20.000 TL sistem önerisi

Bütçe
20.000-25.000
Makaleler
2
Yer
Eskişehir
Merhabalar. Ben şimdiye kadar pek sistem toplamadım, hep laptop kullandım, onu da "bilgisayarı bir yükselteyim" dediğimde yaptığım tek şey SSD takmak oldu. :) aslında işlemci, RAM, ekran kartı gibi konulara oldukça hakimim. Ama sistem toplarken öğrendiğime göre parçaların birbiriyle uyumlu olması gerekiyormuş. İşte bu noktada sınıfta kalıyorum. Aşağıda belirttiğim kriterler doğrultusunda birbiriyle uyumlu parçalar içeren bir sistem rica edeceğim:
  • İşlemci benim için çok önemli, bu yüzden bütçemin önemli bir kısmına buraya ayırmak istiyorum. (AMD olursa sevinirim.)
  • Ekran kartı olarak çok iyi bir şey gerekmiyor. Sistemi götürecek kadar bir şey olsun, yeter.
  • RAM olarak bir kriterim yok.
  • Eğer diğer parçalardan geriye param kalırsa, M.2 SSD çok iyi olur. Ama muhtemelen kalmayacaktır, bu yüzden herhangi bir SATA SSD de olur.
  • Monitör olarak tazeleme oranı yüksek bir monitör iyi olacaktır.
  • Soğutma ve overclock konusunda hiçbir bilgim yok maalesef. Bu nedenle bir kriterim de yok, bu konuda size güveniyorum. :)
  • fare olarak da çok uçuk kaçık bir şey olması gerekmiyor. Beni götürsün yeter.
(Not: Eğer çok iyi bir sistem olursa 25.000 TL'yi zorlayabilirim.)
(Not 2: RGB olup-olmaması hiç önemli değil.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Ben şimdiye kadar pek sistem toplamadım, hep laptop kullandım, onu da "bilgisayarı bir yükselteyim" dediğimde yaptığım tek şey SSD takmak oldu. :) aslında işlemci, RAM, ekran kartı gibi konulara oldukça hakimim. Ama sistem toplarken öğrendiğime göre parçaların birbiriyle uyumlu olması gerekiyormuş. İşte bu noktada sınıfta kalıyorum. Aşağıda belirttiğim kriterler doğrultusunda birbiriyle uyumlu parçalar içeren bir sistem rica edeceğim:
  • İşlemci benim için çok önemli, bu yüzden bütçemin önemli bir kısmına buraya ayırmak istiyorum. (AMD olursa sevinirim.)
  • Ekran kartı olarak çok iyi bir şey gerekmiyor. Sistemi götürecek kadar bir şey olsun, yeter.
  • RAM olarak bir kriterim yok.
  • Eğer diğer parçalardan geriye param kalırsa, M.2 SSD çok iyi olur. Ama muhtemelen kalmayacaktır, bu yüzden herhangi bir SATA SSD de olur.
  • Monitör olarak tazeleme oranı yüksek bir monitör iyi olacaktır.
  • Soğutma ve overclock konusunda hiçbir bilgim yok maalesef. Bu nedenle bir kriterim de yok, bu konuda size güveniyorum. :)
  • fare olarak da çok uçuk kaçık bir şey olması gerekmiyor. Beni götürsün yeter.
(Not: Eğer çok iyi bir sistem olursa 25.000 TL'yi zorlayabilirim.)
(Not 2: RGB olup-olmaması hiç önemli değil.)
Bekle sadece bekle. RTX 3070 alabilirsin bu bütçe ile. Çok az daha bekle. Pişman olmayacaksın.

Sinerji Gaia Ryzen 5 5600X 16GB 512GB NVMe M.2 SSD RTX3070 Yanına istediğin monitörü alırsın 20 k bütçe ile ya da bunun işlemcisini 5800x yapabilirsin. Ben olsam 5800x li ya da 5900x'li bir sistem alırım bu bütçe ile.

Sistem ile alakalı upgrade önerilerim ise şunlar.
Samsung 500GB 970 Evo NVMe Okuma 3400MB-Yazma 2300MB M.2 SSD (MZ-V7E500BW) +259.61
AMD Ryzen 7 5800X 3.80 Ghz 8 Çekirdek 36MB AM4 7nm İşlemci +1739.06
( biraz sabırlı davranırsanız buna 5900x upgrade gelebilir siteye muhtemelen stokları yok iletişime geçerek öğrenebilirsiniz)
Kingston 16GB(2x8) HyperX Fury RGB 3600mhz CL17 DDR4 Ram (HX436C17FB3AK2/16) +206.56
Sharkoon 750W WPM Gold Zero 80+ Gold Yarı Modüler Güç Kaynağı +109.03

Bu upgradeler ile çok tatlı bir sistem olur bütçenize bağlı tabi ki. Tüm seçenekler sitede mevcut kontrol ederseniz.

Monitör önerisi prof. fps oynayacaksanız benim de kullandığım :

Bütçemi fena zorlarım dersen:

Yok bana 144 hz yeter çok oyun oynamam dersen f/p:

Son düzenleme:

Bu alınabilir, tam set sistem. İsterseniz işlemciyi R7 5800X olarak özelleştirebilirsiniz.

İşlemcinin yanı sıra anakart, SSD, RAM ve kasada da değişiklik yapmanızı öneririm. Örnek verecek olursak anakartı Tomahawk, RAM'lari Kingston'ın 3600 MHz RAM'leriyle. SSD'yi Samsung 970 EVO Plus, ve kasayı da TD500 mesh ile değişmenizi tavsiye ederim. Zira bu değişikliklerden dolayı 750W kullanmak daha doğru.

Yeni konular

Geri
Yukarı