20.000~TL Sistem Önerisi

Bütçe
21000

aliozgr

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık 20K TL ile bir sistem toplamayı planlıyorum. Kafamda oluşan birkaç seçenek var.

Öncelikle sistemi tamamen oyun için kullanacağım, işlerim vs. için kullandığım Mac cihaz olduğu için oyun sistemini AMD ekran kartıyla almak çok mantıklı F/P geliyor. Ama driver çökmesi, NVIDIA'nın yazılımının daha iyi olması (yanlışım varsa düzeltin) biraz ön yargılı yaklaşmama sebep oluyor.

Şu an kafamda yatan sistem bu:
SSD'yi Kingston 500GB 3500-2100 MB/s veya Kioxia Exceria Plus 1TB 3400-3200 MB/s
RAM'leri 3200 MHz Corsair,
Anakartı ise TUF B660M-E yapmayı düşünüyorum, Son maliyeti yaklaşım 20.900TL oluyor.

RAM'leri 3200 MHz seçmemin nedeni, şu anki bilgisayarımda da birebir aynı 8x2 RAM'lerim var, onların bir tanesini yeni sisteme takmayı planlıyorum.

AMD işlemci takmak istemedim çünkü sıvı soğutma şart gibi duruyor Ryzen işlemcilerde. 2000 TL sıvı soğutmaya vereceğime Intel işlemci almak daha mantıklı geliyor.

Monitör olarak da 1080p bir monitör kullanıyorum şu an. Ekran kartı güçlü gelip darboğaz vs. yaşar mıyım?

Kulağa iyi bir sistem gibi geliyor fakat alternatifleri merak ediyorum. 20-21.5K arasına nasıl bir sistem toplayabilirim?

Son düzenleme:

Arkadaşım Ryzen 5 5600 ile bir sistem topladı ve beraber Squad oynuyoruz, stok soğutucu ile işlemcisinin 80 dereceyi gördüğü oluyor. AMD işlemci ile 2000 tl sıvı soğutmaya vermektense Intel almak daha mantıklı geliyor ama bu konuda kararsız kaldım:

Bu bütçede alacağınız her sistem
1080P'de darboğaz yapar.
Özelleştirilerek alınabilir,
Veya toplama yapılabilir.

Bu bütçede alacağınız her sistem
1080P'de darboğaz yapar.
Özelleştirilerek alınabilir,
Veya toplama yapılabilir.
Çoğu oyunda yapmaz 5600 güçlü bir işlemci problem yaratacak şekilde bişe olmaz kafalar karışmasın.

Çoğu oyunda yapmaz 5600 güçlü bir işlemci problem yaratacak şekilde bişe olmaz kafalar karışmasın.
Peki 5600 ile soğutmada sıkıntı yaşar mıyım? Şu an kullandığım bilgisayarı alırken de sırf ısınmasından korkup Ryzen yerine Intel toplamıştım :) Sırf işlemciyi soğutmak için 1.5-2K masraf olacaksa hiç gerek duymuyorum Ryzen almaya.

Peki 5600 ile soğutmada sıkıntı yaşar mıyım? Şu an kullandığım bilgisayarı alırken de sırf ısınmasından korkup Ryzen yerine Intel toplamıştım :) Sırf işlemciyi soğutmak için 1.5-2K masraf olacaksa hiç gerek duymuyorum Ryzen almaya.
Sogutucu alsan iyi olur ne yalan söyleyeyim. Ama karttan avantaj saglarsın öbür sisteme göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı