20 bin TL'ye kadar mühendislik için laptop önerisi

Bütçe
20000

glomindel

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese selam,

Bir şirket kuracağım. Şirket ağırlıklı olarak mühendislik ve proje ofisi olacak. Bu işlemler için laptop arıyorum. AutoCAD (genel çerçevede 2D çizim) ve Office programları kullanılacak.

Kibar ve şık olması tercihim olacaktır. MacBook Air modellere bakmak istemedim. 16 GB versiyonları bütçemi çok aşıyor. Ayrıca AutoCAD ve Office programlarının temini (malum pahalı uygulamalar olduğu için farklı şekilde çözmem gerekiyor) ve temininin yanı sıra uyumluluğu ve çalışma kolaylığı açısından biraz arka plana attım.

Beğendiğim birkaç farklı modeli aşağıda atıyorum. Bunlar arasında veya bunlardan farklı önerisi olan varsa çok sevinirim. Laptopu gün içerisinde neredeyse yanımdan hiç ayırmayacağım. Taşınabilirliği açısından da hafif olursa tadından yenmez. Şimdiden teşekkür ederim.

*Monster Huma H5 v4.1.10 15, 6" ve Huawei Matebook D16 her özellikler hem de görünüş açısından daha çok hoşuma gitti.

Diğer laptoplar hakkında bilgim yok fakat, Monsteri almamanızı öneririm batarya sorunu olduğundan dolayı.

Ve Asus'un işletim sistemi yok yani freedos bunu bilerek satın alın, Alternatif şekiller ile Windows işletim sistemine sahip ola bilirsiniz OEM keyler var 50-100 TL arası göz atıp alın ya da.

Diğer laptoplar hakkında bilgim yok fakat, Monster'i almamanızı öneririm batarya sorunu olduğundan dolayı.

Ve ASUS'un işletim sistemi yok yani FreeDOS bunu bilerek satın alın, alternatif şekiller ile Windows işletim sistemine sahip olabilirsiniz OEM keyler var 50-100 TL arası göz atıp alın ya da.

Monster hakkında ki görüşünü araştıracağım teşekkür ederim. Önemli bir konu çünkü.

FreeDOS'u bilerek ekledim. Dediğiniz gibi farklı yöntemler ile o sorunu çözeceğim.

Monster hakkında ki görüşünü araştıracağım teşekkür ederim. Önemli bir konu çünkü.

FreeDOS'u bilerek ekledim. Dediğiniz gibi farklı yöntemler ile o sorunu çözeceğim.
Monster ayrıca ısınma sorunu var diye biliyorum bence bu seçeneği eleyin.

FreeDOS mevzusu ise güvenilir mi bilmiyorum şirket kuracak iseniz ileride problem ola bilir, Eğer olmaz diyorsanız Asus mantıklı bir seçenek bence.

Arkadaşlar herkese selam,

Bir şirket kuracağım. Şirket ağırlıklı olarak mühendislik ve proje ofisi olacak. Bu işlemler için laptop arıyorum. AutoCAD (genel çerçevede 2D çizim) ve Office programları kullanılacak.

Kibar ve şık olması tercihim olacaktır. MacBook Air modellere bakmak istemedim. 16 GB versiyonları bütçemi çok aşıyor. Ayrıca AutoCAD ve Office programlarının temini (malum pahalı uygulamalar olduğu için farklı şekilde çözmem gerekiyor) ve temininin yanı sıra uyumluluğu ve çalışma kolaylığı açısından biraz arka plana attım.

Beğendiğim birkaç farklı modeli aşağıda atıyorum. Bunlar arasında veya bunlardan farklı önerisi olan varsa çok sevinirim. Laptopu gün içerisinde neredeyse yanımdan hiç ayırmayacağım. Taşınabilirliği açısından da hafif olursa tadından yenmez. Şimdiden teşekkür ederim.

*Monster Huma H5 v4.1.10 15, 6" ve Huawei Matebook D16 her özellikler hem de görünüş açısından daha çok hoşuma gitti.

Vivobook tn panel diğerlerinede baktığımız zaman aralarında en iyisi 12700h işlemcili matebook. Aşağıda paylaştığım karşılaştırma listesine bakabilirsin 4 tane oled ekranlı laptop var. İlk baştaki 12500H işlemcili Oled ekranlı asus zenbook tercih edilebilir. Ekranı 14 inç. Eğer ekran küçük dersen 2.sıradaki 5600H işlemcili vivobook tercih edebilirsin.
Edit: hepsinin ekran çözünürlüğü QHD+.

