2000 TL altı B550 veya X570 anakart önerisi

O MHz değeri denenen maksimum ve garanti olan değerler. Üstüne OC ile çıkabiliyorsunuz.
Nasıl yani hocam maksimum 4400 MHZ (OC) yazan bir anakartta ben gidip 4600-5000-5100 MHZ'lik ramleri kullanabilir miyim bu hızlarda?

Yukarıda sorduğum VRM kalitesi, Nveme 4.0-3.0 çelişkisine(B550-TUF X570) ne diyorsunuz?

NVMe olarak 2 tane 4.0 destekleyen, hatta 4 portu olup 3 tanesi 4.0 olan B550'ler de var. Bu modele bağlı.

Evet daha üstü bellekleri takıp deneyebilirsin, OC ile çalışır.

-B550'lerin 1 ekran kartı, 1 M.2 SATA NVMe 4.0 çalıştırabildiklerini sanıyordum? Hangi B550'de bu özellikler var? 2 Nveme SSD'yide 4.0 kullanan, 1 ekran kartı yuvası da tabii zaten 4.0 hangi B550 var ki? Tercih edilebilir mi? Artısı eksisi nedir ki?

-Anakartın gösterdiği değerlerin üstünde bellek takıp OC yapılsada sanırım stabil olmazlar. Yoksa böyle bir değer belirtmelerinin anlamı kalmıyor.

-Yukarıda dediğim kısmı kaçırmışsınız sanırım, tekrar yazayım. Güçlü VRM soğutması yüksek OC deneyeceklere yönelik sanırım. Ben 5950X ve yeni işlemci gelirse onu stok ve boost değerlerinde ve az miktar OC ile stabil kullanabileceğim anakart bakıyorum. Yani 360'lık sıvı soğutucuyu veya 2,+ binlik soğutucuları dayarım rekor kırmaya çalışırım vs gibi iddiam yok.

*Mümkünse 2 Nveme SSD'leride 4.0 da kullanabileceğim. (TUF X570 bu konuda cezbediyor beni)
*Kaliteli bir malzemelere sahip anakart bakıyorum. Hangi kartı seçmeliyim? Bir de 8+4 pin CPU güç girişi varsa, sadece 8 pin kullansam sıkıntı olur mu dersin?

Aynen iyi VRM OC'culara hitap ediyor. Ama yiine de o seviye altında bile normal VRM ile 5950X'i bile rahatça kullanabilsin.

B550 Aorus Master, B550 Unify/ Unify X ve B550-XE var ama bütçe aşan ve gereksiz yüksek kalabilenm modeller.
sadece 8 pin kullansam sıkıntı olur mu dersin?
Normal işlemcilerle kurtarır, ancak 5950X takarsan yüksek güç tüketiminden dolayı güç tüketim ve alım fazları dağılıyor. Bu yüzden tamamını doldurmak daha sağlıklı oluyor.

Aynen iyi VRM OC'culara hitap ediyor. Ama yiine de o seviye altında bile normal VRM ile 5950X'i bile rahatça kullanabilsin.

B550 Aorus Master, B550 Unify/ Unify X ve B550-XE var ama bütçe aşan ve gereksiz yüksek kalabilenm modeller.

Normal işlemcilerle kurtarır, ancak 5950X takarsan yüksek güç tüketiminden dolayı güç tüketim ve alım fazları dağılıyor. Bu yüzden tamamını doldurmak daha sağlıklı oluyor.
Burada şu durum oluyor o zaman, peki biz 8 pin CPU güç girişli bir anakart alırsak, buna ileride 5950x takarsak bu onu besleyebilecek mi? Asus Tuf Gaming X570 niye kötü arkadaş ya, hem X570 hem 8+4 pin CPU, hem 4.0 tüm ekran kartı girişleri ve m2satalar. Fiyatıda iyi, lakin kime yazsam hemen B550 diyor arkadaş seçemiyorum da. :D

@Mithat Berhan ile benim konumda konuşmuştuk. Tomahawk ve Edge modeli arasında kalmıştım VRM testlerine baktığımda Edge'in daha iyi bir soğutmaya sahip olduğunu gördüm ve Edge modelini almaya karar vermiştim iyi ki Edge'yi almışım hiçbir sıkıntı yok 5950X'i cayır cayır besliyor. Sağlam bir soğutmam olmadığında OC deneyemiyorum şu an ama MOSFET çipset sıcaklıklarına bakacak olursak OC de bile yarı yolda bırakması imkansız bir kart. B550'ler arasında en iyi F/P kartı. Gidip giriş seviyesi X570 almaktansa indirimlerde 1400-1500 lira civarına Edge modelini almanız çok daha mantıklı. Ben sanmıyorum ki bütün NVMe slotlarını kullanacağınızı hadi kullandınız diyelim siz bu sistemi ne için topluyorsunuz normal bir kullanım için topluyorsanız zaten farkı hissetmeyeceksiniz ki?

@Mithat Berhan ile benim konumda konuşmuştuk. Tomahawk ve Edge modeli arasında kalmıştım VRM testlerine baktığımda Edge'in daha iyi bir soğutmaya sahip olduğunu gördüm ve Edge modelini almaya karar vermiştim iyi ki Edge'yi almışım hiçbir sıkıntı yok 5950X'i cayır cayır besliyor. Sağlam bir soğutmam olmadığında OC deneyemiyorum şu an ama MOSFET çipset sıcaklıklarına bakacak olursak OC de bile yarı yolda bırakması imkansız bir kart. B550'ler arasında en iyi F/P kartı. Gidip giriş seviyesi X570 almaktansa indirimlerde 1400-1500 lira civarına Edge modelini almanız çok daha mantıklı. Ben sanmıyorum ki bütün NVMe slotlarını kullanacağınızı hadi kullandınız diyelim siz bu sistemi ne için topluyorsunuz normal bir kullanım için topluyorsanız zaten farkı hissetmeyeceksiniz ki?
Hocam sistemi aslında oyun amaçlı topluyorum, önce parçaları netleştirmek istiyorum. X570 serisinden Asus Tuh gaming 1700TL civarlarında. Aslında ilk o dikkatimi çekmişti, sebebiyse dediğim gibi NVME'de 2.ekran kartı yerinde de 4.0 desteklemesi. Ayrıca X570 gibi güncel bir çipsete sahip olmasıydı. İşte biraz araştırınca B550'lerden ondan daha iyi modelleri öğrendim. Nvemede 4.0 demek kaba taslak bakacak olursak 8000 mb/sn okuma demek. 3.0 olunca direk yarıya yani 4000 mb/sn düşüyor. Yine bu değerler çok iyi ama işte birazda ileriye yönük olarak baktığımdan, sanki B550 olunca eksik kalacak gibi hissettiriyor. Böyle bir şansımız varken neden tek ekran kartı ve m2 slotu 4.0 alayıma geliyor konu. İşte orada VRM soğutma vs mevzuya giriyor. O konuda kararsız kaldım. Anakartı 5800x ile kullanmayı düşünüyorum ama ileride sizdeki işlemciye 5950x geçerim diyorum. AM4 güncel daha iyi işlemci gelirse ona geçerim diyorum. Tabi bu geçişlerde işlemciyi besleyebilmesi, stabil olması açısından hangisi daha doğrudur olayın içine giriyor. Para sıkıntısı olmasa tepe noktadan seçer geçeriz, lakin hem ekonomik hem dolu bir paket bulmakta zorlanıyoruz. O yüzden neden feragat edip ne kazanacağımıza iyi karar vermeye çalışıyorum. Genel olarak benimde aklımda edge var. Sadece kafama takılan kısımları aydınlatmaya çalışıyorum.
Soğutması iyi değil pek, ayrıca giriş seviyesi bir X570. B550 modelleri üst seviye modeller.
8 pin yeterli gelir ki Edge kullanan biri az önce burada 5950X kullandığını belirtmişti.
Asus ROG Strix B550-E şuanki fiyat 2500 TL, lakin kampanya yapılmış, indirim sağlıyorlarmış daha sonra. Edge ile yakın fiyata geliyor, tercih edilebilir mi sence? Soğutma olarak daha iyi ve ekstra özellikleri var yazılım kanadında. Lakin RAM'lerde doğal olarak 4400 MHZ üst limit demiş. OC ile daha üstüne çıkılabilir, EDGE doğal olarak 5100 MHZ' lerden bahsediyordu. Bu bir eksi midir tartışılır.

Son düzenleme:
5100 MHz parasına direkt DDR5 alınır ki 4400 üstünde stabil çalışan bellek modeli bir elin parmaklarını geçmez.

8+4 CPU Power, Type-C üzerinden güzel ses deneyimi sunması güzel şeyler B550-E için. Ama farka degmeyebilir.
İyide hocam ben neyi baz alarak uzun vadede doğru bir yatırım olarak anakart seçeceğim? ☺️Hani şurası şöyle olsun, ileride işine yarar diye özellikleri ön plana çıkarmaya çalışıyorum. Yoksa üç aşağı beş yukarı aynı sayılabilecek kartlar. Zaten amaç yüksek OC ise direk X570 kartlara gidilmesi gerek orası ayrı. Ben, daha önceden de dediğim gibi OC değilde güçlü işlemcileri temiz olarak çalıştırabilsin diye birazda seçim kriteri koyuyorum bu VRM'leri.

B550-E için ekstradan para vermiyorum, aslında veriyorum ama kampanya göre geri ödeme yapacaklarmış yanlış anlamadıysam. Ortalama 1700TL civarına gelmiş oluyor kart. Yoksa fazladan 2 ekran kartı yuvası, Type-C ses muhabbetinin vs gerek yok tabi benim için. Birde fazladan 2 faz daha varmış.

X570 olarak Prime ve üstüne baktımda fiyatlar çok zıplıyor, tek Nveme 4.0 yeterlidir benim için. 8033 mb/sn fazlasıyla yeter ana disk kullanımda. O yüzden X570 eledim sonunda.😅

Birde USB olarak kıyaslama yapacağım bakalım, valla sizi bıktırdım ama bende daha beter bıktım.😊
Soğutması iyi değil pek, ayrıca giriş seviyesi bir X570. B550 modelleri üst seviye modeller.
8 pin yeterli gelir ki Edge kullanan biri az önce burada 5950X kullandığını belirtmişti.
MSI MPG X570 Gaming Plus DDR4 AM4 Anakart, bu nasıl hocam?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı