20.000 TL PC Toplama

Benim anlamadığım neden eski nesil olan 6 serisi işlemci öneriyorsunuz? X299 bir sistem önermek daha mantıklı. AMD ThreadRipper da düşünülebilir.
İ5 7400 Kaby Lake mimarisine sahip, son teknoloji.

i5 7500 ve GTX 1080 ikilisi 1080p kullanıldığında oyundan oyuna %10 civarı darboğaz yapıyor. 2K ve 4K'da sorun çıkarmayacaktır.
Arkadaş çöp olur diyor o ikiliye :D

@Mr_YAMYAM 10 bin TL'lik sistem 2 yılda çöp olmaz, adam akıllı toplanırsa. Bu kadar pahalı sistemlere gerek yok, eğer profesyonel işler için kullanmayacaksa.
Adamım bak arkadaş ne demiş?
Beni yaklaşık 3-5 yıl arası yeni çıkan oyunları ultra'da götürebilecek bir PC toplamayı düşünüyorum. Kasa ve monitör dahil fakat monitör o kadar pahalı olmasına gerek yok. Ekran kartı ile uyumlu olsa iyi olur. Tavsiye verecek arkadaşların kasaya yoğunlaşmasını istiyorum. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
YENİ ÇIKACAK OYUNLARI ULTRA AYARLARDA GÖTÜREBİLECEK.
ÜSTELİK TE EN AZINDAN 3-5 SENE SIKINTI YARATMAYACAK..
Haa demiş ki 20.000TL param var. Ne önerirsiniz.
Ben de çift işlemcili anakartlar ve doğal olarak ikişer işlemci önerdim. Önerilerim bütçeyi aşmadığına göre değerlendirmesini bilen arkadaşlar yaparlar zaten.
2011 soket EXTREME sistemlere girilebilir. Tek işlemci için anca bütçe yeterli olur.
1156 soket yeni nesil İ5 veya benzeri işlemcilerin yüksek işlem kabiliyetli olanlarından iki adet alınıp oldukça kaliteli bir de anakart temin edilir.
Ya da henüz revaçta olan 2011 soket yapılı kaliteli İ7'lerle çift işlemcili bir sistem dizilir, paşa paşa 10 yıl kullanılır.
Elbette ki 10.000TL gibi bir ücretle tek işlemcili iyi kalite bir sistem de alınabilir. Ancak garantili olmaz. Yarın bir oyun çıkar, günümüz 3000TL lik İ7 ler bile yeterli olmayabilir. Ve hatta 1080 gibi bir ekran kartı bile zor idare edebilir.
Ancak çift işlemcili sistemler özellikle server'larda kullanılır ki yakın zamanda hız olarak çöp olmasın. Çünkü bir PC'deki işlem gücü, o PC'nin hızını ifade eder.
Benim iş istasyonum 10 yıllık bir sistem. İşlemcim QX EXTREME işlemci, anakartım ICH10R.
Kaç kişi bu PC ye iş yapamaz diyebilir?

Şu an piyasadaki en güçlü kartı alsa bile 2K ve 4K da 3-4 Ultra da götürmez. Ultra takıntısı varsa güçlü bir işlemci alıp alacağı ekran kartı beklentilerini karşılamayacaksa o zaman değişim yapmalı ilerde.
HAH!!
İşte buluştuk.
Çift işlemcili bir sistemde işlemci gücü uzun yıllar götürür. Ekran kartı yetmezse küçük bir bütçe ve değişimle, yeni çıkacak olan bir ekran kartı ile işi halleder.

@Mr_YAMYAM , dediklerin doğru ama çift işlemciler profesyonel kullanıma yöneliktir. G3258, 4K Titan X'i besliyorsa zaten 4K'da yapay zeka devrimi olmazsa çoğu işlemciyle şu anki işini görür. İlerisi için ise Treadripper veya Intel X299 mimari bir işlemci çok uzun yıllar götürecektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı