bu hayalini gerçekleştirebilmen demek. Tabii ki kesin değil fakat iyi bir meslek seçebilirsen kazanacağın parayı az çok sen de biliyorsun. 2 yıl okuyup buralarda asgari ücret- asgari ücretin bir miktar üstü parayı kazanmayı pek isteyeceğini sanmıyorum.
Yok yanlış anlamıyorum, kabin memurlarının maaşı ilk yıllarında ortalama 7000TL.
Ha bir şekilde yolumu bulurum dersin bir şey diyemem. Sözüm meclisten dışarı fakat şartlar bile istenilmeyen şeyleri yapmaya zorluyor insanı. Umarım az çok anlatabilmişimdir.
Yolumu bulur muyum bilmiyorum, varlıklı bir aileden geldiğim söylenemez. Ya evet 4 yıllık üniversite okursam iş bulma imkanım artar, alacağım para kabin memuruyla hemen hemen yakın olur ama sevmediğim bir mesleği yaparım, işte o mutsuzluğu ben lise de zaten 3 yıl yaşadım, bir de hayatımda yaşamak istemiyorum açıkçası. Avukat maaşları da hemen hemen 8000TL küsür bir şey diye biliyorum, yanlışım varsa kusura bakmayın. Yeni işine başlamış doktor da sanırsam internette baktığımızda, ne kadar doğrudur bilmem ama 7-10K TL alabiliyor. Açıkçası havacılık ve sağlık sektöründe iş bitmez. Yani ben bu yönde düşünüyorum.

Hayalim oralarda yaşamak elbette ama ilk önceliğim gezmek, daha sonrasında ülkeye döneceğim. İlk önce amacım bolca gezip görmek aslında.

Yok yanlış anlamıyorum, kabin memurlarının maaşı ilk yıllarında ortalama 7000TL.

Yolumu bulur muyum bilmiyorum, varlıklı bir aileden geldiğim söylenemez. Ya evet 4 yıllık üniversite okursam iş bulma imkanım artar, alacağım para kabin memuruyla aynı olur ama sevmediğim bir mesleği yaparım, işte o mutsuzluğu ben lise de zaten 3 yıl yaşadım, bir de hayatımda yaşamak istemiyorum açıkçası. Avukat maaşları da hemen hemen 8000TL küsür bir şey diye biliyorum, yanlışım varsa kusura bakmayın. Yeni işine başlamış doktor da sanırsam internette baktığımızda, ne kadar doğrudur bilmem ama 7-10K TL alabiliyor. Açıkçası havacılık ve sağlık sektöründe iş bitmez. Yani ben bu yönde düşünüyorum.
Hocam internette kaba taslak bir araştırma yaptım.
En Düşük Ortalama

Kabin Memuru
2.8205.460

Böyle bir ekranla karşılaştım. Kuryeler de ortalama bu maaşları alıyorlar. Geleceğini düşünmen çok daha iyi olacaktır. Tabii ki insan sevmediği mesleği yapacağına sevdiği fakat az maaş aldığı mesleği yapsın diyorlar fakat gerçekçi düşünemek gerekiyor. Yukarıda belirtilen bütçeler ortalama bir çekirdek ailenin 1 aylığını zar zor geçirebilecek bir ücret.

Hocam internette kaba taslak bir araştırma yaptım.
En Düşük Ortalama

Kabin Memuru
2.8205.460

Böyle bir ekranla karşılaştım. Kuryeler de ortalama bu maaşları alıyorlar. Geleceğini düşünmen çok daha iyi olacaktır. Tabii ki insan sevmediği mesleği yapacağına sevdiği fakat az maaş aldığı mesleği yapsın diyorlar fakat gerçekçi düşünemek gerekiyor. Yukarıda belirtilen bütçeler ortalama bir çekirdek ailenin 1 aylığını zar zor geçirebilecek bir ücret.
O ücretlerin çoğu yanlış bilgidir yanıltmasın sizi, tanıdığım kabin memurlarina sorduğumuzda ve YouTube da ki videolarda bahsedilen miktar ilk yıl 7K TL yi buluyor. Uzun yıllar boyunca deneyimi olanlar 13Bin TL brüt alıyorlardı galiba bir haber sitesinde okumuştum. Hatta YouTube da x şirketinde kabin memurlugundan istifa edip Amerika'ya yerleşmişti ve ayrıldığı için rahatça fiyatları söylemişti, ortalama 7K TL.
@Agah gibi yılda 4 kere ikramiye alıyorlar resmi olarak.

