2000 TL monitör önerisi

Bütçe
2000

Sec61

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Tıp Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar, CS:GO ve Valorant gibi rekabetçi oyunlar için bir monitör arıyorum. Oyunlarda Entry Fragger rolündeyim bu yüzden peek atarken rakibi önce görmem önemli. Çözünürlük olarak 4:3 1280x960@75Hz kullanıyorum. Günde yaklaşık 14 saatimi ekran başında geçirdiğim için TN panel gözleri daha az yorar gibi yorumlar okudum ancak sizlerin de düşüncesini bekliyorum. Aklımda şimdilik bu var: Asus VG248QG 24"

Sistem GTX 1070, i7 6700K.

Son düzenleyen: Moderatör:
BenQ Zowie XL2411K önerebilirim şu an kullandığım monitör bu ve gayet memnunum.
Teşekkür ederim, değerlendireceğim.

Bir de FPS oyunlarında gtg gecikmesine mi mprt gecikmesine mi bakmamız lazım ? Mesela 1ms gtg ile 1ms mprt arasında ne kadar fark olur ?

Genelde satıcılar GTG değerlerini yazarlar. Bu gray to gray demektir. Monitörlerde olan en hızlı renk değişimine GTG denir.

MPRT piksellerin ekranda görünme süresidir. MPRT ne kadar yüksekse o kadar uzun süre ekranınızda kalacaktır. CS:GO'dan örnek vereyim bir oyuncu sizin ekranınıza "peek" atıyor yani kendini gösteriyor. Aslında orada olmayacak ama siz onun arkasındaki gölgelenmeyi göreceksiniz. Yani kısaca hareket bulanıklığı oluyor diyebiliriz.

BenQ monitörlerde DyAc adlı özellik bu değeri aşağı çekiyor ve size gerçek bir deneyim sunuyor.
Günde yaklaşık 14 saatimi ekran başında geçirdiğim için TN panel gözleri daha az yorar gibi yorumlar okudum ancak sizlerin de düşüncesini bekliyorum.
O zaman TN panel alabilirsiniz diğerlerine göre daha az yorabilir de yormayabilir de bu size göre değişir.

Arkadaşın attığı XL2411K modeli zaten güzel bir model. Derseniz gündelik olarak çok kullanırım yeniden BenQ serisinden düşük gecikmeye sahip IPS bir panel olan Mobiouz öneririm. 2500TL civarında gidip gelen bir monitör gayet güzeldir.

Genelde satıcılar GTG değerlerini yazarlar. Bu gray to gray demektir. Monitörlerde olan en hızlı renk değişimine GTG denir.

MPRT piksellerin ekranda görünme süresidir. MPRT ne kadar yüksekse o kadar uzun süre ekranınızda kalacaktır. CS:GO'dan örnek vereyim bir oyuncu sizin ekranınıza "peek" atıyor yani kendini gösteriyor. Aslında orada olmayacak ama siz onun arkasındaki gölgelenmeyi göreceksiniz. Yani kısaca hareket bulanıklığı oluyor diyebiliriz.

BenQ monitörlerde DyAc adlı özellik bu değeri aşağı çekiyor ve size gerçek bir deneyim sunuyor.

O zaman TN panel alabilirsiniz diğerlerine göre daha az yorabilir de yormayabilir de bu size göre değişir.

Arkadaşın attığı XL2411K modeli zaten güzel bir model. Derseniz gündelik olarak çok kullanırım yeniden BenQ serisinden düşük gecikmeye sahip IPS bir panel olan Mobiouz öneririm. 2500TL civarında gidip gelen bir monitör gayet güzeldir.

Teşekkür ederim, bütçeme göre o ürünü de değerlendireceğim.

Arkadaşın attığı BenQ XL2411K modeli ile Asus VG248QG modeli arasında ne tarz bir fark vardır ? Aynı fiyattalar çünkü.

Teşekkür ederim, bütçeme göre o ürünü de değerlendireceğim.

Arkadaşın attığı BenQ XL2411K modeli ile Asus VG248QG modeli arasında ne tarz bir fark vardır ? Aynı fiyattalar çünkü.
  • Gerçek gecikme süresi.
  • Panel kalitesi.
  • Marka kalitesi.
  • Değerlerin özelleştirilebilir ara yüzü bulunması. (Asus'da da var ama BenQ kadar detaylı ve performanslı değil.

• Gerçek gecikme süresi.
  • Panel kalitesi.
  • Marka kalitesi.
  • Değerlerin özelleştirilebilir ara yüzü bulunması. (Asus'da da var ama BenQ kadar detaylı ve performanslı değil.
Gerçek gecikme süresi derken neyi kastettiğinizi tam anlayamadım fazla bilgim yok bu konuda. İkisi de GTG değerleri değil mi ?

Evet internet sitesinde yazan değerleri, GTG değerleri.

Asus'un tam değerini bulamadım ama BenQ'nun önde olduğuna emin olabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı