Çözüldü 2 yıllık taahhüt cayma bedelsiz iptal edilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
57
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
Ben Millenicom'dan TurkNet'e geçmek istiyorum fakat Millenicom'da 2 senelik taahhütüm mevcut. Cayma bedeli şu anlık 550₺ çıktı. Bitiş tarihi 01.07.2023 olarak görünüyor. Millenicom'un modem kirasına resmen 30 TL ödüyorum.
Araştırdığımda şöyle bir yazıyla ile karşılaştım:
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 52. Madde 4. fıkra: Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

Bunu gerçekleştirmiş olan var mı?

Çözüm
THH ile görüştüm bu konu ile ilgili daha önce ve bana bu hakkın taahhütlü sözleşmeler için değil, abonelik sözleşmeleri için geçerli olduğunu söylediler. Siz de Alo 175 hattını arayabilirsiniz konu ile ilgili.
Mahkemeye taşırsanız, olay kapanır.
Bu mahkeme işi uğraştırır mı? Tam olarak nasıl gerçekleştirilecek ve eğer böyle bir istekte bulunursam, reddedilirse mi işleme vermeliyim?

THH ile görüştüm bu konu ile ilgili daha önce ve bana bu hakkın taahhütlü sözleşmeler için değil, abonelik sözleşmeleri için geçerli olduğunu söylediler. Siz de Alo 175 hattını arayabilirsiniz konu ile ilgili.

Çözüm
Konu önceden açılmış ama genel olarak hep bu sorun devam etmekte, tüketici koruma kanunu geçerli olmuyor çünkü bunu ya uygulayan haken heyeti olmuyor ya da firmadan savunma istendiğinde "cayma bedeli" adını değiştirip, "indirim bedeli" gibi kelime oyunları yaparak yazdığınızın red verilmesini sağlıyorlar. Firmalar bu tür konularda zaten her gün kendilerini geliştirip savunma durumlarını daha fazla arttırıp, Siz'in red almanız için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Önce çıkan ücreti direkt ödüyorsunuz, ödemezseniz yasal faiz uygulayacağından ödeyip, ardından 1 -2 tekrar borç çıkarmış mı diye kontrol etmenizde fayda var, tekrardan çıkarabiliyorlar. Ödemeyi gerçekleştirmeden önce yapacağınız, yetkilş firmaya konuyu mail üzerinden yazmanız, aldığınız Hizmet'te sorun yaşadığınız ve yaşadığınız sorunun kanıtlarını söylemeniz, ardından sözleşmeden dönüp, ceza ücreti ödemeyi kabul etmeyeceğinizi bekirtmeniz, Siz'e olumsuz cevap verecekler ama moraliniz bozulmasın her kişi'ye öyle yapıyorlar. Yolladığınız mail yazışması'nın çıktısını alın. Tarih, saat olan bölümleri net şekilde çıksın yazışmada. Ceza bedeli olarak ödediğiniz faturaları ya da çıktılarınıda alın. Yaşadığınız sorunu belgeli duruma getirin, kanıtlar ile beraber. Tüketici haklarına başvuru yapın, ödediğim bedelin tafıma iadesini istiyorum demeniz gerekli, firmadan savunma alınıp, karar çıkacak. Red olarak çıkar bu karar çünkü şimdiye kadar kimse onay verdiğine denk gelmedim. Kararı alıp, Adliye'ye gidip, tüketici hakları kararının iptalini gerçekleştirmek için dava açıcaksınız. Davada ise yaşadığınız sorunu belirtin, ödeme yaptığınız faturayı ve çıktıyı ekleyin, ardından mail yazışmalarını ekleyin, yargılama giderleri karşı tarafa bırakılsın ve ödediğiniz ücreti geri istediğinizi belirtin, bu kez mahkemeden karar Siz'e çıkmış olacak. Süreç uzun olur ama peşini bırakmazsanız kazanıyorsunuz. Bir benzerini ben yaşıyorum şu anda, tüketici hakları kararı ben üründe sorun olduğunu ve parayı iade olarak istedim ama red verdi, ardından firmayı mahkemeye verdim, kazandım bu kez ürünle beraber gittim firmaya, ödemeyi gerçekleştirmeniz lazım bu ilgili kararı dedim, ödeyeceğimiz bir şey yok bizim dediler, gittiğim gibi geri döndüm. Ardından geçen hafta Icra'ya gittim firmayı icraya verdim ve 10 gündür icra dosyasına ücreti yatırmadılar iki gün sonra mağazada bulunan tüm ürünlerini haciz yolu ile alacağım. Hemde çok büyük dediğimiz firmalardan birisi bu ama avukatlarına güvenip bize bir şey olmaz, olaydan sıyrılırız mantıkları olduğundan ödeme yoluna hiç gitmediler. Bende tam tersine avukat bile tutmadım, eğer vekil olarak Dosya'ya atamış olsam masraf daha fazla artmış olacaktı ama yapmadım, icra kağıdı bile gitmesi öyle bir firmayı deliye çevirir diye bildiğimden konuya para odaklı bakmak yerine, başkalarınada aynısını yapmasınlar diye yasal yönden ilgilendim. Mahkeme gün'ü 6 ayrı avukat vekil olarak Dosya'ya kayıt edip, avukatlık ücretlerini de çok yüksek göstermiş, olurda kaybederse fazla para alalım diye ve işin garip yanı sadece bir tane avukat katıldı başka hiç avukat katılmadı, dava kapandığı gün tüm avukatlar vekillikten çekilme dilekçeleri sundu dosyada, bir sorun olursa başımız yanmasın diye sağlama aldılar kendilerini akılları sıra. Tam 2.5 yıldır sürdürüyorum konuyu ve artık o firmadan hiçbir zaman ayakkabı almıyorum.

Ben Millenicom'dan TurkNet'e geçmek istiyorum fakat Millenicom'da 2 senelik taahhüdüm mevcut. Cayma bedeli şu anlık 550₺ çıktı. Bitiş tarihi 01.07.2023 olarak görünüyor. Millenicom'un modem kirasına resmen 30 TL ödüyorum.
Araştırdığımda şöyle bir yazıyla ile karşılaştım:

Bunu gerçekleştirmiş olan var mı?

Merhaba. Adım örsel. Bu konuyla alakalı araştırma yaparken sizin mesajınızla karşılaştım. 1 yıllık veya 2 yıllık taahhütlerde aldığınız hizmette herhangi bir sorun yaşamıyorsanız ve geçerli bir sebebiniz yok ise taahhüdünüzü iptal edemiyorsunuz. Daha doğrusu ediyorsunuz ama istedikleri ücreti ödemek şartı ile.

Merhaba. Adım örsel. Bu konuyla alakalı araştırma yaparken sizin mesajınızla karşılaştım. 1 yıllık veya 2 yıllık taahhütlerde aldığınız hizmette herhangi bir sorun yaşamıyorsanız ve geçerli bir sebebiniz yok ise taahhüdünüzü iptal edemiyorsunuz. Daha doğrusu ediyorsunuz ama istedikleri ücreti ödemek şartı ile.
Sizin bu konuda deneyimleriniz var mı?

Arkadaşlar şu an ben Superonline çağrı merkezinde çalışıyorum. Günümüzde 2 yıllık taahhütler yasal değildir. Gerekli başvurular sonucu buradan hakkınız alarak ayrılabilirsiniz. Ama sizi doğru kişiler yönetmesi gerekiyor başvuru yaptığınız konuyu ve durumu iyi belirtmeniz gerek.

Geri
Yukarı