O ücretlerin çoğu yanlış bilgidir yanıltmasın sizi, tanıdığım kabin memurlarina sorduğumuzda ve YouTube da ki videolarda bahsedilen miktar ilk yıl 7K TL yi buluyor. Uzun yıllar boyunca deneyimi olanlar 13Bin TL brüt alıyorlardı galiba bir haber sitesinde okumuştum. Hatta YouTube da x şirketinde kabin memurlugundan istifa edip Amerika'ya yerleşmişti ve ayrıldığı için rahatça fiyatları söylemişti, ortalama 7K TL.
@Agah gibi yılda 4 kere ikramiye alıyorlar resmi olarak.
Hocam dediğim gibi kaba bir araştırma sonucu buldum. Doğruluğunu tam bilmiyorum. Fakat bu mesleğin ileri yıllarda sosyal hayatına problemler yaşatabileceklerini unutma. Eşine, çocuklarına vakit ayıramadığın bir sosyal hayatın olmasını pek istemezsin açıkçası. Evden uzakta şehirler- Ülkleler arası gezmek ve aileni geride bırakmak gerek sosyal gerek manevi açıdan seni de aileni de yorar. Bu yazdıklarımı eğer 2 yıllık ünversite okursan diye yazıyorum. Diyelim ki okudun ve mezun olup işine başladın. 2 bilemedin 3 yıl sonra evlenmek isteyeceksin. Bu dediklerimi yanlış anlama biraz saçma gelebilir fakat biraz mantıklı düşününce bunlar olmayacak şeyler değil.

Hocam dediğim gibi kaba bir araştırma sonucu buldum. Doğruluğunu tam bilmiyorum. Fakat bu mesleğin ileri yıllarda sosyal hayatına problemler yaşatabileceklerini unutma. Eşine, çocuklarına vakit ayıramadığın bir sosyal hayatın olmasını pek istemezsin açıkçası. Evden uzakta şehirler- Ülkleler arası gezmek ve aileni geride bırakmak gerek sosyal gerek manevi açıdan seni de aileni de yorar. Bu yazdıklarımı eğer 2 yıllık ünversite okursan diye yazıyorum. Diyelim ki okudun ve mezun olup işine başladın. 2 bilemedin 3 yıl sonra evlenmek isteyeceksin. Bu dediklerimi yanlış anlama biraz saçma gelebilir fakat biraz mantıklı düşününce bunlar olmayacak şeyler değil.
Evet bu dediklerinize katiliyorum, maalesef sosyal hayata zaman ayırmak zorlaşıyor bu meslekte. Orası bir dezavantaj, ne zaman işe gideceğiniz belli olmuyor, akşam da gidebiliyorsunuz sabah da. Kabin memurlarına uçuş takvimi her ay veriliyor. Ayda ortalama 3-4 gün tatilleri oluyor, yıllık izin de zaten 7 gün. Ya açıkçası sevdiğim işi yapacağımdan çok etki edeceğini düşünmüyorum, bu arada yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
@Agah gibi Peki ya sizce 4 yıllık bir bölüm okuyup daha sonrasında kabin memurluğu mesleğine geçsem ? üniversite okumadan. Hem 2 yıllıkta biriktereceğim paranın 2 katı parayı biriktirmiş olurum değil mi ? host olmak için bazı şirketler üniversite şartı veriyor ama onlarda herhangi bir üniversiteyi bitirenlerdi galiba.

Son düzenleme:
Evet bu dediklerinize katiliyorum, maalesef sosyal hayata zaman ayırmak zorlaşıyor bu meslekte. Orası bir dezavantaj, ne zaman işe gideceğiniz belli olmuyor, akşam da gidebiliyorsunuz sabah da. Kabin memurlarına uçuş takvimi her ay veriliyor. Ayda ortalama 3-4 gün tatilleri oluyor, yıllık izin de zaten 7 gün. Ya açıkçası sevdiğim işi yapacağımdan çok etki edeceğini düşünmüyorum, bu arada yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
@Agah gibi Peki ya sizce 4 yıllık bir bölüm okuyup daha sonrasında kabin memurluğu mesleğine geçsem ? üniversite okumadan. Hem 2 yıllıkta biriktereceğim paranın 2 katı parayı biriktirmiş olurum değil mi ? host olmak için bazı şirketler üniversite şartı veriyor ama onlarda herhangi bir üniversiteyi bitirenlerdi galiba.
Sağlam bir meslek mezunu olursanız evet 2 katı hatta 3 katı parayla çıkarsınız. Önemli olan burada geleceğinizi düşünmeniz.

Ticaret yap veya müteahhit ol. Okul hikaye 2 veya 4 farketmez. 2 oku cunku 2 yılın bosa gitmesin. Veya paran varsa ezacılık oku özelde 4 yıllık. BMW veya gezmek senin tercihin. İkisinide yap.

Ticaret yap veya müteahhit ol. Okul hikaye 2 veya 4 farketmez. 2 oku cunku 2 yılın bosa gitmesin. Veya paran varsa ezacılık oku özelde 4 yıllık. BMW veya gezmek senin tercihin. İkisinide yap.
Ama Müteahhitlik veya inşaat sektöründe bulunan herhangi bir meslek hiç ama hiç ilgi alanım değil, tam tersine sevmiyorum da diyebiliriz. Bende şu an 2 yıllık mı okusam 4 yıllık mı diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı