2000 TL altı B550 veya X570 anakart önerisi

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3

Bu anakartlardan hangisini önerirsiniz ve neden? Veya bunlardan daha iyidir diyebileceğiniz ve sebebini belirtebileceğiniz başka kart var mı?

Aklımda Gaming Edge var, ileride 5100 MHz çıkacabilecek RAM takma ihtimali var. Belki DDR5'ler gelince bu şeklinde ona geçmeden biraz daha zaman kazanılır, ne dersiniz?

Ryzen 5950X'ten sonra AM4'e yeni işlemci gelecek mi bilmiyorum da gelirse B550'lerde stabil çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Neden diğerlerinden daha iyi?

Neden diğerlerinden daha iyi?
VRM olarak daha iyi. Malzeme olarak daha iyi.
Besleme olarak da daha iyi.
Gerçi besleme olarak aynı şimdi fark ettim.
Ama şöyle bi' şey var ilginç bi' şekilde Gaming Egde daha iyi soğutuyor kendini. Sanıyorum Carbon' da daha çok RGB LED olmasından.
Yine de yapı olarak Carbon daha iyi.
Bi' de Carbon' da ekstra güç girişi vardı galiba.

Son düzenleme:
VRM olarak daha iyi. Malzeme olarak daha iyi.
Besleme olarak da daha iyi.
Gerçi besleme olarak aynı şimdi fark ettim.
Ama şöyle bi' şey var ilginç bi' şekilde Gaming Egde daha iyi soğutuyor kendini.
Yine de yapı olarak Carbon daha iyi.
Msı olan modeli 2bin altı varda, Asus olan modelde en düşük 2200tl'den başlıyor. Bu örneklerden sizin öneriniz fiyata göre B550 Carbon o zaman? Aslında anakarttan beklentim, öyle o.c yaparım onu yaparım bunu yaparım değil, sadece stabil olsun ve diğerlerine göre daha uzun süre teknolojik olarak eksik kalmasın istiyorum. Yani yeni işlemci gelirse onları da desteklesin, gücü yetsin istiyorum.

Ek olarak bu ekstra güç girişine değinmek istiyorum. Bazılarında var, bu sadece yüksek o.c için mi yani normal kullanımda da oradan güç bağlamak gerekiyor mu?

Ek 2: MSI MPG B550 GAMING EDGE WIFI' hata veren donanımın hangisi olduğunu gösteren ışık yakan ledler varmış, güzel bir özellikmiş bak. Öyleya bazen pc'de sorun oluyor, hangi donanımdna kaynaklandığını bulmada çok faydası olur bu. Carbon'da var mı daha incelemedim. :))

Son düzenleme:
Onun için diye biliyorum.
S sınıfı:250 A MSI: X570 Ace, Unify, Tomahawk, B550 Tomahawk, Edge (ATX), Carbon.... demiş. Buna göre soğutma kaliteleri aynı bu edge ve carbonun. 5900x, 3900x için uygundur demiş. Anlamadığım kısım, A sınıfı: 200A gücüne çıkabilir, olup 5950x ve 3950x uygundur demesi.
S sınıfı, A sınıfından daha güçlü ama tepe işlemcilerde düşük gösterilmiş. Bunun sebebi nedir?

Carbon her ne kadar tipli olsada Edge beni biraz daha çekti ne yalan söyleyim. Karbonla aralarında 200 TL var aşağı yukarı. Bu farka değecek ne artısı var göremedim. Üstelik edgede dediğim gibi hata göstergesi var, hangi donanımda sıkıntı olduğuna yönelik. Halen 1500-2000 TL bandında en ideal AMD kartı budur diye bulamadım. Başka formlarda sordum, herkes farklı farklı cevap vermiş. Bir sürü çeşit var...

Buna göre soğutma kaliteleri aynı bu edge ve carbonun. 5900x, 3900x için uygundur demiş. Anlamadığım kısım, A sınıfı: 200A gücüne çıkabilir, olup 5950x ve 3950x uygundur demesi.
S sınıfı, A sınıfından daha güçlü ama tepe işlemcilerde düşük gösterilmiş. Bunun sebebi nedir?
Nitrojen ile OC' ye uygundur demiş. Tier S- için Ryzen 9 5900X için yani Ryzen 9 5950X ve sıvı soğutma için hali ile uygundur.

Bu olaylar bana çok uzak, benim için normal turbo frekanslarında ortalama bir soğutucu ile verimli çalışsa yeter. Güncel olarak AM4 gelecek işlemcilere destek verse yeter. :)
Nitrojen ile OC' ye uygundur demiş. Tier S- için Ryzen 9 5900X için yani Ryzen 9 5950X ve sıvı soğutma için hali ile uygundur.
Gigabyte B550 Aorus Elite Atx Anakart nasıl bunların yanında?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı