20.000 TL'ye iş bilgisayarı toplama

lahmacunkebap

Centipat
Arkadaşlar merhaba. İsmini vermek istemediğim bir ajansta 4K video düzenleme işi yapıyorum. Ek gelir olsun diye evime de bir bilgisayar almayı düşündüm ama ne tür bir şey alacağıma karar veremedim. Technopat tavsiyelere baktım ama iş istasyonu bütçemin iki katı. 20 Bin liranın üstüne pek çıkmak istemiyorum çünkü bu parayı amorti edip kara geçmem aylar sürecek.
Biraz araştırdığım kadarıyla sanırım Ryzen 9 3950X almam gerekiyormuş. Yanında da X570 anakart. Anakart olarak MSI X570'ler biraz sıkıntılıymış sanırım. Çok araştırma yaptım açıkçası kafam çorba oldu. Bir de RTX 2060 Super düşündüm. Oyunla çok işim olmayacak arada arkadaşlarla Warzone, CS:GO, Battlefield 5 falan giriyoruz. Videoları al teslim et şeklinde çalıştığım için fazla depolamaya ihtiyacım olmadığına karar verdim. 2TB Taşınabilir SSD diskimin yanında bilgisayara da 2 TB SSD Yeterli olur diye düşünüyorum. Bu SSD'nin M.2 olması şart çünkü şirkette ki bilgisayarda da M.2 vardı ve video düzenlerken zamandan ciddi tasarruf ettiriyordu. RAM Olarak 128 GB olması şart. PSU Olarakta çok kararsız kaldım. Kaç Watt olmalı, ne marka olmalı konuya pek hakim değilim. Kasa hiç önemli değil. Parıldayan ışıklarıyla gösterişli bir şey olmasına gerek yok. Kasa için 200-300 lira yeterli olur galiba. Aslında neyin ne olacağını az çok kararlaştırdım ama hangi marka hangi model hangi ürünü almalıyım kafam çok karıştı.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Xeon işlemci al her şeyi halledersin.
Hangi modelini almalıyım? Şirkette ki bilgisayarda sunucu gibi bir şey. Tek anakartta iki tane Xeon işlemci 1TB ram filan vardı. Xeon modelleri sunucular için değil mi?
Tavsiye için teşekkür ederim ama AMD ekran kartı düşünmüyorum kesinlikle. Arkadaşım Sapphire Pulse modeliyle yaşamadığı sorun kalmadı. En sonunda aldığı fiyatın 700 lira altına satıp kurtuldu.
SSD Olarak bana Samsung'dan başka bir şey alma dediler. Adata nasıldır? Birde kasa çok pahalı değil mi?

Pc Toplama Sihirbazı
Bütçeyi aşıyor ama bence bu sistem daha mantıklı. Çünkü 2060 Super 4K'da yetersiz, 4K için minimum 2070 Super alınmalı, o yüzden onu koydum. Bir de böyle bir high-end sistemde 300 liralık yerine iyi bir hava akışı olan kasa daha mantıklı ve tabii ki o işlemciye ancak 360mm bir soğutucu yakışır.

``Peki neden 128GB değil?`` diye soracak olursanız, G.Skill'in aşırı pahalı ve Türkiye'de satışta olmayan tek çubukta 2 adet 16GB RAM kiti haricinde 4 slotlu bir anakarta 64GB'dan fazlasını takamazsınız. Ki kişisel kullanıcı için üretilmiş tüm anakartlar 4 RAM slotludur.

Pc Toplama Sihirbazı
Bütçeyi aşıyor ama bence bu sistem daha mantıklı. Çünkü 2060 Super 4K'da yetersiz, 4K için minimum 2070 Super alınmalı, o yüzden onu koydum. Bir de böyle bir high-end sistemde 300 liralık yerine iyi bir hava akışı olan kasa daha mantıklı ve tabii ki o işlemciye ancak 360mm bir soğutucu yakışır.

``Peki neden 128GB değil?`` diye soracak olursanız, G.Skill'in aşırı pahalı ve Türkiye'de satışta olmayan tek çubukta 2 adet 16GB RAM kiti haricinde 4 slotlu bir anakarta 64GB'dan fazlasını takamazsınız. Ki kişisel kullanıcı için üretilmiş tüm anakartlar 4 RAM slotludur.
Topladığınız sistemi çok beğendim. Normalde ışıklı kasa sevmem ama linkte ki çok hoşuma gitti. Oyun oynamak için genelde 1080P 144Hz monitörümü kullanıyorum. İş için kullandığım 4K monitör ayrı. Birkaç sefer onunla oyun oynamayı denedim ama büyük ekran ve yüksek çözünürlükte oyun oynamaya alışamadığım için yüksek çözünürlük sevmiyorum. O sebeple Palit marka 2060 Super düşündüm ne dersiniz? Technopat'ta incelemesi de varmış.
Yukarıda ki yorumda arkadaşımın birisi Gen 4 SSD önermiş. Hızları da çok yüksek olan şu modeli düşündüm: Corsair Force MP600 2TB 4950MB-4250MB/s M.2 SSD Fiyatı
RAM Olarak maalesef 128 GB olmak zorunda. Yani ben bu Aorus Pro'ya 128 GB bellek takamaz mıyım? Çünkü birden fazla iş yapmak için kullanmak zorunda olduğum 5-6 programı aynı anda çalıştırdığım zaman RAM kullanımı 100 GB'a fırlıyor.

Kullanici is icin istiyor en kotu ekran karti markasini oneriyorsunuz birde :S
128 GB RAM istiyor 2 TB SSD istiyor. 5-6 Bin TL eksi geliyor oradan 2080 Super koydum baktım 26 Bin TL civarı oluyor F/P ekran kartı koyayım dedim. XFX, Kötü bir marka değil her markanın kronik ve ısınma sorunlu modelleri var. Gayet iyi.

Geri
Yukarı