200 TL soğutucu önerisi

Ama oyun açalı 10 dakika bile olmamıştı.
Şu anda arada bakıyorum anlık FPS düşüşü oluyor MX 330 ekran kartı.
Anlık FPS düşüşünün sıcaklıkla ilgili olması çok olağan dışı bir durum. Böyle sorunlar genellikle RAM veya disk kaynaklı olur, her şeyi geçtim MX330 ile oynuyormuşsunuz zaten, ne kadar yüksek bir performans bekliyorsunuz ki? Tahmin edeyim oyun HDD'ye kurulu. Sorununuz %99 disk kaynaklı.

Oyun SSD kurulu.
Hard disk yok.
Yüksek performans beklemyiorum ki ytda insanlar 150 FPS 120 FPS alıyor bende alıorum ama anlık 40 FPS oluyor drop girmesinden şikayetçiyim.

8 GB RAM yetmezmi mi Valorant'ya.
kanka aynısı bende de oluyordu masaüstü benim 150 fps alıyorum ama 20 30 40 civarı fps düşüşü oluyor du benim fan işlemciyi o kadar iyi soğutmuyordu ben de 125 tl ye fan aldım kendime içinden tek kullanımlık termal macun da çıktı macunu yeniledim fanı taktım şuan drop yemiyorum ve valorantdayken 45 derece alıyorum en fazla (sistemim eski sistem 8gb rami var olayın ramle alakası olduğunu düşünmüyorum)

Zalman ZM-NC2'ye göz atabilirsiniz. Laptopunuz kaç inç, onu da belirtin. Ayrıca laptopunuzun altındaki fan gözeneklerini de dikkate alarak soğutucu tercihinizi yapın. Laptop soğutucularında genel olarak Thermaltake, Zalman, Cooler Master markalarının ürünleri iyi ve kalitelidir.

Bence sizin sorununuz ısı kaynaklı değil. Afterburner ile oyun esnasında ekran kartının VRAM kullanımı ile sistemin RAM kullanımını takip edin. Drop esnasındaki değerleri inceleyin. 8GB rami olan sistem 6.5-7GB kullanıma ulaşınca FPS dropa sebep olur yani tamamen dolmaz. Ekran kartı içinde aynı durum geçerli tamamen dolmaz.

Bence sizin sorununuz ısı kaynaklı değil. Afterburner ile oyun esnasında ekran kartının VRAM kullanımı ile sistemin RAM kullanımını takip edin. Drop esnasındaki değerleri inceleyin. 8 GB RAM'i olan sistem 6.5-7GB kullanıma ulaşınca FPS dropa sebep olur yani tamamen dolmaz. Ekran kartı içinde aynı durum geçerli tamamen dolmaz.

Benim bir de masaüstü bilgisayarım var dediğiniz gibi 6 GB RAM kullanıyor ama daha hiç böyle bir sorun görmedim.
Bence sizin sorununuz ısı kaynaklı değil. Afterburner ile oyun esnasında ekran kartının VRAM kullanımı ile sistemin RAM kullanımını takip edin. Drop esnasındaki değerleri inceleyin. 8 GB RAM'i olan sistem 6.5-7GB kullanıma ulaşınca FPS dropa sebep olur yani tamamen dolmaz. Ekran kartı içinde aynı durum geçerli tamamen dolmaz.

Bence Valorant gibi bir oyunu kaldırmalı yani.

Ve bir de şöyle diyeyim ben oyunda maç başladığı ilk 30 saniye FPS normal iken bilgisayar ısındıktan sonra FPS düşmesi yediğimi düşünüyorum.

1627712809072.png

Hangilerine bakmalıyım?
Soğutucuyu alıp bir denesem düzelmez ise iade etsem olmaz mı acaba?
Şimdi bir AIDA64 test yaptım maksimum değerler 90 derece üstüydü.

Son düzenleme:
kanka aynısı bende de oluyordu masaüstü benim 150 fps alıyorum ama 20 30 40 civarı fps düşüşü oluyor du benim fan işlemciyi o kadar iyi soğutmuyordu ben de 125 tl ye fan aldım kendime içinden tek kullanımlık termal macun da çıktı macunu yeniledim fanı taktım şuan drop yemiyorum ve valorantdayken 45 derece alıyorum en fazla (sistemim eski sistem 8gb rami var olayın ramle alakası olduğunu düşünmüyorum)
belki de fanda işlemci de ram de birşey yoktur termal macunu yenilemen lazımdır istersen termal macunu yenile eğer sorun hala devam ediyorsa kendine güzel bir fan al

Yeni konular

Geri
Yukarı