Vivobook TN panel diğerlerinede baktığımız zaman aralarında en iyisi 12700H işlemcili Matebook. Aşağıda paylaştığım karşılaştırma listesine bakabilirsin 4 tane OLED ekranlı laptop var. İlk baştaki 12500H işlemcili OLED ekranlı ASUS zenbook tercih edilebilir. Ekranı 14 inç. Eğer ekran küçük dersen 2.sıradaki 5600H işlemcili Vivobook tercih edebilirsin.
Edit: Hepsinin ekran çözünürlüğü QHD+.

Hocam çok teşekkür ederim. Güzel bir öneride bulunarak kafamı karıştırdınız :)

ASUS Vivobook S15 OLED M3502​

Huawei Matebook D16​

Bu iki model arasında kaldım. Şu anda. ASUS daha iyi ekran ve çözünürlük oranına sahip, Huawei ise daha iyi işlemciye sahip. İşlemciden kaynaklı Huawei tercih etmek sanki bir tık mantıklı geldi ama sizin önerdiğiniz seçenek çok kurcaladı kafamı :)

Son olarak şöyle bir seçenek buldum. Fiyat olarak da uygun geldi. 2.5K ekran çözünürlüğü var. Bunu da göz önünde bulundurduğumuzda nasıl ilerlemeliyim?

Ryzen 7 5800H ile 12700H arasında ki performans farkı ne kadardır acaba?​

Son düzenleme:
5600H(6 çekirdek) veya 5800H(8 çekirdek) işlemciler ortalama işlemcilerdir. 12700H çok güçlü bir işlemci ve 14 çekirdeğe sahip. AutoCad(2D) ve ofis programları kullanıcağınızı söylediniz. AutoCad 2D için 8 çekirdek fazlasının performansa bir etki etmediği söyleniyor. Bu gibi işler için bence 5600H ve 5800H'ın yeterli olucağını düşünüyorum. 12700H yerine daha iyi bir ekran paneli, daha kullanılabilir özellikler olması ve isteğineze bağlı ekran boyutu seçmeniz daha mantıklı olabilir.
Benim önerilerim;
15,6 inç

14 inç(1TB SSD+Dokunmatik Ekran)

Hocam kafanız karıştıysa laptopların youtubeda incelemelerini izleyin kafanıza yatanı alın. OLED ekran bence en tercih edilebilinir özellik.
Tam aynı model olmayabilir fakat aynı serinin benzer özelliklerinde olan bir cihaz muhtemelen.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
5600H(6 çekirdek) veya 5800H(8 çekirdek) işlemciler ortalama işlemcilerdir. 12700H çok güçlü bir işlemci ve 14 çekirdeğe sahip. AutoCAD(2D) ve ofis programları kullanıcağınızı söylediniz. AutoCAD 2D için 8 çekirdek fazlasının performansa bir etki etmediği söyleniyor. Bu gibi işler için bence 5600H ve 5800H'ın yeterli olacağını düşünüyorum. 12700H yerine daha iyi bir ekran paneli, daha kullanılabilir özellikler olması ve isteğineze bağlı ekran boyutu seçmeniz daha mantıklı olabilir.
Benim önerilerim;
15,6 inç.

14 inç(1TB SSD+dokunmatik ekran)

Hocam kafanız karıştıysa laptopların YouTube'da incelemelerini izleyin kafanıza yatanı alın. OLED ekran bence en tercih edilebilinir özellik.
Tam aynı model olmayabilir fakat aynı serinin benzer özelliklerinde olan bir cihaz muhtemelen.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tam bu videoyu izliyordum. Çok hoşuma gitti laptop. Peki OLED yanığı, OLED ömrü vs gibi şüpheler gördüm forumda. Bununla alakalı bir bilgin var mı acaba?

Oled yanığı hakkında falza bilgim yok şuana kadar şikayetçi olan birini görmedim. Yüksek parlaklıkta sabit görüntüde o görüntünün ekranda izi kaldığı söyleniyor. Telefonda hiç yaşadınız mı bilmiyorum ama bende bazen telefonda sürekli aynı görüntüyü yüksek parlaklıklarda bakarken o görüntü ekranda izi kalabiliyor ve bir zaman sonra gidiyor. Bu genelde telefonda oyun oynarken telefon ekranının aşırı ısınmasından oluyor. Oled yanığı için şunu önermişler böyle bir durumla karşılaştığınızda ekranı 1-2 saat kapattığınızda durumun normale döneceği söyleniyor. Bu durumla karşılan çok fazla kullanıcı görmedim. %60 parlaklıkta falan kullanırken ben çok bir sorun yaşayacağınızi zannetmiyorum. Asus'unda bunun için ürettiği bir yazılım teknolojisi varmış. Ne kadar etkiliyse artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı