200 TL 64 GB USB bellek önerisi

Bütçe
200

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Pazartesi veya Salı günü maksimum 200 TL'ye 64 GB kapasiteli bir USB bellek alacağım. USB bellek performanslı ve uzun ömürlü olmalı. Alacağım USB belleği ISO dosyası yazmak için kullanacağım. Elimde Samsung Bar Plus 32 GB USB bellek var fakat başka bir USB belleğim yok. ISO dosyası yazarken de ayrı bir USB bellek kullanmak istiyorum. Çünkü ISO dosyası yazılan USB belleği günlük işlerde kullanırken eğer takılan bilgisayarda virüs varsa virüs USB belleğe de geçip yazılan kurulum ortamını (Windows kurulumu, Linux kurulumu gibi) bozuyor. O yüzden ayrı bir USB belleğe ISO yazma amacıyla USB bellek alacağım.

Bütçem maksimum 200 TL. Kapasite olarak ise 64 GB öncelikli düşünüyorum. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

İhtiyacınız olan değerler nedir?
En az 200 MB/s okuma ve 50 MB/s yazma hızı.

Eskiden SanDisk Ultra 16 GB USB bellek de vardı elimde. Elbette şimdi kontrolcü arızasından dolayı rahmetli oldu. Kullandığım zamanlarda okuma hızı beni idare ediyordu. CrystalDiskMark testinde 125 MB/s okuma hızı çıkmıştı. Fakat yazma hızı berbat ötesiydi. Yine aynı testte 13 MB/s yazma hızı çıkmıştı. Dosya atarken ise 8-12 MB/s hızla atıyordu. Yani çok yavaştı.

O yüzden yüksek bir yazma hızı istiyorum. En az 50 MB/s yazma hızı benim için yeterli.

Konuya başka insanları da davet ediyorum.
@Addvar @Haylaz2961

Son düzenleme:
Ben de zaten bunu düşünüyorum hocam. Fakat araştırma yaptığımda bu USB belleğin rastgele yazma hızı CrystalDiskMark'ta düşük çıkıyormuş. Yani 0.01 MB/s hız çıkıyormuş. Fakat Technopat'ın Kingston DataTraveler Exodia 128 GB USB belleği test ettiği videoda da yine rastgele yazma hızı CrystalDiskMark'ta 0.03 MB/s gibi hızlarda çıkmış.

Zaten rastgele yazma ile pek bir işim yok. Windows kurulumu gibi amaçlarla kullanmak istiyorum çünkü.

Ben de zaten bunu düşünüyorum hocam. Fakat araştırma yaptığımda bu USB belleğin rastgele yazma hızı CrystalDiskMark'ta düşük çıkıyormuş. Yani 0.01 MB/s hız çıkıyormuş. Fakat Technopat'ın Kingston DataTraveler Exodia 128 GB USB belleği test ettiği videoda da yine rastgele yazma hızı CrystalDiskMark'ta 0.03 MB/s gibi hızlarda çıkmış.

Zaten rastgele yazma ile pek bir işim yok. Windows kurulumu gibi amaçlarla kullanmak istiyorum çünkü.
Onun için o kadar yüksek hızlara gerek var mı ki? Ben de A2000 SSD'ye USB 2.0 bir flash bellek ile -A101'de markasız olanlardan birisi- Windows kurulumum 5 dk sürmüyor.

Onun için o kadar yüksek hızlara gerek var mı ki? Ben de A2000 SSD'ye USB 2.0 bir flash bellek ile -A101'de markasız olanlardan birisi- Windows kurulumum 5 dk sürmüyor.
Ancak ben USB'ye Windows dosyalarını yazarken beklemek de istemiyorum. Eski USB belleklerim hep bu işlem esnasında çok bekletiyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı